به گزارش ملت ایران به نقل از گل: بعد ازانجام بازی با لبنان و شکستن رکورد کاپیتانی تیم ملی علی پروین توسط جواد نکونام، سایت رسمی باشگاه پرسپولیس آمار جالبی ارائه کرد تا ثابت کند همه رکوردهای بزرگ متعلق به پرسپولیسی هاست.

دراین گزارش آماری آمده است:

پرسپولیس همیشه بیشترین تعداد بازیکن در تیم ملی را داشته و حتی در این روزها که نتایج تیم چندان مطلوب نیست، همچنان تغذیه کننده اصلی تیم ملی است. این یک حقیقت تاریخی است که هر زمان پرسپولیس وضعیت مناسبی نداشته، تیم ملی هم نتایج خوبی نگرفته است و برعکس هر زمان سرخپوشان در اوج بوده اند، تیم ملی نیز بهترین عملکرد را داشته است. بطور مثال در جام ملت های ۱۹۹۶ و مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ این ستارگان پرسپولیس بوده اند که در تیم ملی درخشش فوق العاده ای داشتند و باعثکسب نتایج خوب برای تیم ملی شدند.

حضور پرشمار ستارگان پرسپولیس در تیم ملی باعثشده تا اغلب رکوردهای ملی و حتی رکوردهای بین المللی و آسیایی نیز به نام این بازیکنان پرافتخار باشد. سایت رسمی باشگاه پرسپولیس در کوران مسابقات مقدماتی جام جهانی به این موضوع پرداخته است.

بیشترین بازی ملی:از ۱۱ بازیکنی که بیشترین بازی را در تیم ملی انجام داده اند، فقط جواد نکونام و جواد زرینچه بازیکن پرسپولیس نبوده اند. علی دایی ۱۴۹ بازی، جواد نکونام ۱۲۷ بازی، علی کریمی ۱۲۶ بازی، مهدی مهدوی کیا ۱۱۱ بازی، کریم باقری ۸۷ بازی، حسین کعبی ۸۷ بازی، محمد نصرتی ۷۹ بازی، حمید استیلی ۷۹ بازی، جواد زرینچه ۷۹ بازی، احمدرضا عابدزاده ۷۶ بازی و یحیی گل محمدی ۷۶ بازی بازیکنانی هستند که بیشترین بازی را در تیم ملی داشته اند. حتی تا قبل از ظهور این بازیکنان، علی پروین با ۷۱ بازی ملی به مدت بیش از دو دهه رکوردار بازی های ملی برای ایران بود.

بیشترین گل ملی:از ۱۰ بازیکنی که بیشترین گل ملی را به ثمر رسانده اند، ۷ بازیکن روزگاری ستاره پرسپولیس بوده اند. علی دایی ۱۰۹ گل، کریم باقری ۵۰ گل، علی کریمی ۳۸ گل، جواد نکونام ۳۰ گل، غلامحسین مظلومی ۱۹ گل، فرشاد پیوس ۱۹ گل، همایون بهزادی ۱۴ گل، پرویز قلیچ خانی ۱۴ گل، ناصر محمدخانی ۱۴ گل و وحید هاشمیان ۱۴ گل بهترین گلزنان ملی فوتبال ایران در طول تاریخ بوده اند. کریم باقری یکی از برترین هافبک های گلزن فوتبال ملی دنیاست.

بیشترین کاپیتانی:از ۱۰ بازیکنی که بیشترین کاپیتانی را در بازی های ملی داشته اند، ۶ کاپیتان پرسپولیسی بوده اند. رکورد کاپیتانی تیم ملی در اختیار دایی است. بعید است به این زودی شکسته شود. دایی ۸۰ بار در بازی های ملی کاپیتان ایران بوده که فعلاً جواد نکونام با ۴۸ بازی فاصله دارد و بعید است بتواند به رکورد او نزدیک شود. علی دایی(۸۰ بازی)، احمدرضا عابدزاده(۳۸ بازی)، جواد نکونام(۳۲ بازی)، علی پروین(۳۱ بازی)، محمد پنجعلی(۲۷ بازی)، پرویز قلیچ خانی(۲۶ بازی)، سیروس قایقران(۲۰ بازی)، مهدی مهدوی کیا(۱۷ بازی)، حسن حبیبی(۱۵ بازی) و علی کریمی(۱۵ بازی)

کاپیتانی در جام جهانی:تیم ملی ایران تاکنون ۳ دوره در جام جهانی حضور داشته و ۹ بازی انجام داده است. همه کاپیتان های تیم ملی در جام جهانی پرسپولیسی بوده اند: علی پروین در جام جهانی ۱۹۷۸، نادر محمدخانی و احمدرضا عابدزاده در جام جهانی ۱۹۹۸، علی دایی و یحیی گل محمدی در جام جهانی ۲۰۰۶.

بیشترین بازیکن در جام جهانی:از ۳ دوره ای که تیم ملی در جام جهانی حضور داشته است، ۱۴ بازیکن از پرسپولیس در تیم ملی حضور داشته اند. در جام جهانی ۱۹۷۸ پرسپولیس ۳ نماینده در تیم ملی داشت، در جام جهانی ۱۹۹۸ این تعداد به ۹ نفر رسید و در جام جهانی ۲۰۰۶ نیز دو بازیکن پرسپولیس در ترکیب تیم ملی حضور داشتند. البته این در شرایطی است که فقط عضویت در پرسپولیس در زمان جام جهانی مد نظر بوده است، وگرنه در جام جهانی ۱۹۹۸ بازیکنانی مثل باقری و دایی و در جام جهانی ۲۰۰۶ بازیکنانی مثل کریمی و مهدوی کیا که در آلمان بازی می کردند، در اصل پرسپولیسی هستند. استقلال در ۳ دوره جام جهانی فقط ۸ بازیکن در ترکیب تیم ملی داشته است.

بیشترین حضور و بازی در جام ملت های آسیا:کاپیتان فعلی سرخپوشان پایتخت در بین بازیکنان ایرانی رکوردار حضور در جام ملت های آسیاست. مهدوی کیا در جام ملت های ۱۹۹۶،۲۰۰۰، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ حضور داشت و ۱۷ بازی انجام داد. در تاریخ جام ملت های آسیا او پس از عدنان الطالیانی اماراتی که ۱۹ بازی در این مسابقات دارد، نفر دوم است.

بیشترین بازی در جام جهانی:مهدی مهدوی کیا در دو جام جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ حضور داشت و در ۶ بازی به میدان رفت. او در جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل آمریکا زننده گل پیروزی بخش تیم ملی بود. مهدوی کیا می توانست رکورد بهتری نیز داشته باشد اگر تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ صعود می کرد! مهدوی کیا با ۲ حضور در جام جهانی و ۴ حضور در جام ملت های آسیا، رکوردار حضور در تورنمنت های مهم در بین بازیکنان ایرانی است.

زننده بیشترین گل در یک بازی ملی:کریم باقری کاپیتان سابق پرسپولیس با ۷ گل زده در یک بازی رکوردار است. او در بازی مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل مالدیو در دمشق که ایران ۱۷ گل به ثمر رساند، ۷ گل زد و رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد. کریم در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ نیز مقابل گوآم ۶ گل از ۱۹ گل ایران را زد و فقط یک گل تا تکرار رکوردش کم داشت.

بهترین گلزن ملی جهان:علی دایی با ۱۰۹ گل رکورد جهانی را در اختیار دارد. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال است که در عرصه ملی بیش از ۱۰۰ گل زده و سال های سال نیز این رکورد را در اختیار خواهد داشت.

بهترین گلزن مقدماتی جام جهانی:علی دایی با ۳۵ گل زده نه تنها بهترین گلزن ایران، بلکه برترین گلزن تاریخ مسابقات مقدماتی جام جهانی است. رکورد دایی به گونه ای است که حداقل در این دوره شکسته نخواهد شد.

بهترین گلزن جام ملت های آسیا:علی دایی با ۱۴ گل بهترین گلزن تاریخ جام ملت های آسیاست. دایی در۳ دوره جام ملت های آسیا از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ حضور داشته و یک بار نیز در سال ۱۹۹۶ آقای گل مسابقات شد.

آقای گلی در جام ملت های آسیا:همایون بهزادی در جام ملت های ۱۹۶۸ با ۴ گل، حسین کلانی در جام ملت های ۱۹۷۲ با ۵ گل، ناصر محمدخانی در جام ملت های ۱۹۸۴ با ۳ گل، علی دایی در جام ملت های ۱۹۹۶ با ۸ گل و علی کریمی در جام ملت های ۲۰۰۴ با ۵ گل به عنوان آقای گلی دست یافته اند. البته در برخی از دوره ها این آقای گلی بطور مشترک با بازیگن دیگری بوده است مثلاً در جام های ۱۹۶۸،۱۹۸۴ و ۲۰۰۴. دیگر بازیکنان ایرانی که آقای گل جام ملت های آسیا شده اند از استقلال بوده اند: غلامحسین مظلومی بطور مشترک با ناصر نورایی و فتحی کمیل از کویت در جام ۱۹۷۶ با ۳ گل، بهتاش فریبا در جام ۱۹۸۰ بطور مشترک با چوی سون هوی کره ای با ۷ گل و شاهرخ بیانی در جام ۱۹۸۴ بطور مشترک با ناصر محمدخانی.

بهترین بازیکن جام ملت های آسیا:از جام ملت های ۱۹۸۴ که به بهترین بازیکن تورنمنت جایزه داده می شود، فقط در سال ۱۹۹۶ خداداد عزیزی این جایزه را کسب کرده است. عزیزی یک ماه قبل از این کسب این عنوان بازیکن کمکی پرسپولیس در جام باشگاه های آسیا بود و ۳ ماه بعد از این جایزه نیز دوباره برای پرسپولیس در آسیا به میدان رفت.

برترین بازیکن سال آسیا:خداداد عزیزی در سال ۱۹۹۶، علی دایی در سال ۱۹۹۹، مهدی مهدوی کیا در سال ۲۰۰۳ و علی کریمی در سال ۲۰۰۴ موفق به کسب عنوان بازیکن سال آسیا شده اند که همگی سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را دارند و بعد از کسب این جایزه نیز دوباره به پرسپولیس بازگشته و برای این تیم بازی کرده اند. مهدی مهدوی کیا در سال ۱۹۹۶ عنوان برترین بازیکن جوان را نیز بدست آورد که در آن زمان او برای پرسپولیس بازی می کرد