علیرضا منصوریان سرمربی تیم زیر ۲۲ سال ایران ممکن است ظهر امروز عطای کار در تیم ملی زیر ۲۲ سال را به لقایش ببخشد و دوره ملی خود را به اتمام برساند.
منصوریان پس از جلسه ۳ ساعته روز گذشته با این پیشنهاد مواجه شده که باید تیم دیگری را به رقابت های قهرمانی های آسیا در رده امید ببرد و این برخلاف توافق اولیه او با فدراسیون فوتبال است. منصوریان در تمام ۲ سال گذشته تیم فعلی را با همین نفرات تمرین داده و حتی اوج گیری چهره هایی مثل بیرانوند، امین حاج محمدی، محمدرضا خانزاده و… به دلیل بازی این بازیکنان در تیم علیرضا منصوریان بوده است. اما او حالا نمی تواند از ستاره های تیمش برای مسابقات دور نهایی استفاده کند. آنها در حال حاضر بهترین بازیکنان لیگ هستند و هیچ کدام از مربیان حاضر نیستند ستاره های خود را در اختیار تیم ملی قرار بدهند.
نکته بسیار مهم اشتباه محاسباتی فدراسیون فوتبال ایران در این باره است. با وجود آنکه از سال قبل تکلیف برگزاری این رقابت ها مشخص بوده است آنها با این فرض که احتمالا نفرات جوان تیم منصوریان مشکل خاصی برای باشگاه متبوعشان ایجاد نخواهد برنامه را پیش برند. این نکته ای است که خود علیرضا منصوریان در جلسه با تاج و کفاشیان یادآوری کرده و آنها همه قبول کرده اند که در تصورشان این نبود که موضوع تورنمنت امیدها تبدیل به یک معضل جدی برای فوتبال ایران بشود.
گفته می شود از منصوریان خواسته شده با توجه به اینکه نتیجه گیری او در تیم امید و موفقیت های احتمالی آن در اولویت های فدراسیون نیست به دنبال نفرات جانشین برای ستاره هایی مثل محسن مسلمان، پیام صادقیان، میلاد غریبی، کاوه رضایی، امین حاج محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، یعقوب کریمی و… باشد که با این وصف بعید است که منصوریان زیر بار برود، فراموش نکنید که او حدود ۲ سال است با این تیم تمرین می کند و به دنبال قهرمانی با امیدها در آسیا بوده است؛ چیزی که دور از دسترس نیست و با توجه به شرایط کیفی بازیکنان امید به احتمال زیاد در عمان به دست می آمد.
در حال حاضر منصوریان راهی جز این ندارد که بی خیال جاه طلبی ها با بازیکنان یک رده پایین تر وارد این مسابقات شود یا کلا بی خیال شرکت در دور نهایی مسابقات امیدهای آسیا بشود که احتمال دومین در حال حاضر بیشتر به نظر می رسد.
به این ترتیب اگر امروز منصوریان تصمیم به جدایی اش از تیم امید گرفت چندان نباید تعجب کرد. او در ۲ سال گذشته برنامه ریزی مناسبی برای این کار کرده بود و جدایی اش در فاصله کمتر از ۲۰ روز تا آغاز دور نهایی این رقابت ها با توجه به احتمال موفقیتش در این پست تاسف برانگیز است. البته باید یادی هم از کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی کرد که برنامه های او برای تیم ملی اجازه هر فعالیتی را در سایر رده ها از دیگران صلب کرده است.
سوال مهم این است که آیا کی روش آنچه که از ما می گیرد را به ما باز خواهد گرداند؟ سوال سختی است و البته طبیعی است که باید به این سرمربی اعتماد کرد.