آیا استقلال صاحب بهترین خط هافبک تاریخ است؟

تورم هافبک

استقلال تهران با نفرات سرشناسی که در میانه میدان دارد ما را به یاد استقلال سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ می اندازد. جایی که آنها کلکسیونی از بهترین هافبک های میانی ایران را در اختیار داشتند. علی فتح الله زاده تازه کار منصوریان، سرژیک تیموریان، سیروس دین محمدی و بعدها داریوش یزدانی، ستار همدانی و محمود فکری را هم اضافه نمود تا استقلال زیر نظر ناصر حجازی بزرگ تیمی رویایی بسازد.

در آن سال استقلال قهرمان لیگ آزادگان هم شد اما در دربی شکست خورد. شکستی که خیلی ها دلیلش را همین پر مهره بودن در میانه میدان و سردرگمی نحوه چیدن آنها در بازی بزرگ فصل می دانستند. حالا استقلال با خرید نکونام به وضعیت مشابه اواسط دهه ۷۰ خود رسیده است. درست مثل زمانی که سرمربی فعلی آبی پوشان پایتخت در مقطعی دستیار ناصر حجازی بود. بدون شک تعداد مردان میانی آبی ها که تا به امروز هیچ کدامشان نیز پست دومی نداشته اند برای این فصل که احتمالاً قرار هم نیست جام حذفی داشته باشد بی نهایت بالاست.(جالب آنکه در سال ۱۳۷۶ نیز جام حذفی برگزار نگردیده بود.) آنچه که می توان حدس زد این است که استقلال در خط دفاعی با ۴ مدافع بازی خواهد کرد و خبری از ۲-۵ - ۳ نخواهد بود.

بدون شک تعداد مردان میانی آبی ها که تا به امروز هیچ کدامشان نیز پست دومی نداشته اند برای این فصل که احتمالاً قرار هم نیست جام حذفی داشته باشد بی نهایت بالاست.(جالب آنکه در سال ۱۳۷۶ نیز جام حذفی برگزار نگردیده بود.) آنچه که می توان حدس زد این است که استقلال در خط دفاعی با ۴ مدافع بازی خواهد کرد و خبری از ۲-۵ - ۳ نخواهد بود.

بدون شک تعداد مردان میانی آبی ها که تا به امروز هیچ کدامشان نیز پست دومی نداشته اند برای این فصل که احتمالاً قرار هم نیست جام حذفی داشته باشد بی نهایت بالاست.(جالب آنکه در سال ۱۳۷۶ نیز جام حذفی برگزار نگردیده بود.) آنچه که می توان حدس زد این است که استقلال در خط دفاعی با ۴ مدافع بازی خواهد کرد و خبری از ۲-۵ - ۳ نخواهد بود.

تغییرات اجتناب ناپذیر

حنیف، صادقی و خسرو که جایگاه تقریباً ثابتی دارند اما شاید امیرخان مجبور باشد برای جلب نظر ستارگانش، به خصوص پژمان منتظری که از پیشنهاد خوب قطری ها گذشته و تازه هم به ترکیب اصلی تیم ملی دست یافته، همه آنها را در پست هایی نامتعارف به کار گیرد. مثلاً از بین صادقی و منتظری یکی را به دفاع چپ ببرد یا آنکه اگر قرار است منتظری را در پست هافبک دفاعی بازی بگیرد، نکونام را در میانه میدان با آزادی عمل بیشتری به میدان بفرستد.
در حالیکه این ستاره محوری می تواند برای نفراتی چون حمودی، میثم حسینی و منوچهری که پدیده های فصل گذشته بودند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل هیچ بعید نیست که ترافیک ستارگان خط میانی استقلال، از بین مهاجمین این تیم قربانی بگیرد. اگر استقلال در این فصل با حداقل مهاجم بازی ها را دنبال کرد تعجب نکنید.(با اینکه تیم های قلعه نویی معمولاً در خط حمله کم تعداد نیستند.) البته بیرون گذاشتن هریک از مهره های نام آشنای تیم پر طرفداری چون استقلال در خطوط سه گانه واقعاً سخت است اما ژنرال باید تدبیری برای تیم پر مهره اش داشته باشد که این همه ستاره را دور هم جمع نموده است.

همه اینها در حالی است که از مربی با تجربه و اسم و رسم داری نظیر قلعه نویی انتظار میدان دادن به جوانان در وقت های مقتضی نیز می رود. استقلال اگر بخواهد همچنان که در بازی اول نشان داد، ۲-۴ - ۴ بازی کند به دو مدافع کناری تخصصی نیاز دارد. پس حضور پژمان در خط دفاعی نمی تواند به این تیم کمکی در این راه کند و حتی اگر او را هافبک دفاعی بدانیم بیرون گذاشتن جباری و نکونام، بهترین بازیکنان میانی حال حاضر فوتبال کشورمان در ادامه فصل تقریباً غیر ممکن به نظر می رسد. اینگونه از بین نفراتی چون بائو، جانواریو و توزی(بازیکنانی که با نظر مستقیم قلعه نویی جذب شده اند و او به شدت بازیشان را قبول دارد.)
تنها یک نفر می تواند در ترکیب اصلی قرار گیرد که آن هم به احتمال زیاد جانواریو است که از محبوبیت بیشتری روی سکوها برخوردار است.

نکونام بدون تردید

البته شانسی که آبی ها آورده اند این است که اولاً امیر قلعه نویی اداره تیم های پر ستاره را خوب بلد است و تجربه این کار را دارد، دوماً مبعلی نیامده از این تیم رفت، کیانوش رحمتی فعلاً نیست و زندی هم می تواند کمی متفاوت از رقبایش در خط هافبک بازی کند و سوم اینکه استقلالی ها چند هفته ای مهلت دارند تا بازیکنانی چون نکونام و جباری آماده می شوند در این چند بازی تا حدود زیادی میزان کارایی نفراتی چون بائو، ساموئل و توزی را در فصل جدید بسنجند
. حضور جواد نکونام در ترکیب ثابت استقلال ۹۱ خیلی جای تردید ندارد.
چرا که حتی پیش از پیوستن او به جمع استقلالی ها، مربی پر افتخار لیگ برتر با قاطعیت اعلام نمود بازوبند کاپیتانی آبی ها را به کاپیتان تیم ملی فوتبال کشورمان می سپرد.
ضمن آنکه هنوز خیلی زود است که انتظار داشته باشیم مربیان ما به علم سیستم ۰-۶ - ۴ دست یافته باشند و استقلال با مهره های بزرگ میانی بخواهد در این فصل با نوین ترین سیستم فوتبال دنیا بازی کند. همچنین داشتن مهاجمان پر تعدادی چون منوچهری، میداوودی، اکبرپور، برهانی و شاید مجیدی اجرای این تاکتیک را برای مربی، بی نهایت سخت می کند. هرچند اگر علمش وجود داشت می شد در مقاطعی از فصل یا لااقل در لحظاتی از بازی هایی خاص بدان نیم نگاهی داشت.

در انتظار نتیجه

با خرید نکو و احتمالاً فرهاد، فتح الله زاده می تواند سرش را بالا بگیرد که همچنان مرد اول نقل و انتقالات لیگ ایران است. او در این فصل می تواند به ترانسفر نفراتش در طول فصل هم مبادرت کند. کاری که بیش از اندازه به آن علاقمند است و سابقه اش را نیز دارد.
البته باید متذکر شویم الان دهه ۹۰ شمسی است و نه ۷۰! لجبازی مدیران سرخآبی پایتخت میلیاردها خرج روی دستشان گذاشته و باید منتظر ماند و دید نتیجه اش چه خواهد شد. با اضافه شدن نکونام پیش بینی شما برای ترکیب نفرات اصلی، جایگاه استقلال ۹۱ و دربی های پیش رو چیست؟

goal