ملت ایران: فولاد خوزستان در بازی رفت مقابل پرسپولیس اگرچه شرایط بسیار خوبی داشت اما به خاطر گل زودهنگامی که خورد و البته گل به خودی فرزاد حاتمی، شیرازه اش از هم پاشید تا با نتیجه ۳ - یک شکست را بپذیرد. این اتفاق باعثشد همه از جوانی تیم و از دست رفتن تمرکز بازیکنان صحبت کنند که ظاهرا حسین فرکی سرمربی فولاد خوزستان به همه این مسائل فکر کرده و الان تیم را طوری آماده کرده که اولا گل نخورد اما اگر گل خورد هم تمرکزش را از دست ندهد و بتواند جبران کند. فرکی البته این بازی را متفاوت با گذشته می داند و فکر می کند بازی برگشت رقابت بین مدافعان و گلرها شده. رقابتی برای نشان دادن برتری هایشان. سرمربی فولاد خوزستان که خیلی امیدوار است تیمش برنده این بازی می شود، درباره شرایط تیم، بازی، اتفاقات بعد از آن و… صحبت می کند.
این هفته بازی مهم و حساسی مقابل پرسپولیس دارید. شرایط تیم الان چطور است؟
تیم شرایط خوبی دارد و این طبیعی است چون تمرینات منظمی داریم و به خاطر اینکه بازی هفته گذشته را بردیم به لحاظ روحی هم در شرایط خوبی به سر می بریم. ما در ۴ هفته گذشته از ۱۲ امتیاز ۱۰ تا را گرفتیم که این خوب است اما به هر حال ما تمام توان مان را گذاشتیم تا خودمان را به بهترین نحو آماده بازی با پرسپولیس کنیم.
فولاد در بازی رفت ۳ - یک باخت. آن زمان شاید کمتر کسی فکر می کرد فولاد بازنده باشد اما شکست بدی خوردید. فکر می کنید این بازی به چه صورت خواهد بود؟
ما به دنبال بردن هستیم و این بازی خیلی برایمان مهم است. همین که شما اشاره کردید در بازی رفت ما واقعا شرایط خوبی داشتیم اما اتفاقاتی افتاد که معادلات ما را به هم زد. به هر حال در بازی برگشت همه چیز آماده است. هر چند که هیچ کس نمی تواند نتیجه و اتفاقات را پیش بینی کند اما به هر حال ما امیدواریم اتفاقی نیفتد و معادلاتی که دنبال می کنیم به مشکل نخورد تا نتیجه بازی رفت را جبران کنیم. البته نباید فراموش کرد که پرسپولیس کاملا متفاوت با قبل است و بازیکنان خوب، جوان و باتجربه ای دارد که جایگاه خوبی هم در جدول به دست آورده اند. در کنار این ها قرمزها کادرفنی خوبی هم دارند. وجود آقای دایی در کنار هر تیمی یک انگیزه است و باعثتلاش مضاعف تیم می شود. در هر صورت این قواعد است که می تواند بازی را قشنگ کند که امیدواریم این قواعد به سود فولاد تمام شود.
در بازی دور رفت یک گل دقیقه ۱۲ خوردید و یک گل هم دقیقه ۱۵ که همه اعضای تیم گفتند همین گل ها باعثشد شیرازه تیم از هم بپاشد و نتوانید ببرید. اگر در بازی دور برگشت مثلا در دقیقه ۱۰ گل بخورید، یعنی این اتفاق تکرار می شود یا اینکه به لحاظ روحی تیم را آماده چنین اتفاقی کردید که دیگر شیرازه تیم از هم نپاشد؟
به هر حال امروز بارها و بارها ثابت شده که زدن گل اول یا خوردن گل اول چقدر می تواند تاثیرگذار باشد. در بعضی بازی ها یک زمانی تیم گل می خورد که فرصت جبران ندارد و به همین دلیل گل های بعدی را می خورد. در بازی رفت این اتفاق افتاد اما در این بازی تلاش می کنیم گل اول را بزنیم تا تیم شرایط بهتری پیدا کند. در این شرایط نباید گل بخوریم تا پیروز شویم که این کار سخت است اما اگر گل بخوریم هم کار واقعا سخت می شود که البته این مسائل به تیم منتقل شد و دیگر همه بازیکنان می دانند در این حالت چه کاری انجام دهند. در هر صورت در هر ۲ حالت کار سخت می شود اما روحیه و روند تیمی کاملا متفاوت است. این اتفاقات در بازی رفت افتاد و گل خوردیم که نتوانستیم جبران کنیم و گل های دوم و سوم را هم خوردیم اما در این بازی می دانیم حتی اگر گل خوردیم می توانیم جبران کنیم. البته امیدوارم زننده گل اول ما باشیم.
البته فولاد در نیم فصل دوم فقط یک گل خورده که این مساله می تواند تیم را امیدوار کند. هر چند که پرسپولیس هم تنها ۲ گل خورده. این مساله نشان می دهد خریدهایی مثل سوشا مکانی، غلامرضا رضایی، سعید سالارزاده و آرش افشین تاثیر مثبتی داشته…
و البته پادوانی که از این بازی می تواند تیم را همراهی کند. در کل بازیکنان خوبی داریم که انگیزه بالایی هم دارند. انگیزه و شور و نشاطی که می شود در چهره تک تک شان و البته در عملکردشان دید. در نیم فصل دوم کمک خوبی شده که فقط یک گل خوردیم، آن هم پنالتی بود. ما واقعا نسبت به نیم فصل اول خوب هستیم و پرسپولیس هم چنین شرایطی دارد. پرسپولیس البته کلا خط دفاعی خوبی دارد و کمترین گل را در لیگ خورده که نشان می دهد مدافعان باتجربه تیم مثل سیدجلال حسینی، بنگر و بقیه تاثیر زیادی داشتند و همچنین دروازه بان خوبی مثل نیلسون کمک زیادی به تیم کردند.
پس این بازی رقابت سختی بین مدافعان و گلرهای ۲ تیم است؟
دقیقا. بازی این هفته رقابت مدافعان و گلرها خواهد بود.
در این بازی ۳ حالت رقم می خورد. یا فولاد می برد، یا می بازد یا بازی مساوی می شود. می خواستیم بدانیم در این ۳ حالت چه اتفاقاتی برای تیم تان می افتد. یعنی نتیجه بازی چه تاثیری در ادامه روند تیم خواهد داشت؟
در ۳ حالت اگر بخواهیم احساسی نگاه نکنیم از نظر خود من که واقعیت را می گویم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد چون همه چیز ادامه دارد. هر کدام از بازی های رو در روی بالای جدول خیلی تعیین کننده است. به هر حال ما وقتی برنده شویم یک مقدار جلوتر حرکت می کنیم و امیدوارانه، باروحیه و با انگیزه بیشتر پیش می رویم. اگر شکست بخوریم هم فرصت برای جبران داریم اما اگر امتیازات تقسیم شود بقیه مدعیان را خوشحال می کنیم. یعنی برنده شویم خوشحال می شویم، بازنده باشیم پرسپولیس خوشحال می شود، مساوی هم کنیم بقیه رقبا خوشحال می شوند. این یعنی اینکه کلا به دنبال خوشحالی هستیم(می خندد).
نیم فصل اول وقتی که ۱۰ هفته صدر جدول بودید مدام از قهرمانی صحبت می کردید و اینکه به چیزی جز آن، فکر نمی کنید اما در نیم فصل دوم و دقیقا از زمانی که صدر را از دست دادید جوری صحبت می کنید که انگار به کسب سهمیه آسیا قانع هستید و این مساله برایتان راضی کننده است…
واقعیت این است که کسب سهمیه هم برای ما حکم قهرمانی دارد اما به چیزی که به زبان می آوریم نمی توانیم به طور صددرصد امیدوار باشیم. حقیقتا هر کسی جدول را نگاه می کند احتمال را برای هر تیمی می دهد که قهرمان شود. ۵،۶ تیم هستند که الان شانس دارند و نظرات متفاوتی در مورد قهرمانی به وجود آوردند. شاید اگر نظرسنجی گذاشته شود به خاطر هواداران پرسپولیس و استقلال کفه ترازو به سود این ۲ تیم باشد اما ما نا امید نیستیم و تلاش می کنیم به این هدف برسیم. البته دوست نداریم خیلی این مساله را به زبان بیاوریم.
اما شاید این مساله که به زبان نمی آوردید باعثشود انگیزه بازیکنان کم شود.
خوشحالم که می بینم بچه ها این مساله را بیان می کنند. این خوب است. خودم دوست دارم به چیزی که بیان می کنند دست پیدا کنند. این مساله نشان از خودباوری تیم است و امیدوارم به آن چیزی که می گویند برسند. مطمئنا تلاش را بیشتر می کنند. خودم هم دلم می خواهد این اتفاق بیفتد اما نمی خواهم فشار روی بازیکنانم باشد. ما می خواهیم مثل لاک پشت حرکت کنیم. اینطور راحت تر است تا اینکه مثل آهو باشیم و پایمان به سنگ بخورد. مهم این است که نتیجه نهایی را بگیریم. اگر مثل آهو باشیم همه با تفنگ دنبال ما هستند تا ما را شکار کنند اما وقتی لاک پشت باشیم کسی به ما کاری ندارد.
اما آهو بودن همیشه بد نیست.
شرایط متفاوت است. الان پرسپولیس و استقلال هم نمی توانند آهو باشند. در صورتی که قبلا آهو بودند اما الان این نگاه برداشته شده.
فولاد در این بازی ظاهرا چند مصدوم دارد، این نفرات به پرسپولیس می رسند؟
مصدومان ما حسن جعفری و ایوب کلانتری بودند که الان با تیم تمرین می کنند. ۲ جوان هم داریم یعنی وکیا و نیایش که آنها هم دارند آماده می شوند اما به جز این نفرات، پریرا مصدوم است که پزشکان دارند کار می کنند اما نمی دانیم می رسد یا نه چون در حال حاضر فیزیوتراپی می کند.
پرسپولیس هم ظاهرا خلعتبری، رضا حقیقی و کفشگری را در اختیار ندارد که شاید این مساله برای تیم شما خوب باشد.
خوب یا بد بودنش بعدا معلوم می شود اما ما نگاه متفاوت داریم و فکر می کنیم بازیکنان جایگزین انگیزه های بیشتری دارند. به همین دلیل دوست داشتم این نفرات بودند.
ظاهرا در روز بازی هوا بارانی است.
بله، به ما هم همین را گفتند اما بازی در ورزشگاه غدیر برگزار می شود و فکر نمی کنم مشکلی باشد.
به نظر می رسد ورزشگاه غدیر بهتر از تختی باشد.
بله، اینجا دارد راه می افتد. خوشبختانه در بخش زمین مشکل نداریم. تجهیزات و امکانات هم بی نظیر است. امیدوارم برای تماشاگران و رسانه ها هم همه چیز ایده آل باشد. در نهایت هم آرزو می کنم نخستین برد فولاد مقابل پرسپولیس در ورزشگاه غدیر همین امسال رقم بخورد.