ملت ایران: بعد از درخشش در ترکیب روبین کازان و رسیدن به جمع یازده بازیکن اصلی این تیم به ایران برگشته. راهی گنبد شده تا روزهایی را کنار دوستانش سپری کند. البته که در این روزها تمرین هم می کند و برنامه غذایی مشخصی برایش در نظر گرفته شده. با سردار آزمون وقتی صحبت کردیم که مشغول رانندگی بود. قرعه کشی جام جهانی، بازی در ترکیب اصلی روبین کازان و لقبی که گزارشگر روسیه ای برای او در نظر گرفته، بهانه هایی بودند برای مصاحبه با جوانی ۱۸ ساله که حالا بازیکن موثری است در ترکیب روبین کازان.

کجایی سردار؟
یک روز است که برگشته ام ایران، الان هم مشغول رانندگی هستم که با شما صحبت می کنم.
تا کی ایران می مانی؟
نیم فصل لیگ روسیه تمام شد و همه بازیکنان یک ماه استراحت خواهند کرد. من هم یک ماه تعطیلم و بعد از این تعطیلی به اردوی روبین کازان اضافه می شوم.
پس تمرینات چه می شود؟
در این یک ماه که اختصاصی تمرین می کنیم اما پس از تعطیلات می رویم ترکیه و آنجا یک بازی انجام می دهیم. دو هفته در ترکیه می مانیم و بعد اگر اردوی ایران و بازی با پرسپولیس ok شد می آییم ایران و اینجا هم یکی دو بازی دوستانه برگزار می کنیم تا برای حضور در نیم فصل دوم لیگ روسیه آماده شویم.
برای این یک ماه برنامه تمرینی به تو داده اند؟
مگر می شود برنامه ندهند؟ در این یک ماه باید تمرین کنم، درست مثل دورانی که در لیگ روسیه بازی می کنم. بیشتر برنامه تمرینی، کشش و دوندگی است که برای حفظ آمادگی ام باید انجام شان بدهم.
برنامه غذایی چه؟
برنامه غذایی هم داده اند. یکسری غذاها را نباید بخورم.
مثلا؟
گفته اند غذاهای چرب نخور که من هم این کار را انجام خواهم داد.
مگر دلت برای غذای ایرانی تنگ نشده؟
آنجا هم غذای ایرانی می خورم، هم خانواده ام کنارم هستند و هم اینکه غذاهای کازان هم شبیه ایران است.
در این چند بازی آخر روبین کازان در ترکیب اصلی بازی کردی، در حالی که مخامتچین روسی و روندون ونزوئلایی روی نیمکت نشستند. چه شد که به ترکیب اصلی رسیدی؟
خدا را شکر در تمرینات خیلی خوب کار کردم. در این چند هفته اخیر تلاشم را بیشتر کردم تا بتوانم فیکس بازی کنم. دوست دارم این شرایط ادامه پیدا کند و بتوانم جواب اعتماد قربان بردیف را بدهم. البته می توانم بهتر از این هم بشوم. نباید به خودم مدام بگویم که سردار، خیلی خوب شده ای، اگر اینطور فکر کنم روند رو به رشدم متوقف می شود و استپ می کنم. باید به بالا بالاها نگاه کنم، به آینده ای روشن تر.
از روندون و مخامتچین نگفتی. آنها بازیکنان مشهوری هستند که تو نیمکت نشین شان کرده ای…
روندون بهترین بازیکن تیم ملی ونزوئلا است. او خیلی قوی است و اگر یادتان باشد تا همین یکی دو سال پیش، بازیکن کلیدی مالاگا در لالیگا بود. مخامتچین هم جزو بهترین فورواردهای روسیه به شمار می رود. امیدوارم بتوانم همین روند را ادامه بدهم و همچنان بازیکن اصلی روبین کازان باشم.
روبین کازان با یک فوروارد بازی می کند؟
برخی اوقات با دو فوروارد و خیلی وقت ها هم تک فوروارد بازی می کند.
قطعا در سیستم تک مهاجم، مربی از تو گل نمی خواهد بلکه دوندگی می خواهد و خسته کردن مدافعان؛ درست است؟
دقیقا همینطور است. وظیفه من این است که مدافعان میانی حریف را خسته کنم تا روندون بیاید، از خستگی آنها استفاده کند و گل بزند. مثلا روبروی آمکار، من فیکس بودم و مدافعان را خسته کردم. روندن آمد و ۲ دقیقه بعد از تعویض گل برتری را زد.
پس وظیفه تو فقط گل زدن نیست؟
نه، حتی برخی اوقات عقب برمی گردم تا به خط هافبک و دفاع هم کمک کنم. تازگی ها سرمربی تیم خیلی به من اعتماد می کند، شاید به این دلیل است که وظایفم را به درستی انجام می دهم. این اعتماد بردیف افتخاری است برای من.
گفته می شود گزارشگر تلویزیون روسیه لقب هایی به تو داده و از تو به عنوان نگین ایرانی یاد کرده، همینطور است؟
در همین بازی مقابل لکوموتیو مسکو، نیمه اول بازی فوق العاده ای انجام دادم. خودم که همراه با مترجم بازی را دیدم، گزارشگر خیلی از من تعریف کرد. او مدام می گفت سردار آزمون، نگین ایرانی روبین کازان یا الماس ایرانی روبین کازان. این تعریف و تمجیدها باعثبالا رفتن انگیزه ام می شود اما هیچ گاه راه پیشرفت مرا متوقف نخواهد کرد.
تیم ملی با آرژانتین، بوسنی و نیجریه همگروه شد، در مورد گروه بندی چه نظری داری؟ گروه مان سخت است به نظرت؟
گروه مان سخت است اما می توانیم به صعود امیدوار باشیم، به شرطی که بازی های تدارکاتی بزرگ برگزار کنیم و مقابل تیم های مطرح محک بخوریم.
یعنی تو معتقدی که می توان امیدوار به صعود بود؟
چرا که نه. گروه ما سخت است اما گروه مرگ نیست. در جام جهانی همه تیم ها می آیند تا از گروه شان صعود کنند، ما هم همینطور. فقط باید تلاش کنیم، بازی تدارکاتی بگذاریم تا آبرومندانه ظاهر شویم.
خودت چقدر امیدواری که با تیم ملی به جام جهانی بروی؟
من هیچ وقت امیدم را از دست نمی دهم. نظر کروش است که کدام بازیکنان به جام جهانی بروند، او آنقدر بزرگ است که می تواند بهترین تشخیص ها را انجام دهد. همین جا می گویم حتی اگر توسط کروش انتخاب نشوم و به جام جهانی نروم هیچ حرفی درباره او نمی زنم. کروش بزرگ است و کار کردن با او افتخار بزرگی برای من. به عنوان یک بازیکن حرفه ای همیشه به او و نظراتش احترام می گذارم.
حتما شنیده ای که هاشم بیک زاده به سوژه اصلی رسانه ها و فیس بوک تبدیل شده؟
واقعا معنی این کارها را نمی دانم. ما با همین هاشم بیک زاده به جام جهانی رفتیم. مگر او چه چیزی کم دارد که در جام جهانی بازی نکند؟ هاشم بیک زاده درست گفته که از مسی ترسی ندارد و سعی می کند مهارش کند. او راستش را گفته چون نمی تواند بگوید که مسی را در طول بازی رها می کند. حالا روی این حرف، سوژه اش کرده اند. چند میلیون رفته اند فیس بوک مسی و برایش پیغام گذاشته اند! آن هم از قول بیک زاده. نباید این کارها را انجام دهیم، به خدا این حرکات فرهنگ مان را پایین می آورد.
ولی هاشم بیک زاده هم می توانست حرفی درباره مهار مسی نزند…
خب او نظرش را گفته، نمی تواند که بی خیال مسی شود تا او دروازه ما را باز کند. به جای اینکه بیایند و به بیک زاده روحیه بدهند، اینگونه او را تحقیر می کنند. همین هاشم بیک زاده باعثشادی یک ملت شد و اشک خیلی ها را درآورد. یادتان هست بعد از بازی مقابل کره جنوبی مردم چقدر گریه کردند. آن اشک ها همه اش به خاطر بازی خوب بیک زاده و سایر بازیکنان تیم ملی بود. به جای اینکه از هاشم تشکر کنند، این حرف ها و سوژه ها را به وجود آورده اند.
اگر جای بیک زاده بودی چه کار می کردی؟
نمی توانستم کاری کنم اما واقعا ناراحت می شدم و داغان.