ملت ایران: میزبانی نارنجی پوشان کرجی از سرخ پوشان تبریزی در هفته ی بیست و دوم لیگ برتر بهانه ای است تا یازدهمین آقای گل تاریخ لیگ برتر بار دیگر به ورزشگاه انقلاب کرج بازگردد و در برابر تیمی قرار گیرد که هویت و روزهای خوش خود را مدیون اوست. جوان باتجربه ی این روزهای فوتبال که دیگر همه می دانیم چه سال و چه ماه و حتی چه روزی(۱۴ فروردین ۱۳۶۹) در اردبیل زادگاه مهاجم بزرگی همچون علی دائی متولد شده است، شنبه هفته ی آینده با پیراهن تراکتورسازی برابر سایپا قرار خواهد گرفت، درست مانند همان روزهای آخری که در سایپا بود و برای کسب لنگه کفش طلا می جنگید. شاید هوش چندانی نخواهد تا بگوئیم کریم انصاریفرد، سوژه ی این گزارش است.
کشف مهاجم اردبیلی توسط آقای گل اردبیلی در اردوی اردبیلی
کریم انصاریفرد درست در روزهائی که سایپا زیر نظر علی دائی برای رسیدن به عنوان قهرمانی در لیگ ششم می جنگید با حضور در کمپ تمرینی نارنجی پوشان در اردبیل موفق شد نظر آقای گل ملی جهان را جلب کند و به آکادمی جوانان این باشگاه بپیوندد. مهاجم اسبق کمپ اینتر در اردبیل و ذوب آهن این شهر برای حضور در لیگ برتر و تمرین زیر نظر دائی تنها یک سال صبر کرد و در شانزدهم آذرماه سال ۱۳۸۶ برای نخستین بار در بزرگ ترین آوردگاه فوتبال ایران یعنی لیگ برتر به میدان رفت. انصاریفرد در هفته ی شانزدهم لیگ هفتم در دقیقه ی ۷۳ با نظر دائی جایگزین محسن ارزانی در دیدار برابر ابومسلم شد تا دوران حرفه ای او رقم بخورد. کریم که گویا چندان رابطه ی خوبی با انتظار نداشت، خیلی زود به نخستین گل خود در لیگ برتر هم رسید، آن هم با یک گل سه امتیازی برابر سپاهان مدعی! دائی که گویا از دو نمایش شاگرد جوان خود برابر تیم های ابومسلم و پیکان راضی به نظر می رسید، تصمیم گرفت برای دومین بار کریم را در بازی معوقه ی هفته ی سیزدهم لیگ هفتم برابر سپاهان از همان ابتدا به میدان بفرستد و این اطمینان برای جوان جویای نام اردبیلی کافی بود تا نخستین گل حرفه ای خود را به ثمر برساند و خود را به عنوان یک پدیده معرفی کند، آن هم در انقلاب کرج.
آمارانصاریفرد در لیگ هفتم: ۱۸ حضور در لیگ برتر و تنها یک گل و البته ۵ حضور در لیگ قهرمانان آسیا.
مایلی کهن و دائی به تفاهم رسیدند؛ کریم می تواند!
با جدائی علی دائی از سایپا و نشستن او بر روی نیمکت تیم ملی اوضاع برای انصاریفرد چندان خوب پیش نرفت و هیچ گاه نتوانست خود را به پیرلیت بارسکی تحمیل کند و به ترکیب اصلی سایپا بازگردد. با اخراج لیت بارسکی و نشستن رضا فروزانی در راس کادرفنی سایپا، اوضاع کریم تا هفته ها مطابق گذشته پیش رفت تا در نهایت این مهاجم گل زن در دیدار برابر برق شیراز جایگزین محمد پروین شد و از آن جائی که طالع کریم گل زنی در بازی های معوقه بود، او تعویض طلائی میدان لقب گرفت و با گل زنی سایپا را از یک شکست خانگی دیگر نجات داد. با آمدن محمد مایلی کهن در مجموعه ی نارنجی پوشان، استارت روزهای خوش کریم زده شد و او جدا از این که به یکی از مهره های اصلی سایپا بدل شد، گام بزرگی در راه ستاره شدن برداشت.
آمار انصاریفرد در لیگ هشتم: ۱۴ حضور در لیگ برتر و تنها یک گل و البته تنها یک حضور در جام حذفی.
انصاریفرد را که باید محصول مشترک تفکرات دو قطب مخالف و جنجالی فوتبال ایران، یعنی محمد مایلی کهن و علی دائی در عصر باشگاهی بدانیم، در آغاز لیگ نهم با هدایت مایلی کهن به یکی از گل زنان برتر لیگ ایران بدل شد و در شرایطی که تیم ملی ایران پس از خداحافظی علی دائی به شدت به یک مهاجم بالقوه نیاز داشت، از خود به عنوان نخستین پتانسیل جانشینی دائی پرده برداشت؛ به گونه ای که افشین قطبی این واقعیت را تاحد بسیاری به اثبات رساند.
دائی و مایلی در خط کریم
با آغاز لیگ نهم دیگر خبری از نیمکت نشینی نبود و انصاریفرد از جمله پدیده های فوتبال ایران بود که حضورش در ترکیب نارنجی پوشان کرجی نعمتی بزرگ محسوب می شد، درست مانند روزهائی که محسن مسلمان و پیام صادقیان در پرسپولیس، امین حاج محمدی و بیرانوند در نفت تهران جولان می دهند. لیگ نهم نقطه ی عطفی برای یازدهمین آقای گل تاریخ بود، جائی که او موفق شده بود شمار گل های خود در لیگ برتر را ۷.۵ برابر کند و تقربیا ۶.۵ برابر دو فصل گذشته ی خود گل بزند و از همه مهم تر به خود و مجموعه ی سایپا اثبات کند که می تواند. قرارگیری او در رتبه ی پنجم برترین گل زنان فصل خود و رقابت با مهاجمانی مثل عمادرضا(آقای گل این دوره با ۱۹ گل) خود گواه این امر بود.
زدن همین ۱۳ گل کافی بود تا بحثترانسفر شدن مهاجم جوان اردبیلی آغاز شود، از بورسیا دورتموند و سلتیک اسکاتلند گرفته تا استیوابخارست رومانی که حاضر شد ۲۰۰ هزار دلاری برای انتقال قرضی او تنها برای یک نیم فصل بپردازد.
آمارانصاریفرد در لیگ نهم: ۳۱ حضور در لیگ برتر و سیزده گل و البته تنها یک حضور در جام حذفی.
لگد به بخت های اروپائی کریم و اوج گیری در سایپا
اوج گیری ستاره همچنان با یک شیب نمائی قابل توجه ادامه داشت. او برای گل زنی های فصل بعد خود عدد ۱۹ را نشانه رفته بود. لیگ دهم گرچه بازهم کریم را به کفش طلا نرساند، اما روزنه هائی از امید را در دل فوتبال زنده کرده بود که در همان روزها تنه به خورشید تابان می زدند، آن هم در شرایطی که کریم با رد کردن پیشنهادهای اروپائی خود در اندیشه ی اوج گیری فراتر و پیشنهاد های بزرگ تر و اغواکننده تر نشسته بود. رضا نوروزی در این فصل ۲۴ گل زد تا کریم در حسرت آقای گلی بماند و بماند و به یک رده ی سومی با حسرت و انگیزه بسنده کند.
آمارانصاریفرد در لیگ دهم: ۲۹ حضور در لیگ برتر و نوزده گل و البته تنها یک حضور در جام حذفی
فصل موعود فرارسید؛ کریم و لنگه کفش طلائی به هم رسیدند
در آغاز لیگ یازدهم شاید کمتر کسی فکر می کرد در حضور گلزن های باتجربه ای همچون فرهاد مجیدی، رضا نوروزی، مهدی رجب زاده و علی کریمی رقابت برای کسب عنوان آقای گلی بین کریم انصاری فرد، فونیکه سی و غلامرضا عنایتی باشد؛ اما اتفاقاتی نظیر جدایی مجیدی از استقلال و به قهقرا رفتن پرسپولیس سبب شد تا در نهایت کسب عنوان آقای گلی محدود به این مثلثشود.
رقابت برای کسب عنوان آقای گلی با نفراتی همچون فرهاد مجیدی، جواد کاظمیان و سیدایمان موسوی آغاز شد. گلزنی های کاپیتان پا به سن گذاشته ی آبی پوشان پایتخت هواداران این تیم را بسیار امیدوار ساخته بود تا با گلزنی های شماره ی هفت افسانه ای علاوه بر آنکه سومین عنوان قهرمانی آبی پوشان تضمین می شود، این ستاره نیز موفق به کسب کفش طلا خواهد شد. اما با جدایی فرهاد از استقلال، این سناریو با شکست مواجه شد و نه مجیدی آقای گل شد و نه استقلال قهرمان.
در سوی دیگر هواداران پرسپولیس پس از هت تریک جواد کاظمیان در هفته ی پنجم مقابل نفت آبادان که منجر به کسب اولین پیروزی سرخپوشان در لیگ برتر شد، بسیار امیدوار بودند که علاوه بر آن که تیم شان به کورس قهرمانی بازگشته است، یک بازیکن گلزن نیز برای رقابت با مجیدی در جدول گلزنان خواهند داشت. اما با ریشه یافتن بحران ها، سناریوی خوشبختی پرسپولیس هم با شکست روبه رو شد. در ادامه با نام هایی همچون سیدایمان موسوی روبرو شدیم، اما گلزنی های این هافبک ۲۳ ساله نیز با هت تریک برابر ملوان به پایان رسید تا عرصه برای یکه تازی انصاری فرد و فونیکه فراهم شود.
کریم انصاری فرد از همان ابتدا نشان داد که برای آقای گلی تلاش می کند و از رقابت با دیگر مهاجمان نیز ترسی ندارد. انصاری فرد که لیگ را با گلزنی آغاز کرده و در اولین هفته دو گل به مس سرچشمه زده بود، روند روبه رشد اما آهسته ای را در پیش گرفت و تا آغاز هفته بیست وهفتم نیز خود را به عنوان گزینه ای جدی برای آقای گلی مطرح نساخته بود. اما هت تریک او برابر فجرسپاسی علاوه بر آن که او را در یک قدمی فونیکه قرار داد، سایپای تقوی را نیز از بحران دور ساخت. او در ادامه با گلزنی برابر پرسپولیس با رکورد فونیکه برابری کرد و درنهایت نیز با دبل برابر شاهین و گلزنی برابر نفت آبادان توانست عنوان آقای گلی را از آن خود کند.
آمار انصاریفرد در لیگ یازدهم: ۳۱ حضور در لیگ برتر و ۲۱ گل.
و اما این پرسپولیس میلیاردی و بدشگون!
خبری از پیشنهادهای اغواکننده ی اروپائی نبود و زبان چرب و سرکیسه ی شل پرسپولیس و سردار رویانیان آقای گل لیگ برتر را متقاعد کرد تا آینده ی خود را با پیراهن شماره ی ۹ پرسپولیس دنبال کند، آینده ای که جز افول برای ستاره چیزی در بر نداشت. گرچه ۸ گل در لیگ برتر زد و حتی یک هت تریک برابر پیکان نیز در کارنامه ثبت کرد، اما در مجموع انتظار هواداران از آقای گل این نبود. پرسپولیس که قرار بود خانه ی آمال و آرزوهای انصاریفرد باشد، به یک کابوس سرخ و وحشتناک بدل شد، کابوسی که با هت تریک مجدد در جام حذفی برابر ملوان نیز سبز و رویائی نشد.
آمار انصاریفرد در لیگ دوازدهم: ۳۱ حضور در لیگ برتر و ۸ گل و البته پنج حضور در جام حذفی و زدن چهار گل.
رفتنی باید برود؛ کریم در تراکتور احیا می شود؟؟؟؟
لیگ سیزدهم در شرایطی وارد پنجره ی نقل و انتقالات شد که پرسپولیس با علی دائی در نهایت به توافق رسید تا او سکان دار هدایت این تیم در دوره ی جدید باشد. در این شرایط که همه تصور می کردند کریم با مربی دوست داشتنی خود که به نوعی الگو و کاشف او نیز بود، دوران جدیدی را آغاز کند، او در شیش و بش رفتن و ماندن آنقدر ماند که داد علی دائی درآمد و او اعلام کرد که دیگر بیش تر از این منتظر کریم نمی ماند و دیگر او را نمی خواهد. در این وضعیت بود که همه انتظار لژیونر شدن کریم را می کشیدند که ناگهان مانند علی کریمی سر از تبریز درآورد و با تراکتورسازان به توافق رسید تا زیر نظر مجید جلالی بار دیگر اوج بگیرد و برای دفاع از ارزش های خود بجنگد.
او درست مانند لیگ یازدهم آهسته آغاز کرد و پس از گذشت دو هفته از خود به عنوان مهره ای تاثیرگذار در جمع گرگ های سرخ پرده برداری کرد، آن هم با زدن یک گل و دادن دو پاس گل برابر ذوب آهن. او برای جشن گرفتن دومین گل خود ۴ هفته دندان سر جگر گذاشت تا برابر صبا هم گل بزنذ و پاس گل بدهد تا بازهم ارزش های خود را به رخ بکشد. او خیلی زود برابر ملوان نیز گل سوم خود را جشن گرفت. روند گل زنی های کریم یک هفته ای برابر داماش متوقف شد، اما او بار دیگر با قرار گرفتن برابر تیم های نفت و راه آهن سورینت اقدام به گل زنی کرد تا بطور کامل در قامت یک مدعی آقای گلی ظاهر شود. عدم گل زنی برابر فولاد خوزستان آرامشی قبل از طوفان بود تا او برابر استقلال خوزستان هت تریک کند و در صدر جدول گل زنان قرار گیرد. او برابر استقلال تنها به دادن یک پاس گل اکتفا کرد اما در هفته ی شانزدهم برابر پرسپولیس ارزشمندترین گل فصل خود را به ثمر رساند، یک گل سه امتیازی و تیر خلاص به دائی که نخواستش! او در ادامه برابر گسترش فولاد تبریز و ذوب آهن گل زنی نکرد و آخرین گل خود را وارد دروازه ی سپاهان کرد، گلی که هیچ تاثیری در جلوگیری از شکست برابر این قطب مدعی اصفهانی نداشت. کریم دو بازی متوالی است که که برابر فجرسپاسی و مس کرمان گل نزده است و بی تردید آتش باروت او بیش از این ها پر است، آن هم برای بهم ریختن انقلاب کرج به یاد روزهای جوانی!
عنایتی مدعی آقای گلی؛ یعنی بازهم کریم صاحب کفش طلا می شود؟
نکته ی امیدوارکننده در طالع این فصل کریم، رقابت با رضا عنایتی برای کسب عنوان آقای گلی است، درست مانند لیگ یازدهم که عنایتی در کنار فونیکه سی برزیلی رقیب جدی کریم بود. البته کریم درحال حاضر نیز رقیب برزیلی کم ندارد و لوسیانو پریرا حاضر و آماده است.
جام جهانی ۲۰۱۴ آقای گل می خواهد
مهاجم فعلی تراکتورسازی که تنها اهرم فشار حضور خود در جام جهانی ۲۰۱۴ را آقای گلی در رقابت های این فصل می بیند، در سال ۲۰۰۹ پس از درخشش در لیگ نهم، توسط افشین قطبی سرمربی وقت تیم ملی به جمع شاهزادگان پارسی راه یافت و نخستین بازی ملی خود را برابر ایسلند در یک رقابت دوستانه در ورزشگاه آزادی انجام داد و از قضا نخستین گل خود که تنها گل بازی نیز بود را به ثمر رساند. او که در تمامی رده های تیم های ملی به میدان رفته بود و آمار فوق العاده خوبی نیز در تیم های ملی جوانان و امید نیز داشت(به ترتیب ۷ بازی و ۵ گل، ۱۳ بازی و ۵ گل)، پیراهن شماره ی ۱۰ علی دائی را نیز از آن خود کرد و در تیم افشین قطبی به عنوان یک پدیده در جام ملت های آسیا تنها گل بازی برابر کره ی شمالی را به ثمر رساند تا بعد از گل خود به مالی در یک بازی دوستانه ی دیگر سومین گل رسمی خود را نیز به ثبت برساند. او در تیم کی روش نیز جایگاه قابل قبولی یافت در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برابر مالدیو و قطر ۳ گل به ثمر رساند و در یک بازی تشریفاتی و دوستانه برابر فلسطین نیز یک گل دیگر کاشت تا از ابزار قابل توجه در خط حمله ی تیم ملی به حساب آید. اما حضور در پرسپولیس و آغاز دوران افول این ستاره زمینه ای شد تا کی روش نیز دیگر مانند آن روزها حضور انصاریفرد را در تیم ملی قطعی نداند دل به گل زنی های مکرر رضا قوچان نژاد ببندد. کریم حالا در تراکتور احیا شده است و برای رسیدن به ریودوژانیرو تنها به آقای گلی نیاز دارد.