سخت است که از دل این دبی های کسالت آور یکی را به عنوان ستاره انتخاب کرد و لحظاتی مقابل بنر اسپانسر سازمان لیگ نگه داشت و ساکی را تحویل او داد که دو سکه طلا وزنش را بالا برده است. اصلا سوال اساسی تر را می توان اینطور پرسید که آیا در مسابقه ای که هر دو تیم برای نباختن به زمین می آیند بازیکنی می تواند در حد ستاره بدرخشد و به اصطلاح فوتبالی ها بازی را برای تیمش در بیاورد؟
شاید ردیف کردن چهار نفر در لیست ستاره های احتمالی دربی در فوتبالفارسی و فوتبال ایرانی آنقدر غیر قابل پیش بینی هست که این سیاهه ۴ تایی را کن فیکن کند و مثل خیلی از دربی ها سایه ای از ستاره های هفته های قبل از آن را هم در میدان نبینیم.
پیام صادقیان: بهتر از بازی رفت؟
دربی رفت به عنوان اولین دربی این جوان ۲۱ ساله محل خودنمایی مقابل هافبک های نام آشنای تیم آبی بود تا در پایان مسابقه آن جایزه سمبلیک به صادقیان برسد. در واقع صادقیان را می شد تنها بازیکن نسبتا خوب آن بازی کذایی نامید که بعضا با حرکات تکنیکی اش تماشاگر را نیم خیز می کرد و در روز تقابل بازیکنان محتاط با هم تا حدود زیادی خودش بود. صادقیان این فصل با ساختن ۶ گل و به ثمر رساندن ۲ گل موثرترین بازیکن تیمش بوده و البته در بین هواداران هم به این جایگاه دست یافته تا جایی که هر گاه پا به توپ می شود همه از او گل می خواهند. صادقیان اما به خاطر اتفاقات اخیر ورزشگاه اهواز و البته مسائل مربوط به قلیان تا حدودی تحت تاثیر مسائل بیرونی قرار گرفته و حالا این نگرانی وجود دارد که مشکلات پیش گفته ساق های او را بلرزاند. صادقیان در بازی رفت از نکونام و صادقی ضرباتی خورد و البته با حرکتی عجیب تلافی کرد تا مسائل غیرفنی روی نمایشش تاثیر داشته باشد اما شایداگر چهره شاخص پرسپولیس حرکات غیرقابل پیش بینی اش را کنار بگذارد و روی مسائل فنی بازی فوکوس کند این داستان قلیان رهایش نخواهد کرد مگر اینکه دایی و همکارانش در این چند روزه روی او کار کنند. آیا با رفع تمام این مشکلات غبر نی پیام در بازی جمعه حتی نمایشی بهتر از آنچه در بازی رفت از او دیدیم را ارائه خواهد کرد؟
محمدرضا خلعتبری:قزل آلای که از دود قلیان هم عبور می کند
فرضیه «پرسپولیس تبدیل به تیمی بازیکن خراب کن شده» با بازی های معمولی او در میانه های فصل قوت گرفته بود که خلعت یکهو شد همان آتشپاره تیم ملی و باشگاه های اصفهانی سابقش. او که در آستانه دربی رفت با هزار زحمت قرمز پوش شد و در اوج ناآمادگی دوران بازیگری اش ۳۲ دقیقه بازی کرد - و طبیعتا نمی توانست بدرخشد - حالا در فرمی متفاوت به مصاف استقلال خواهد رفت. غیبت فلفلی شماره ۹۹ در اهواز به خاطر محرومیتی که البته با اشتباه فغانی در بازی نفت حاصل شد به شدت به چشم آمد و حالا حتی اگر دود شعارهای «قلیانی… قلیانی» مسلمان و صادقیان را خفه کند پرسپولیس یک خلعت بی قرار خواهد داشت که می تواند یک تنه دفاع استقلال را بهم بریزد و عنوان ستاره میدان را مال خود کند. او در نیم فصل دوم نمایش های جالبی ارائه کرده و می تواند مقابل خط دفاع استقلال که مدت هاست در ورزشگاه آزادی تسلیم حریفان نشده مثل قزل آلا می تواند مدافعان استقلال را جا بگذارد و باعثخوشبختی دایی و تیمش شود.
نیلسون کوریا: سه دربی بدون حتی یک واکنش فوق العاده!
گلر ۳۷ ساله پرسپولیس درست مثل سیدجلال و بنگر فصل خوبی را پشت سر گذاشته طوری که اگر در یک مسابقه فرم خوبی نداشته باشد باید تعجب کرد. او در این فصل آنقدر تحت فشار قرار نگرفته که به تنهایی ستاره تیمش باشد اما در شرایطی خاص می تواند این عنوان را در دربی مال خود کند. فرض کنید پرسپولیس بر اثر یک اشتباه از حریف یا با یک اتفاق یا حتی بازی خوب و کار تیمی مناسب به گل برسد و بخواهد از داشته اش دفاع کند. در این صورت نیلسون می تواند ستاره تیمش باشد و دروازه اش را مقابل مهاجمان استقلال بسته نگه دارد. این مساله البته می تواند در خصوص سیدجلال هم مصداق داشته باشد. یادمان باشد نیلسون در سه دربی گذشته گلی نخورده و البته واکنش فوق العاده ای هم نداشته است.
محمد نوری:مهمترین بازی عمر کاپیتان
کاپیتان پرسپولیس کمی خوش شانس بود تا مهرداد کفشگری مصدوم شود و او با یک خط عقب رفتن در نقش هافبک دفاعی به ترکیب اصلی برگردد. اما همین جابجایی برای محمد نوری خوش یمن بود و او بالاخره موفق به گلسازی در اهواز شد. نوری حتی می توانست با گل کردن یک شوت سهمگین، ستاره تیمش در بازی بزرگ هفته قبل باشد و به عنوان یک فاتح جای خود را در ترکیب اصلی دربی گارانتی کند اما شانس تا نیمه راه با او همراه شد و توپ به تیر عمودی خورد و برگشت.
حالا نوری باید امیدوار باشد که دایی او را به قاسم دهنوی ترجیح بدهد – که احتمال می دهد – و در کنار حقیقی در نقش هافبک دفاعی به جنگ هافبک های استقلال بفرستد. نوری تاکنون بدشانسی های زیادی را در دربی تهران تجربه کرده از جمله گل به اشتباه آفساید اعلام شده و پنالتی هدر رفته. حالا او برای دومین بار با بازوبند کاپیتانی پای به دربی می گذارد و البته به خاطر شرایط خاصی که دارد می تواند ستاره تیمش در این بازی بزرگ لقب بگیرد. برای شماره ۱۴ قرمزها این دربی شاید مهم ترین مسابقه دوران بازیگری او باشد چرا که جایگاه این بازیکن بعد از نیمکت نشینی های اخیر در تیم ملی هم متزلزل به نظر می رسید و خطر از دست دادن جام جهانی به شدت او را تهدید می کرد اما او می تواند با درخشش در این بازی و ارسال یک پاس گل و به ثمر رساندن یک گل دوباره به قلوب هواداران پرسپولیس؛ تفکرات دایی و گوشه ذهن کروش برگردد. آیا این اتفاق برای او خواهد افتاد؟