ملت ایران: فوتبال ایران به ندرت با کمبود هافبک های با استعداد مواجه بوده است به طوریکه در طول سال ها و نسل های مختلف هدایت و رهبری تیم ملی را برخی ازبهترین هافبک های آسیابرعهده داشته اند.
این وظیفه در سال ۱۹۷۸ که تیم ایران برای اولین بار به جام جهانی رفت بر عهده محمد صادقی در قلب خط میانی تیم ایران بود. علی پروین و حسن روشن چندی بعد عهده دار این مسوولیت شدند و ۲۰ سال بعد کریم باقری نیروی محرکه تیمی شد که به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رفت. تیمی که فرصت درخشش را برای بازیکنانی چون علی دایی، خداداد عزیزی و مهدی مهدوی کیا فراهم کرد.
اکنون نیزجواد نکونامکه نقش به سزایی در چهارمین صعود ایران به جام جهانی داشت، در این جمع قرار گرفته است. این بازیکن ۳۲ ساله در مسابقات مقدماتی جام جهانی شش گل از جمله دو گل در مرحله پایانی به تیم های کره جنوبی و لبنان زد و به برترین گلزن ایران در این رقابت ها تبدیل شد اما تأثیری که او بر تیم ملی دارد فقط در چند بار گل زدن خلاصه نمی شود.
وی به خاطر تجربه ای که از شش سال بازی در تیم اوساسونای اسپانیا و حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان دارد، ژنرال کارلوس کی روش در زمین است. بازیکنی که اهداف و تمایلات سرمربی را به بقیه تیم منتقل می کند. مسیر طولانی و دشواری که ایران را دوباره در کنار تیم های برتر فوتبال دنیا قرار داده است.
نکونام در این باره به سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: مسیر دشواری بود اما با کار تیمی به این موفقیت رسیدیم. فراز و نشیب و لحظات تلخ و شیرینی را تجربه کردیم اما هرگز اعتماد به نفس و امید خود به آینده را از دست ندادیم. می دانستیم که شایستگی صعود به جام جهانی را داریم و همه اعضای تیم برای رسیدن به این هدف نهایت تلاششان را انجام دادند.
وی افزود: به عنوان کاپیتان تیم ملی می خواهم از تمامی بازیکنان و اعضای کادر مربیگری به خاطر تلاش ها و تعهدی که داشتند تشکر کنم و به آنها بگویم دست همه آنها را به گرمی خواهم فشرد و برایشان بهترین ها را آرزو می کنم.
سفر به برزیل اولین تجربه حضور نکونام در جام جهانی نخواهد بود و او را در جمع بازیکنانی از تیم ایران قرار می دهد که دو بار طعم بازی در این رقابت ها را چشیده اند.
پیش از او فقط دایی و مهدوی کیا دو بار در جام جهانی بای کرده اند. نکونام به علاوه تعدادی دیگر از هم تیمی هایش مثل آندرانیک تیموریان و مسعود شجاعی در صورت آمادگی کامل و دعوت به تیم ملی برای رقابت های ۲۰۱۴ برزیل، می توانند همانند آنها سابقه دو جام را در کارنامه خود ثبت خواهند کرد.
نکونام که به عنوان یکی از با تجربه ترین بازیکنان تیم ملی را در برزیل همراهی خواهد کرد، می گوید: صعود به بزرگترین رویداد فوتبالی جهان برای هر تیمی اهمیت زیادی دارد. فرقی نمی کند یکی از تیم های مطرح دنیا باشید یا نه. ما از اینکه نتوانستیم به جام جهانی ۲۰۱۰ برویم خودمان را مقصر می دانیم و اکنون برای ادامه روند رو به پیشرفتمان بسیار مصمم هستیم. بازی در جام جهانی مسلما آرزوی هر بازیکنی است. این دومین تجربه من در جام جهانی است و من همچنان یکی از اعضای تیم برای رقابت های سال آینده هستم.
وی ادامه داد: بازی در جام جهانی یکی از شیرین ترین لحظات زندگی یک بازیکن فوتبال است. قطعا از این اتفاق بسیار هیجان زده هستم و تلاش می کنم انتظارات تیم را برآورده کنم. بدون تردید درس های زیادی از جام جهانی ۲۰۰۶ یاد گرفتم. شاید برخی از بازیکنان جوان ارزش بازی در جام جهانی را ندانند ولی من قطعا تجربه دانش خودم را در اختیار هم تیمی هایم قرار خواهم داد.
کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرد: به آنها توضیح می دهم که اکنون جزء یکی از بهترین تیم های دنیا هستیم و مسوولیتمام بیشتر است. فوتبال ایران باید یکی از تیم های مدعی در دنیا باشد و ما باید ثابت کنیم که قابل احترام و شایسته تقدیریم.
به نوشته کنفدراسیون آسیا، تیم ایران در سه تجربه قبلی خود از حضور در جام جهانی نتوانسته از مرحله گروهی بالاتر رود و به اعتقاد برخی از کارشناسان تیم کنونی ایران نسبت به تیم های قبلی ضعیف تر است اما نکونام مقایسه با گذشته را درست نمی داند.
وی اظهار داشت: هرگز نمی توان یک بازیکن را با یک بازیکن دیگر مقایسه کرد. حتی نمی توان دو نسل متفاوت را مقایسه کرد. هر بازیکن و تیمی متعلق به دوران خودش است و به نظر من تیم کنونی سرآغاز نسل طلایی جدیدی در فوتبال ایران به شمار می رود. بازیکنان جوان ما شایستگی حضور در جام جهانی را دارند و بهترین پاداش برای آنها پیوستن به باشگاه های مطرح اروپایی بعد از مسابقات جام جهانی خواهد بود.
کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص خاطر نشان کرده است که اگر چنین شود آنها پا جای پای نکونام خواهند گذاشت. بازیکنی که بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ به اروپا رفت.
نکونام گفت: در زمان حضور در اوساسونا فراز و نشیب های زیادی وجود داشت اما حسن بازی در یک باشگاه اروپایی این است که همه چیز کاملا سازمان یافته و برنامه ریزی شده است. بازیکنان فقط متعلق به باشگاه هستند و این موجب پیشرفتشان می شود. به همین دلیل پیوستن به تیم های اروپایی سخت است. باید اصول خاصی را رعایت کنیید و تمرکز خود را روی اهدافی که دارید از دست ندهید. شش سالی که در اوساسونا بودم طلایی ترین سال های عمر حرفه ای ام بود. به خصوص سال اول، سوم و پنجم حضورم در این باشگاه که به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شدم. در اسپانیا چیزهای زیادی یاد گرفتم و راستش زندگی در آنجا بسیار متفاوت با ایران بود. به طور کل زبان و زندگی شخصی ام خیلی فرقی نمی کرد ولی باید خودم را با شرایط ورزشی وفق می دادم. باید برای زندگی بر اساس یک ورزشکار حرفه ای برنامه ریزی می کردم. البته در ابتدا کمی دچار غربت شده بودم ولی با گذشت زمان به شرایط عادت کردم.
نکونام در ادامه به نظم، سازماندهی، تعهد و زندگی حرفه ای از جمله چیزهای خوبی یاد کرد که از زندگی در اسپانیا یاد گرفته است.
او بعد از ترک اوساسونا به استقلال بازگشت و به نقطه اتکاء این تیم برای موفقیت در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و قهرمانی در لیگ برتر ایران تبدیل شد.
وی یکسال بعد این مأموریت را به پایان رساند و تیم تحت رهبری امیر قلعه نویی بعد از چهار سال قهرمان لیگ برتر ایران شد و همچنین با غبه بر تیم های الهلال عربستان، العین امارت و الریان قطر در مرحله گروهی و تیم های الشباب، العربی در مرحله یک هشتم نهایی، به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافت.
نکونام در این رابطه گفت: بدون تردید در گروه مرگ قرار داشتیم. تمام تیم ها شانس صعود به دور بعد را داشتند ولی ما برتری و قدرت خود را ثابت کردیم و با شایستگی پا به مرحله یک هشتم نهایی گذاشتیم.
استقلال در یک چهارم نهایی هم بوریرام تایلند را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد اما در این مرحله از اف. سی سئول کره جنوبی شکست خورد.
نکونام اکنون به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران نیز باید خود را برای حضور در مسابقات جام جهانی آماده کند.
تیم ایران در گروه F جام جهانی با تیم های آرژانتین، بوسنی و نیجریه همگروه شده است اما با توجه به حضور نکونام تعجبی ندارد که برای اولین بار از مرحله گروهی صعود کند.
بعد از آن هم تیم ایران به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی پا به مسابقات جام ملت های ۲۰۱۵ آسیا خواهد گذاشت.