ملت ایران: مجید جلالی یکی از سرمربیان پرافتخار حاضر درفوتبالایران است که موفق شده است تمامی افتخارات فوتبال داخلی را کسب کند؛ او به همراه پاس قهرمان لیگ برتر و به همراه صبا باتری قهرمان جام حذفی شد. با این حال جلالی روزهای سختی را در فوتبال ایران پشت سرگذاشته است، به همراه تیم شهید قندی یزد سقوط کرده است و سال هاست که افتخاری را کسب نکرده است و فولاد خوزستان و البته تراکتورسازی تبریز از جمله تجربه های ناموفق او بوده اند. آقا معلم فوتبال ایران که اسطوره ی عمل گرائی در فوتبال ایران نیز هست، پس از یک سال دوری از مستطیل سبز و حاشیه های آن، با ذوقی سرشار و انگیزه ای مضاعف با پذیرفتن هدایت تیم تراکتورسازی به میادین بازگشت، هرچند از همان ابتدا نیز می توانستیم پیش بینی کنیم اصول شخصیتی او اجازه ی محبوبیت نزد هواداران را نمی دهد و همین مساله سبب شد تا او در همان هفته های نخست با آلترناتیو مدیرعامل وقت روبرو شود و در نهایت نیز پس از یک کش و قوس سریالی خود عطای نیمکت تراکتور را به لقای حاشیه هایش ببخشد و استعفای پذیرفته شده ای را روی میز هیئت مدیره ی این باشگاه قرار دهد.
لب تاپ فوتبال ایران تاکنون در تیم های پاس تهران، صبا باتری، شهیدقندی یزد، استقلال اهواز و فولاد خوزستان مربیگری کرده است و آخرین تجربه ی ناکام خود را نیز در تبریز پشت سرگذاشته است، تجربه ای که در آغازش رنگ رویا داشت، اما کابوسی بیش برای آقا معلم نبود.
واما به بهانه ی اتمام آخرین تجربه ی مجید جلالی در رأس کادرفنی مروری خواهیم داشت بر کارنامه ی این مربی در تمامی ادوار لیگ برتر:
۱)پاس تهران؛ دوره ی سوم لیگ؛ قهرمان لیگ برتر
بهترین عملکرد جلالی در رقابت های لیگ برتر به سومین دوره ی آن باز می گردد، جائی که جلالی هدایت پاس را برعهده گرفت و موفق شد در پایان هفته ی بیست و ششم با ۵۳ امتیاز این تیم را به عنوان قهرمانی برساند. پاس با هدایت جلالی در مسیر قهرمانی در بازی های خانگی ۸ پیروزی و ۴ تساوی کسب کرد و هیچ گاه در ورزشگاه دستگردی طعم شکست را نچشید. پاس در این فصل ۱۵ پیروزی، ۸ تساوی و ۳ باخت کسب کرد.
۲)پاس تهران؛ دوره ی چهارم لیگ؛ اخراج در میانه ی راه
پس از قهرمانی پاس در لیگ برتر جلالی در سمت خود ابقا شد تا مشابه تمامی تجربه های آشنا نتواند تیم قهرمان خود را در اوج نگه دارد و از عنوان خود با لیاقت مثال زدنی دفاع کند. او لیگ چهارم را نیز بر روی نیمکت این پاس آغاز کرد اما به دلیل کسب نتایج ضعیف از سمت خود اخراج شد و جای خود را به مصطفی دنیزلی سپرد. جلالی در طول نیم فصل نخست در طول دیدارهای خانگی ۳ پیروزی، ۳ تساوی و دو شکست را در کارنامه ثبت کرد تا هیچ گاه به هدایت پاس در رقابت های آسیائی نرسد. جلالی در بازی های خارج از خانه ۵ شکست، یک پیروزی و یک تساوی کسب کرد تا مدیران وقت باشگاه نظامی پاس را متقاعد به اخراج کند.
۳)صبا باتری؛ دوره ی چهارم لیگ؛ قهرمانی در جام حذفی و سوپرکاپ ایران
پس از اخراج از پاس، جلالی راهی صبا باتری شد تا اوضاع این تیم پرستاره را در قامت یک منجی سر و سامان ببخشد و تیمی را که زینو دینوویچ صربستانی در نهایت با کسب ۳۵ امتیاز در رده ی نهم قرار داده بود، به عنوان قهرمانی در جام حذفی و سوپرکاپ برساند. بدین ترتیب بود که او برای دومین سال متوالی بر سکوی افتخار فوتبال ایران ایستاد و از خود به عنوان یک صاحب سبک در فوتبال ایران رونمائی کرد.
۴)صبا باتری؛ دوره ی پنجم لیگ؛ اخراج زودهنگام
جلالی بار دیگر به سرنوشت اخراج پس از قهرمانی دچار شد. او در صبا در هفته ی سوم پس از تساوی خارج از خانه برابر ابومسلم اخراج شد، آن هم در شرایطی که در آزادی به استقلال باخته بود و در صباشهر ملوان را شکست داده بود.
۵)شهید قندی یزد؛ دوره ی پنجم لیگ؛ طعم تلخ سقوط
پس از اخراج از صبا باتری آقا معلم به سراغ چالشی سخت و نفس گیر رفت، چالشی که در حال سقوط بود. او از هفته ی ۱۹ لیگ پنجم هدایت تیم بحران زده ی شهید قندی را پذیرفت و در ۵ دیدار خانگی که بر روی نیمکت این تیم نشست یک پیروزی، دو شکست و دو تساوی کسب کرد تا یکی از ضعیف ترین دوران مربیگری خود را سپری کند. او در بازی های خارج از خانه همچنان که مسیر سقوط را می پیمود در حسرت پیروزی ۶ شکست و تنها یک تساوی کسب کرد.
۶)پاس تهران؛ دوره ی ششم؛ اخراج برای دومین بار
دومین مقطع حضور جلالی بر روی نیمکت پاس تهران، یازده هفته بیش تر به طول نکشید و او به دلیل کسب نتایج ضعیف پست خود را به همایون شاهرخی تحویل داد. او در این مقطع سه دبل در بازی های خانگی انجام داد و دو پیروزی، دو شکست و دو تساوی کسب کرد. او در بازی های خارج از خانه نیز در شمار پیروزی ها و شکست ها دبل کرد و یک تساوی نیز در این بین کسب کرد.
۷)استقلال اهواز؛ دوره ی هفتم؛ آغاز دوران رکود
پس از جدائی فیروز کریمی از استقلال اهواز و قرارگیری در راس کادرفنی استقلال، مسئولان استقلال اهواز ابتدا جلالی را به عنوان مدیر فنی به اهواز آوردند اما این مربی پس از ۲ هفته و از هفته ی ۱۵ بر روی نیمکت این تیم اهوازی نشست و در نهایت ۱۰ بازی خانگی که هدایت استقلال اهواز را بر عهده داشت، ۳ شکست، ۳ تساوی و ۴ پیروزی کسب کرد. جلالی در بازی های خارج از خانه آمار به مراتب بهتری داشت و سه پیروزی، سه شکست و چهار تساوی کسب کرد. در نهایت با ۴۶ امتیاز این تیم را که فصل گذشته با ناداوری قهرمانی را از دست داده بود در رده ی هشتم قرار داد.
۸)فولاد خوزستان؛ لیگ هشتم؛ آغاز بومی سازی در اهواز
پس از استقلال اهواز، این فولاد خوزستان بود که مقصد بعدی آقای معلم بود. او که در این فصل افتخار چندانی کسب نکرد و با ۵۰ امتیاز در رده ی هفتم قرار گرفت. جلالی به همراه فولاد در تختی اهواز ۷ تساوی، ۴ شکست و شش پیروزی کسب کرد و در رده ی نهم امتیازآورترین تیم قرار گرفت. او در بازی های خارج از خانه هفت پیروزی، ۴ تساوی و شش شکست را کسب کرد و از این حیثدر رده ی سوم تیم های امتیازآور قرار گرفت.
۹)فولاد خوزستان؛ لیگ نهم؛ رفت و برگشت جلالی
قرارگیری در رتبه ی هفتم نتوانست مسئولان فولاد را راضی نگه دارد و آن ها به سراغ لوکا بوناچیچ رفتند اما خیلی زود از تصمیم خود بازگشتند و بار دیگر جلالی را جایگزین او کردند. جلالی نیز در طول مدت حضور خود بر روی نیمکت فولاد در این فصل ۷ تساوی، ۲ شکست و ۴ پیروزی در تختی اهواز کسب کرد و در نهایت با ۴۲ امتیاز در رده ی دهم قرار گرفت.
۱۰)فولاد خوزستان؛ لیگ دهم؛ اوج گیری بدون ثمر
بهترین دوران حضور جلالی در اهواز به لیگ دهم باز می گردد، جائی که آمار بازی های خانگی جلالی و فولاد در تختی اهواز بسیار قابل توجه بود. او در این فصل ۶ تساوی، ۱۰ پیروزی و تنها یک شکست را در تختی اهواز تجربه کرد تا با کسب ۵۴ امتیاز در رتبه ی ششم قرار گیرد و همه را به فصل آینده امیدوار کند. با این حال او در بازی های خارج از خانه ۴ پیروزی، شش تساوی و هفت شکست کسب کرد تا همچون رتبه ی اصلی خود در رده ی ششم امتیازآورترین ها قرار گیرد.
۱۱)فولاد خوزستان؛ لیگ یازدهم؛ سقوط پس از اوج
لیگ یازدهم هم برای جلالی با فولاد آغاز شد، اما عملکرد این مربی در بازی های خانگی بسیار بد دنبال شد. او در این فصل ۴ تساوی، ۶ شکست و تنها ۷ پیروزی کسب کرد تا موجبات اخراج خود را با قرارگیری در رتبه ی نازل ۱۴ با کسب ۴۰ امتیاز فرآهم کند. او در بازی های خارج از خانه تنها سه پیروزی کسب کرد و در مقابل ۸ شکست و شش تساوی در کارنامه ی خود و فولاد کسب کرد.
۱۲)تراکتورسازی؛ لیگ سیزدهم؛ مرگ تدریجی یک رویا
جلالی پس از یک سال دوری به تیم پرستاره ی تراکتور رفت تا هم رویای این تیم برای قهرمانی را به حقیقت متصل کند و هم این که ارزش های فنی خود را بار دیگر به اثبات برساند، اما حاشیه های پرشمار این تیم و البته عدم تطابق شخصیت جلالی با جو حاکم بر سکوها و البته تیم تراکتورسازی سبب شد تا او به پایان خط نرسیده ترجیح دهد دیگر در کورس قهرمانی روی نیمکت تراکتور نباشد و تنها برای موفقیت این تیم از خانه دعا کند. جلالی در مجموع ۲۳ بازی روی نیمکت تراکتورسازی، ۹ پیروزی، ۱۱ تساوی و تنها سه شکست کسب کرد و با ۳۸ امتیاز در رده ی ششم به کار فنی خود پایان داد.