ملت ایران: دوستداران تراکتورسازی و همه آنهایی که خواستار آرامش این تیم در راه بازگشت به صدر جدول بودند همه از این می ترسیدند که مجید جلالی واکنش تندی به اولتیماتوم عجیب هیات مدیره باشگاهش بدهد اما این اتفاق افتاد و حالا جلالی می گوید فقط در بازی با فجر سرمربی تراکتورسازی خواهد بود!
حتی اگر این فقط یک تهدید باشد باید آن را جدی گرفت چرا که جلالی با لحنی عصبانی پاسخ دلفکار عضو هیات مدیره را داده و ظاهرا به سیم آخر زده است. این بیانیه تند مجید جلالی است که البته سخت عصبانی می شود. بیانیه ای که اختصاصا در اختیار گل قرار گرفته است:
آقای دلفکار کمی اطلاعات مدیریت فوتبال می گرفتید
امروز با صحبت های بسیار چالش برانگیز سخنگوی هیات مدیره باشگاه تراکتورسازی روبرو شدم. البته قبل از این هم چند بار این صحبت ها از طرف ایشان و باشگاه انجام شده بود که سعی کردم با صبوری و تنها با احترام به هواداران و منافع باشگاه و اینکه در روند پیشرفت تیم خللی به وجود نیاید پاسخی ندهم ولی حالا مجبورم جهت روشن شدن موضوع مواردی را بیان کنم.
ابتدا سوالی دارم. آیا با درنظر گرفتن شرایط حساس موجود تیم چنین موضع گیری و سخنانی می تواند به تیم کمک کند یا اینکه حتی اگر این حرفها از بیرون باشد نباید با آن مقابله کرد؟ آقای دلفکار! من تا به امروز با شما جلسه ای نداشته ام و آنطوری که آقای زینی زاده می گویند هیات مدیره اطلاعات تیم را از بازیکنان و مدیرعامل می گیرد. بنابراین بهتر است به جای این مصاحبه های غیرسازنده کمی از مدیریت فوتبال اطلاعاتی کسب می کردید.
کدام تیم مدعی با مربی خود چنین رفتاری داشته؟
برای انتخاب یک مربی در باشگاه باید ابتدا تحقیقات جامعی صورت گیرد و سپس اقدام به جذب او کنید در حالیکه شما و باشگاه از هفته دوم به مربی خود اولتیماتوم می دهید. آیا بهتر نیست این اولتیماتوم را به خودتان بدهید تا مربی را که خودتان انتخاب کردید پس از دو هفته او را اذیت و برایش چالش درست می کنید. اگر مربی را شما انتخاب نکرده اید بهتر است سکوت کنید تا تیم کار خود را انجام بدهد. ساده ترین اصول مدیریتی فوتبال می گوید وقتی یک مربی را آوردید دو حالت دارد. یا مربی خوبی است که باید با تمام وجود و تا آخرین لحظه از او حمایت کنید یا اینکه خوب نیست که در آن صورت جایی برای مصاحبه و اولتیماتوم نیست و باید او را عوض کنید. با این وصف رفتار و بیانات شما را نمی دانم چگونه باید تفسیر کرد که مربی را نگه می دارید ولی شرایط کار را برایش سخت و پیچیده می کنید. اگر قرار بر این نوع رفتارهاست، تا به حال تمام سایت ها باید پر می شد از اولتیماتوم و ضرب الاجل به مربیان. لطفا شرایط تیم های سپاهان، استقلال، پرسپولیس و چند تیم دیگر را که چند بار به صدر جدول آمده و پایین رفته اند بررسی کنید. کدام یک از این تیم ها با مربی خود چنین رفتاری داشته اند.
از هدر رفتن حدود ۲.۵میلیون دلار جلوگیری کردیم
بهتر است بدانید در خلال فصل چالش های بسیار سختی داشته ایم. به طوری که حتی یک بار هم تمرینات تیم به خاطر مشکل مالی تعطیل شد اما تنها با بردباری و صبوری مشکلات رفع شدند. در حالی که خودتان می دانید امسال از هدر رفتن حدود دو و نیم میلیون دلار بودجه باشگاه جلوگیری کردیم. به خاطر دارید فصل گذشته سه مربی، یک آنالیزور و شش بازیکن خارجی گرفتید.
دلیل دادن ضرب الاجل دائمی چیست؟
متاسفانه شما قواعد احترام گذاشتن به یک مربی را هم بلد نیستید. من شاید از نظر شما سرمربی خوبی نباشم ولی یک عمر در ورزش معلمی کرده ام. شما چطور به خود اجازه می دهید در رسانه ها با یک معلم اینطور صحبت کنید و ضرب الاجل تعیین کنید؟ من تمام این ها را به خاطر ناآشنایی شما با ابتدایی ترین اصول مدیریتی می دانم چون اطمینان دارم دلسوز هستید. اگر یادتان باشد در هفته پنجم بود که شما و باشگاه علیه کادر فنی مصاحبه کردید و من در آن زمان گفتم اگر من را نمی خواهید مشکلی نیست. گفتم در یک صحبت پنج دقیقه ای با باشگاه خواهم رفت و حتی مبلغی که گرفته ام را برمی گردانم. پس دلیل مصاحبه و رسانه ای کردن و ضرب الاجل دادن دائمی چیست؟
بازیکنان را وارد این مساله نکنید
آقای دلفکار بهتر است بازیکنان را وارد این مساله نکنید. این هم یکی از اصول مدیریتی در فوتبال است. چون بازیکنان تراکتورسازی جزو صادق ترین و بی ریاترین بازیکنان هستند. وارد کردن آنها در چنین جریاناتی به صلاح تیم نیست. مطمئن باشید آنها در تمام بازی ها با تمام وجود و برای سربلندی باشگاه هر آنچه در توان داشتند را در طبق اخلاص گذاشتند.
اسم ۱۵ بازیکن را دادم، هیچ کس نیامد
در جایی دیگر شما فرموده اید هر آنچه باید انجام شده است. بهتر است به تحولات نیم فصل نیز نگاهی بیاندازید. تقریبا تمامی تیم های رقیب ما در نیم فصل خود را تقویت کردند. می توانید به لیست نقل و انتقالات رقیبان ما توجه کنید. در عوض ما چه کردیم؟ اسامی حدود ۱۵ بازیکن را دادم و گفتم اگر دو بازیکن را هم از این لیست جذب کنیم کافی است. وقتی هم گفتند نمی شود روی بازیکن خارجی متمرکز شدیم. حدود یک ماه و نیم است که منتظر آمدن آنها به تمرینات هستیم در حالی که ما ۵ بازی نیم فصل دوم را هم پشت سرگذاشته ایم. به جز این آیا از شرایط تمرینی یک ماه اخیر تیم اطلاعی دارید؟ چطور تیمی که می خواهد قهرمان شود و در هفته شانزدهم در صدر جدول است، نه می تواند تقویت شود و نه جایی برای تمرین دارد؟ در طول این یک ماه اخیر، تنها سه روز در تهران توانستیم تمرین مناسبی داشته باشیم و ماحصل آن بازی خوبی بود که در مسجد سلیمان انجام دادیم.
مشکل تراکتور فنی نیست
شما می گویید کادر فنی باید از بازیکنان مشورت بگیرد. برای اطلاع شما باید عرض کنم من شرایط سخت قهرمانی را با تیم های پاس و صبا در سالهای گذشته تجربه کرده و مشکلات آن را می دانم. آقای فرهاد پورغلامی کسی است که توانسته سبک بازی یک منطقه از فوتبال کشور را تغییر بدهد و با ملوان نایب قهرمان جام حذفی شده است و فرد بسیار با تجربه ای در لیگ برتر محسوب می شود. آقای باغ آبادی هم یکی از بهترین مربیان در زمینه طراحی تمرین در کشور است. بقیه کادر فنی هم جزو مربیان جوان و خوش فکر فوتبال کشور هستند. مطمئن باشید کادر فنی ما از بهترین ها هستند و به شما اطمینان می دهم که مشکل تراکتورسازی، فنی نیست، در آینده هم به این حرف من بیشتر خواهید رسید.
اگر هم ببرم نمی توانم با شما کار کنم
با توجه به شرایط پیش آمده و به خاطر حفظ شان، مقام و منزلت مربیگری، اعلام می دارم که طبق گفته شما اگر ببازم شما من را نمی خواهید ولی بدانید با این اوصاف اگر هم ببرم من نمی توانم با شما کارکنم. بنابراین در هر دو صورت بازی با فجرسپاسی آخرین حضور من به عنوان سرمربی تراکتورسازی خواهد بود.
شما شایسته بهترین ها هستید
در نهایت از جناب آقای کریمیان، ریاست محترم هیات مدیره باشگاه تراکتورسازی تقاضای رسیدگی دارم و در پایان هم از تمامی هواداران عزیز، خونگرم، دلسوز و مهربان تیم عذرخواهی می کنم و امیدوارم در این شرایط سخت من را درک کنند. من همیشه با شما هواداران صادقانه و محترمانه حرف زدم و هیچ گاه با حرف و رفتار قصد فریب و بهره برداری از احساسات پاک شما را نداشتم. از اولین روز هم گفتم من همین هستم که می بینید و در همه ۳۰ سال گذشته هم اینطور بودم. اگر نوع کار و رفتارم مقبول شما نبوده است عذرخواهی می کنم و همیشه محبت های شما را در قلب خود حفظ می کنم. شما شایسته بهترین ها هستید و امیدوارم خدا بهترین ها را نصیب شما کند. اطمینان دارم شما از ما خیلی جلوترید و همه چیز را می دانید.