قرمزها برای جبران کاستی های خود در قفس توری دو دروازه بان به جمع خود اضافه کرده اند که شهاب گردان ملی پوش با اشتباهاتش بحران پرسپولیس را استارت زد. او حالا جای خود را به نیلسون برزیلی داده که او هم یک گلر تسخیرناپذیر نیست و شاید در داربی دروازه بان پرسپولیس نباشد.

پرسپولیس در خط دفاع با جذب ماهینی و سیدجلال حسینی و پولادی بهترین ها را جذب کرده ولی ضعف در میانه ی میدان و مشخصا دو هافبک میانی پرسپولیس در سیستم ۴-۴ - ۲ باعثشده پولادی به مرکز میدان منتقل شود. محسن بنگر اما مدافع مطمئنی نیست و با پنالتی هایی که تقدیم حریفان میکند به پاشنه ی آشیل دفاع این تیم تبدیل شد و نهایتا از لیست ۱۸ نفره خط خورد، اتفاقی که جز در دوره لوکا در سچاهان تجربه اش نکرده بود. اما شاید ضعف آشکارتر دفاع پرسپولیس سمت چپ خط دفاع باشد که فشنگچی پراشتباه نه کار دفاعی را به نحو قابل قبول انجام میدهد و نه در کارهای هجومی قدرت حمل توپ و موقعیت سازی را دارد.

اینجاست که می بازی
اما مطمئنا منطقه ای که پرسپولیس بیشترین آسیب را از آن میبیند هافبک میانی آن است. جایی که باید هافبک هایی با کلاس A در آن منطقه ابتکار عمل را در اختیار بگیرند. حضور مهرداد پولادی قدرت جنگندگی پرسپولیس را در آن ناحیه بالا برده ولی نبود هافبک دیگری که او هم جنگنده باشد و علاوه بر این، توانایی بازیگردانی و ارسال پاس های کوتاه و بلند را داشته باشد به وضوح قابل مشاهده است. هافبکی مانند کریم باقری که پاس های بلند به کناره ها و عمق را به خوبی ارسال میکرد، قدرت حمل توپ و اعتماد به نفس بالایی داشت و هم اینکه با توجه به فیزیک بدنی مناسبش در ضربات سر وجنگ های تن به تن هم موفق ظاهر میشد. اما بعد از کریم باقری عملا چنین هافبکی را نداشتیم. شاید خیلی ها علی کریمی و محمد نوری را گزینه های مناسبی برای این پست بدانند اما نباید از این نکته غافل شد که علی کریمی هیچوقت هافبکی با قدرت پاسوری بالا که توپ را در زمین بچرخاند نبوده و بازی او بیشتر مبتنی بر دریبل ها و حرکات انفجاری اش بوده و نمیتواند گزینه ی مناسبی برای پست مورد اشاره باشد. محمد نوری هم که به وضوح جنگنده نیست و نمیتواند صلابت و کوبندگی ای که هواداران انتظار دارند را از خود نشان بدهد. آقا زمانی و سوسا هم مشخصا خلاق نیستند. لذا میتوان گفت که پرسپولیس عملا در مرکز زمین بازیکنی که بتواند فرماندهی سپاهش را به عهده بگیرد، ندارد و اینجاست که پرسپولیس از همان ابتدا از حریفان خود یک گام عقب تر است.

بالهای شکسته
هافبک های کنار پرسپولیس هم چندان قابل اطمینان نیستند. در سمت راست بازیکنانی مانند حمید علی عسگرو غلامرضا رضایی و جواد کاظمیان امتحان شده اند اما هیچکدام در آن پست کارایی مورد انتطار را نداشته اند و فقط میتوان مهدوی کیا را دارای استانداردهای لازم دانست که او هم به خاطر سن بالا و نداشتن آمادگی بدنی سابق توانایی بازی ۹۰ دقیقه ای را ندارد. البته شاید بتوان با بازی دادن به سیف اللهی جوان که در بازی با داماش بارقه هایی از امید را برای طرفداران روشن کرد بتوان خلا آن سمت را پر کرد. داستان سمت چپ هم به همین تریتب است و فشنگچی و سایرین هیچگاه در سمت چپ تیز و برنده ظاهر نشده اند و عملا توانایی ایجاد خطرهای جدی بر روی دروازه را ندارند.

غلام؛ زمین خورده تیم!
خط حمله هم به شدت از ناهمگنی رنج میبرد. به جز جور نبودن جنس بازی قاضی، زاید و انصاری فرد؛ گزینه ی اول اکثر مربیان اخیر پرسپولیس غلامرضا رضایی است که او هم ابدا تکنیکی نیست و توپ همیشه در حال فرار از پاهای اوست. ضمن اینکه وجه مشخص بازی رضایی این است که در همه جای زمین در اولین فرصتی که پیش می آید خودش را به زمین می اندازد و این قضیه نشانگر این است که حتی خود این بازیکن هم به توانایی های خود اطمینان ندارد و نهایت آرزوی خود را گرفتن یک ضربه ی آزاد میداند نه تلاش برای حمل توپ و ایجاد موقعیت و احیانا گلزنی! هادی نوروزی هم که اساسا بازیکنی متوسط به نظر میرسد که شاید آخرین گلی که برای پرسپولیس زده از خاطر هواداران هم رفته باشد. نوروزی هم مهاجم مورد نیاز پرسپولیسی ها نیست و به جرات میتوان گفت این دو بازیکن هیچ وقت در اندازه های بازیکنی مانند خلعتبری که برای سپاهانی ها به عنوان مهاجم ریزنقش هنرآفرینی میکند نیستند.

مبارزه جوها کجایند؟

اما گذشته از این مطالب نکته ی بارزی که در پرسپولیس خودنمایی میکند نبود روحیه ی مبارزه طلبی در اکثر بازیکنان این تیم است. بازیکنانی که از سالهای قبل در پرسپولیس بازی میکنند و در طی سالیان اخیر باخت ها و تساوی های پی در پی برای آنها به امری عادی تبدیل شده و مشکلی هم با این قضیه ندارند. بازیکنانی که همیشه حرف از شرمندگی در مقابل هواداران و جبران در بازی های آینده میزنند ولی در آینده هایی که وعده میدهند هم هیچ اتفاق خاصی را رقم نزده اند. بازیکنانی که با مفهوم نبرد برای پیروزی در تمام ۹۰ دقیقه ی بازی بیگانه هستند و با این ذهنیت وارد زمین میشوند که در صورتی که گل اول را بخورند هیچ شانسی برای برتری در ادامه ی بازی ندارند.

وقت داریم؟ باید صبر کنید

اما در این میان نکته ای که بسیار مهم به نطر میرسد این است که اغلب این مشکلات که در بالا ذکر آنها رفت ریشه هایی عمیق در گذشته دارند و برطرف کردن آنها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. طرفداران پرسپولیس همیشه این انتطار را دارند که یک مربی درجه یک خارجی بیاید و به یکباره تمامی مشکلات تیمشان را برطرف کند و پرسپولیس را با یکی دو ماه تمرین دادن به تیمی تبدیل کند که تمامی حریفان را قلع و قمع کند ولی باید پذیرفت که اصلاح و پیشرفت در فوتبال پروسه ای زمان بر است و صرف اینکه یک مربی حقوق میلیون دلاری میگرد نمیتوان از او انتظار معجزه داشت. حتی مربی ای مانند مورینیو هم در سال اول مربی گری خود در اینتر و رئال مادرید به توفیق چندانی دست نیافت ولی در سال بعدی پس از در اختیار داشتن زمان کافی برای اجرای نقشه های خود و داشتن منابع لازم موفقیت های بزرگی را نصیب تیم های خودش کرد.
باید پذیرفت نمیتوان از یک مربی انتطار این را داشت که تیمی که در طی پنج سال گذشته ۸ سرمربی مختلف را به خود دیده و عملا ثبات تاکتیکی در آن محلی از اعراب ندارد را در عرض چند هفته یا چند ماه به بلوغ تاکتیکی برساند. انتظاری که هواداران از همه ی سرمربیان قبلی داشتند و این توقع بیش از حد باعثشده که در پی چند نتیجه ی ضعیف دنبال تغییر مربی باشند. تغییری که در اذهان هواداران در ابتدای امر کلید موفقیت و پایان ناکامی ها به نظر میرسد ولی در پایان بازهم تغییر مثبتی در روند کاری پرسپولیس ایجاد نمی کند.

پس چه بهتر که هواداران قرمزهای پایتخت صبر پیشه کنند و به کادرفنی تیمشان فرصت این را بدهند که تغییرات مورد نطرشان را در آرامش و به مرور در تیم ایجاد کنند تا پرسپولیس در آینده متفاوت از آنچه در سالهای گذشته بوده ظاهر شود.