ملت ایران: هفته بیست و یکم با رد و بدل شدن سیزده گل به پایان رسد تا با میانگین ۱.۸ گل برای هر بازی شاهد یکی از هفته های کم گل امسال باشیم. مهمترین اتفاق هفته صدرنشینی استقلال و به زیر کشیدن رقیب قدیمی در آستانه دربی پایتخت بود. شش ضلعی مدعیان قهرمانی همچنان در بالای جدول استوار ایستاده اند و چند ظلعی نامنتظم فانوس بدستان هم در قعر بدون تغییر دست و پا می زنند. در هفته گذشته دو تیم تبریزی در اقدامای مشابه صندلی را ازیر پای مربیانشان کشیدند تا دو تغییر دیگر بر روی این صندلی داغ داشته باشیم. حالا در حدفاصل تنها نه هفته به پایان لیگ امسال، هرهفته جذاب تر و نفسگیرتر از هفته گذشته خواهد شد. باهم مرور می کنیم بهترین های هفته بیست و یکم لیگ برتر را.
دروازه بان:محسن فروزان مصردشتی(گسترش فولاد):دروازه بان بیست و پنج ساله گسترش، زاده رشت است و فوتبالش را از جوانان پگاه شروع کرد و و برای گذراندن سربازی به ملوان رفت و دوباره به داماش برگشت. سپس به تبریز رفت و ابتدا در گسترش و بعد به تراکتورساری پیوست و دو سال است که نقطه ی قوت تراکتوری ها بود و دو بار با این تیم نایب قهرمان ایران شد و امسال دوباره به گسترش فولاد پیوست. او در همه ی رده های سنی عضو تیم ملی بوده و چند بار هم توسط کی روش به تیم بزرگسالان هم دعوت شده است. او در بیست بازی تیمش فیکس بازی کرده و ۱۸۰۰ دقیقه در میدان بوده است. نکته جالب در رابطه با فروزان اینکه او در برابر مس کرمان یک پاس گل هم داده است. فروزان هرچند که یک گل از ضربه ایستگاهی برابر داماش خورد اما او در بازی مقابل تیم شهرش یکی از بهترین بازیکنان میدان بود و با دو سیو عالی موجب شکست تیم همشهری هایش در بازی خانگی شد.
مدافعان:

احمد آل نعمه(نفت):مدافع اهوازی نفت سی و یک ساله است و فوتبالش را از فولاد خوزستان شروع کرد و سپس در تیمهای نیروی زمینی، استقلال اهواز، سپاهان، شاهین بوشهر، تراکتورسازی و حالا نفت بازی کرده است. یک نایب قهرمانی با تراکتور در کارنامه دارد. امسال در نوزده بازی نفت ۱۷۱۰ دقیقه به میدان رفته است و یک گل هم به ثمر رسانده است. در برابر پرسپولیس او هرگز اجازه خود نمایی به مهاجمان زهردار پرسپولیس را نداد و اگر نفتی ها در دقایقی از بازی بدون دغدغه دست به حمله می زدند، یکی از دلایلش وجود مدافعان مستحکمی چون او در میدان بود.

سیامک کوروشی(ملوان):هافبک وسط ملوان بیست و چهار ساله است و پس از دو سال بازی در نفت
تهران در لیگ گذشته به ملوان پیوست و حالا دومین سال حضورش را در انزلی تجربه می کند. او امسال اوایل فصل خیلی در ترکیب ملوان حاضر نبود اما به مرور در این تیم جا افتاده و تاکنون در چهارده بازی ۱۲۳۶ دقیقه بازی کرده است. تاکنون یک پاس گل داده و سه گل هم به ثمر رسانده است. سیامک کورشی در برابر ذوب آهن در کارهای دفاعی بسیار کم اشتباه ظاهر شد و روز خوبی را پشت سر گذاشت. تا پسران بندر با یک امتیاز با ارزش به خانه بازگردند.

علی زینالی قلعه(سایپا): دفاع
چپ بیست و سه ساله سایپا اهل تهران است و فوتبالش را از همین سایپا آغاز کرده و امسال چهارمین سال حضورش در لیگ برتر به همراه این تیم را سپری می کند. امسال در هجده بازی سایپا به میدان رفته و ۱۳۱۸ دقیقه بازی کرده است که حاصلش یک پاس گل و یک گل بوده است. گل زیبای زینالی که از روی نفوذ خودش و شوت سرکش او بدست آمد موجب شد تا در تیم هفته بیست و یکم جای بگیرد.


رامتین سلیمان زاده(فجر)
: این مدافع جوان در بازی مقابل تراکتورسازی فوق العاده بازی کرد. سلیمان زاده بعد از ده نفره شدن تیمش مقابل حمله وران تراکتور با تمرکز زیاد توانست با کمک دروازه بان تیم، عامل کسب یک امتیاز از بازی سخت تبریز باشد.
هافبکها:هاشم بیگ زاده(استقلال)
: بیگ زاده، یقینا چشم خورده. هاشم استقلال که امسال بیش از
همه عمر فوتبالش مصدوم شده در هر بازی ای که به میدان آمده، مثمرثمر بوده و این هفته هم، پاس گل فوق العاده اش برای مهدی نظری، قفل دروازه راه آهن را باز کرد. هاشم، که انکیزه بسیاری برای جام جهانی دارد، امسال در بهترین سطح خود بازی می کند.اسماعیل شریفات(فولاد):
هافبک – مهاجم، رامشیری فولاد بیست و پنج ساله است. او فوتبالش
را از همین فولاد شروع کرد و پس از حضور در دو تیم آبی اهواز و تهران، دوباره به فولاد بازگشته است. امسال در همه بیست و یک بازی فولاد به میدان رفته است و ۱۷۹۳ دقیقه در میدان بوده است و یک پاس گل داده و پنج گل هم به ثمر رسیده است. شریفات در برابر استقلال خوزستان چهره ویژه بازی بود. او دو گل به ثمر رساند و یک گلش هم توسط داور سوزانده شد.
بختیار رحمانی(فولاد):
جوان بیست و چهار ساله فولاد، اصالتا کرد است و اهل جوان رود کرمانشاه است ولی در سرپل ذهاب متولد شده است. فوتبالش را از زاگرس جانرود آغاز کرد و در آکادمی فوتبال فولاد رشد نمود و از این تیم به تیم ملی امید هم دعوت شد. او هفتمین سال حضورش را در فولاد سپری می کند. کاپیتان جوان و خوش آتیه ی فولاد از جواهرات قیمتی گنجینه فرکی محسوب می شود. او با این سن کمش بیش از یکصد و پنجاه بازی برای فولاد انجام داده است که در بیست بازی لیگ امسال ۱۷۴۹ دقیقه به میدان رفته است و آن یک بازی هم که در میدان نبوده سه کارته شده بود. تاکنون پنج گل برای تیمش به ثمر رسانده و چهار پاس گل داده است. در بازی برابر استقلال خوزستان یک پاس گل داد و یکی از بهترین بازیکنان میدان بود.
مهاجمان:

محمد مهدی نظری(استقلال):
مهاجم بیست و چهار ساله استقلال اهل شیراز است. فوتبالش را از آکادمی ولیعصر شیراز آغاز کرد و سپس به مرصاد شیراز پیوست و در نهایت در فجر گل کرد. برعکس فجر که روزهای باشکوهی را در آن سپری کرده بود، امسال با پیوستنش به استقلال یاد احمد دل پیرو را در گل نزدن در یادها زنده کرد! امسال در هجده بازی به میدان رفت و ۱۱۲۴ دقیقه بازی کرد و تا پیش از بازی با راه آهن نتوانسته بود گلزنی کند، البته او دو پاس گل داده بود. گل سه امتیازی او که نخستین گل این فصل مهدی نظری است شاید در بهترین زمان زده شد تا آبی پئشان را راهی صدر جدول کند.
مهدی شریفی(سپاهان):
مهاجم اصفهانی سپاهان بیست و یک ساله است و فوتبالش را از جوانان سپاهان آغاز کرده است. او امسال نخستین باری است که در لیگ برتر حضور به میدان رفته است، هر چند که در لیگ گذشته هم نامش در لیست سپاهان بود. تاکنون در دوازده بازی ۴۷۲ دقیقه به میدان رفته است و در این مدت یک پاس گل داده و چهار گل هم به ثمر رسانده است. نکته جالب در کارنامه شریفی این است که چهار گل او در سه بازی پیاپی اخیر به ثمر رسیده است و این یعنی روند رو به رشد او در حال اوج گرفتن است. آقای گل امیدهای کشور در سال ۹۱ در بازی مقابل صبا به مانند هفته گذشته باز هم یک گل سه امتیازی برای تیمش زد تا عنوان بهترین بازیکن این میدان را بدست آورد.
جابر انصاری(گسترش فولاد):بازیکن بیست و هفت ساله گسترش از تیم سایپا به فجر پیوست و در نیم فصل نقل و انتقالات به تیم تبریزی منتقل شده است. او امسال در هر پانزده بازی فجر و شش بازی گسترش فولاد فیکس بازی کرده است و ۱۲۶۹ دقیقه برای فجر و ۵۳۹ دقیقه برای گسترش فولاد بازی کرده است. تاکنون چهار گل و یک پاس گل برای فجر داده است و در بازی گسترش برابر داماش نخستین گلش را برای تبریزی ها به ثمر رساند. گل دوم و پیروزی بخشی که جابر انصاری به ثمر رساند موجب برد ارزشمند تبریزی ها در رشت شد.

بهترین بازیکن:
اسماعیل شریفات(فولاد):اسماعیل شریفات در طول نود دقیقه مدافعین کناری استقلال را با فرارهای سریع از جناحین تحت فشار قرار داد و پایه گذار اکثر حملات فولاد بود. شریفات همچنین در دو ضدحمله سریع توانست دابل کند و البته یک گل سالم این بازیکن نیز به اشتباه آفساید اعلام شد.
بهترین مربی:
مهدی تارتار(گسترش فولاد):مربی چهل و یک ساله گسترش فولاد خیلی با تبریز بیگانه نیست. او فوتبالش را از تراکتور شروع کرد، هرچند که بیشتر او را با لباس بهمن، پاس و پرسپولیس در خاطر داریم. فوتبالش را از دست یاری پدر زنش فیروز کریمی شروع کرد و نخستین تجربه سرمربیگری اش در راه آهن بود. تارتار که بیشتر به عنوان یک مربی کاتالیزور در فوتبال ایران شناخته شده می شود در داماش و گهر هم مربیگری کرده است و امسال پس از برکناری خطیبی به تبریز آمده و در نخستین بازی اش توانست شاگردان سابق خود را شکست دهد تا یک بازی شش امتیازی را به نام خود تمام کند.
بهترین تیم:
استقلال:آیا می شود تیمی را که در لیست ذخیره اش تنها نام دو بازیکن و یک دروازه بان به چشم می خورد و در نهایت برنده از زمین خارج می شود و صدر را از رقیب پنجاه ساله اش باز پس می گیرد شایسته عنوان بهترین تیم هفته نباشد؟ انتظار نداشتید که در این سطرها بیاییم و از تاریخچه استقلال سخن بگوییم!؟