ملت ایران: بر خلاف خیلی از فصول گذشته این بار نتیجه داربی می تواند نقش به سزایی در تعین قهرمان لیگ سیزدهم داشته باشد. از این رو استقلال و پرسپولیس تلاش دارند تا با حد اکثر توان رو در روی هم قرار بگیرند. اگرچه پیش فرض این بازی روی مموری افکار عمومی تساوی است و از همین حالا هم می شود حدس زد دو مربی تنها برای نباختن مقا بل هم قرار می گیرند. اما برای رسیدن به همین خواسته هم باید مراقب داشته هایشان باشند. فردا هفته بیست و دوم پیگیری می شود و بازی استقلال و پرسپولیس مقاب لنمایندگان خوزستان، پیش داربی این دو تیم به حساب می آید. در دور رفت قبل از بازی استقلال و استقلال خوزستان عبدلله ویسی به بازیکنان خود گفت؛ مطمئن باشید امروز حریف مثل بازی های گذشته فیزیکی بازی نمی کند انها داربی را پیش رو دارند و از ترس سه اخطاره شدن، اخراج و مصدومیت با احتیاط بیشتری برابر ما قرار می گیرند از این رو با دوندگی بیشتر می توانید تیم قلعه نویی را ببرید. بازی که شروع شد حرف های ویسی رنگ واقعیت به خود گرفت و استقلال خوزستان توانست با نتیجه دو بر صفر از سد همتای تهرانی اش بگذرد. فردا در چنین وضعیتی مجددا دو تیم برابر هم قرار می گیرند و پرسپولیس در ورزشگاه الغدیر میهمان فولاد است. این یک فرصت خوب برای جنوبی هاست چون هشت تن از بازیکنان استقلال و پرسپولیس دو اخطاره هستند و همین موضوع باعثاحتیاط انان می شود. از سوی دیگر قطعا انها به فکر سلامتی ساق پایشان برای داربی هم خواهند بود. در ادامه به بررسی وضعیت این بازیکنان می پردازیم و اینکه شانس کدام شان برای سه اخطاره شدن بیش از سایرین است. اما یک نکته خاص هم در این بین وجود دارد. سه بازیکن پرسپولیس که امروز دو اخطاره هستند هر سه به گونه ای در داربی رفت غایب بودند.
آندرانیک تیموریان:او بازیکن اصلی و تاثیرگذار امیر قلعه نویی است. تصور داربی بدون او برای آبی ها به مثابه یک کابوس تمام عیار است. از این رو اگر فردا او در ترکیب اصلی نباشد چندان هم عجیب نیست البته بعید است قلعه نویی چنین ریسک بزرگی را مرتکب شود. نوع فوتبال اندو بنا به پستش فوق العاده درگیرانه است و اگر بازیکنان استقلال خوزستان بخواهند از او اخطار بگیرند شاید در این ماموریت موفق باشند. قطعا مهمترین دغدغه امیر برای بازی فردا همین موضوع اندو است که از قضا تا امروز ۵ بار کارت زرد گرفته. او یک بار پیش ازاین در بازی رفت استقلال و اف سی سئول با وجود اینکه می دانست اخطار بگیرد بازی سرنوشت ساز برگشت را از دست می دهد نتوانست جلوی خود را بگیرد و به راحتی دو اخطاره شد. اندو دیروز در مصاحبه ای گفت که می داند چگونه بازی کند تا سه اخطاره نشود حالا باید دید روش او چیست.
پژمان نوری:وقتی به او بگوید خشن بازی نکن گویی از یک شناگر می خواهید در استخر بدون آب شنا کند. با این وجود طبق امار سایت فدراسیون فوتبال، پژمان در طول بیست و یک هفته تنها دو بار کارت زرد گرفته است! او نشان داده در سن سی و چهار سالگی یاد گرفته چگونه خطا کند تا داور به او کارت زرد نشان ندهد. با این وجود فوتبال نوری با درگیری و خطا امیخته شده و شانس او به مثابه اندو برای سه اخطاره شدن زیاد است. مخصوصا حالا که همه نگاه ها به شاهین حاج بابایی قاضی این مسابقه است. او می داند که اگر ارفاق کند از سوی دایی متهم به غش می شود.
هاشم بیک زاده:کمتر کسی فکر می کرد او مبدل به یکی از ستون های استقلال شود. هاشم به تازگی از بند مصدومیت رها شده و اگر قلعه نویی صلاح بداند در بازی فردا به او میدان می دهد. البته بیک زاده در هنگام دفاع تکل های کنترل نشده ای را می زند. اگر او بازی کند چه به صورت ثابت چه یار تعویضی قطعا تلاش می کند از آن تکل ها نزند. اما احتمالش زیاد است قلعه نویی به نیکبخت در ان سمت اعتماد کند تا برای داربی هاشم را صحیح و سالم در اختیار داشته باشد.
مجید غلام نژاد:بازیکن تازه وارد آبی ها همانند بیک زاده علاقه وافری به تکل دارد. اما موضوع اصلی به وضعیت سلامت او مربوط می شود. غلام نژاد هنوز کاملا از بند مصدومیت رها نشده و شاید اصلا فردا به او بازی نرسد. در صورت رسیدن و بازی کردن هم اگر سه اخطاره شود اتفاق چندان فاجعه باری برای آبی ها رخ نمی دهد چون او از زمانی که لباس آبی رابر تن کرده بیشتر غایب بوده تا حاضر. البته جدا شدن منتظری کمی اوضاع دفاع راست استقلال را بغرنج کرده است.
مهرداد اولادی:مهاجم سابق پرسپولیس به دوستان نزدیکش گفته خیلی دوست دارد در داربی باشد تا با گلزنی به قرمزها به هواداران این تیم ثابت کند هنوز تمام نشده است. احتمال سه اخطاره شدن او چندان زیاد نیست چون مهاجم است و لزومی به درگیری فیزیکی ندارد. تنها مشکل او زمین خوردن های متوالی اش است که شاید در صورت حضور در زمین، یکی از آن تمارض ها باعثسه اخطاره شدنش شود. اگر مهرداد فردا مجال خودنمایی پیدا کرد بهتر است در صورت پشت پا خوردن هم تعادلش را حفظ کند چرا که داوران پیش زمینه خوبی از او ندارند.
در جبهه قرمزها
حسین ماهینی:بر خلاف استقلال تیم دایی تنها سه بازیکن در معرض سه اخطاره شدن را در ترکیب اصلی اش دارد. ماهینی مدافعی است که ثابت کرده در صورت رد شدن بازیکن رو در رو هیچ ابایی برای زدن او ندارد. از این رو بود که دایی در داربی رفت به جای او به محمد خانزاده اعتماد کرد. با این وجود او حالا بدون رقیب تنها دفاع راست قرمزهاست و قطعا برای بازی فردا مقابل فولاد دایی به او توصیه های ایمنی زیادی را می کند. در بین قرمزها او بیشترین شانس را برای از دست دادن داربی دارد. شاید بازیکنان تند و تیز فولاد از این موضوع بیشترین بهره را ببرند و فرکی دستور حمله از سمت ماهینی را صادر کند.
محسن مسلمان:بازیکن سابق ذوب آهن با توجه به قد و قامتش هرگز فوتبالیست فیزیکی نبوده و نیست. با توجه به پست او در خط میانی و حمله، دایی دغدغه چندانی در مورد سه اخطاره شدن او ندارد. البته اگر مسلمان به خاطر موضوع لو رفتن قلیان کشی در کیش و همچنین محرومیت از تیم ملی، دق و دلی اش را سر داور با اعتراض خالی نکند و اخطار مفت نگیرد!
امید عالیشاه:این بازیکن گریز پای هم فوتبال درگیرانه ای را به اجرا نمی گذارد اما با این وجود در دریافت کارت زرد یکی از مستعدترین بازیکنان میدان است. عالیشاه به خاطر همین تمارض و زمین خوردن های ساختگی بازی رفت را از دست داد و اگر فردا دایی به او بازی بدهد شاید یکی از همین زمین خوردن ها مجددا او را از داربی دور کند. البته گفته می شود وضعیت امادگی او چندان مطلوب نیست و شاید اصلا به بازی به فولاد نرسد.