قرعه کشی مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۴ برزیل ۱۵ آذر ماه صورت گرفت و نقل قول های مختلفی از سرمربی تیم ملی کشورمان پس از نشست های خبری منتشر شده است. مشروح گفتگوی فارس با کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان را در زیر بخوانید.

قرعه کشی جام جهانی انجام شد و همه فکر می کنند ما در گروه راحتی قرار گرفتیم، آیا واقعا همین طور است؟

معمولاً این قرعه برای کسانی ساده است که مسئولیتی احساس نمی کنند اما آنهایی که تفکرات واقعی دارند اینطور فکر نمی کنند. همه چیز در ایران در ظاهر ساده است اما واقعیت می گوید که اینگونه نیست. همه چیز ساده به نظر می آید اما وقتی به آمار و ارقامی که از واقعیت فوتبال ایران نگاه می کنیم همه چیز روشن می شود.

توضیح بیشتری می دهید؟

ایران تاکنون ۴ بار به جام جهانی رفته، ۹ بازی انجام داده، یک برد به دست آورده، ۲ مساوی و ۶ باخت در کارنامه دارد. فوتبال ایران در دوره های گذشته ۶ گل زده و ۱۸ گل خورده است. واقعیت فوتبال ایران این آماری است که شما می بینید نه اینکه دیگران می گویند و همه چیز را ساده می پندارند. من از آن درصدی که تصور می کنند در گروه راحتی قرار گرفتیم این سؤال را دارم، آیا به نتایجی که قبلاً کسب کرده اید افتخار می کنید؟ اگر نظر من را می خواهید صادقانه می گویم به هیچ عنوان در گروه راحتی قرار نگرفته ایم و آمارها در دوره های گذشته نشان می دهد که پیشرفت فوتبال ایران صفر است و اثری از پیشرفت در این رشته در کشور شما دیده نمی شود. به همین دلیل است که من نمی خواهم از این بخش از داستان تاریخ باشم.

اما شما در نشست خبری بعد از قرعه کشی گفتید که ایران شانس صعود دارد.

من بعد از قرعه کشی چیزی را گفتم که دو سال است در ایران آن را بیان می کنم. دو سال است که در ایران می گویم اگر تلاش کنیم شانس صعود داریم و اگر این کار را انجام ندهیم صعودی در کار نخواهد بود. دو سال است که این خواسته را در ایران فریاد می زنم و حرف من این بود که اگر پیشرفت کنیم صعود می کنیم. با کم کاری و بی برنامگی چیزی درست نمی شود و نحوه آماده سازی ما در مسابقات جام جهانی نشان می دهد که صعود می کنیم یا خیر. من از افرادی که در ایران مسئول هستند خواهش می کنم که به این واقعیت توجه کنند که آمار چیست چون عدد پیشرفت آمار فوتبال ایران «صفر» است. افرادی که مسئول هستند روی این واقعیت تمرکز کنند و چنین واقعیتی را ببینند و بپذیرند. ما اگر با همان وضع قبلی به جام جهانی برویم دوباره همان اتفاقات قبلی تکرار خواهد شد و به اعتقاد من باید چنین شرایطی را تغییر داد.

قرعه کشی که انجام شد همه در گروه F به فکر آرژانتین و لیونل مسی هستند پس نیجریه و بوسنی چه می شوند؟

طبیعی است که عامه مردم بازی های جذاب و تیم های بزرگ دنیا را دوست دارند اما آنهایی که بدون کارشناسی چنین دیدگاهی دارند افراد خرافاتی هستند چون اینگونه افراد باید بدانند که شرایط را بسنجند. مردم بازی با تیم های بزرگ را می پسندند چون برایشان جذاب است که البته این نوع دیدگاه با دیدگاه من متفاوت است و من در چنین دنیایی از فوتبال زندگی نمی کنم. من واقعیت را گفتم اما آن درصد از مسئولانی که چنین تفکری دارند مثل یک نوع «بیماری» هستند.

به نظر شما این چالش را چگونه می توان حل کرد؟

راه پیشرفت این است که رئیس فدراسیون فوتبال و هیئت مدیره اش، سازمان لیگ و هیئت مدیره اش و مدیرعاملان باشگاه ها به همراه هیئت مدیره خود دور یک میز بنشینند و به جمع بندی خوبی برسند. الان زمان تغییر رسیده و این فرصت به دست آمده که تغییرات ایجاد شود. اگر این گام ها را برداریم می توانیم پیشرفت کنیم. باید همه دست به دست هم بدهیم تا تیم ملی به یک روند آماده سازی خوب برسد و با کمک هم ایران راهی جام جهانی شود. باید کاری کنیم بازیکنان به بهترین شکل به جام جهانی بروند. باید تک تک نفرات تیم ملی طوری آماده شوند که مقابل هر سه تیم رقیبمان با آمادگی بازی کند. ما در دین خودمان «مسیح» اصطلاحی داریم که وقتی یک نفر کارش را درست انجام می دهد می گوید من کارم را درست انجام داده ام، دستم را شستم و کنار رفتم. نمی دانم این موضوع در فرهنگ شما وجود دارد یا نه اما من تا امروز کارم را انجام داده ام و دست هایم را شسته ام حالا نوبت دیگران، رئیس فدراسیون، سازمان لیگ و باشگاه ها است. بدون کمک آنها تغییر و پیشرفت امکان پذیر نیست و اگر این ۳ روزی دور یک میز ننشینند و جمع بندی خوبی نکنند به هیچ نتیجه ای نمی رسیم. من کارم را به بهترین شکل انجام دادم و آنقدر تلاش کردم تا ایران به جام جهانی برود.

خواسته شما چه بود؟

من از مسئولان خواستم که یک موقعیت خوب داشته باشیم و بعد از صعود به جام جهانی بهترین مکان و هتل را برای تیم ملی انتخاب کردم و بهترین برنامه ریزی اردویی را انجام دادم. حتی بهترین تیم های دنیا را به نتیجه رساندم که حتی حاضرند با ما بازی کنند اما بهتر است با همه رک و روراست باشیم و قبول کنیم که بهترین راه همدلی است. اگر همدل نباشیم موفقیت حاصل نخواهد شد ولی اگر راه را سخت کنیم کارمان سخت تر و مشکل تر خواهد شد و موفقیتی به دست نخواهد آمد اما می خواهم واضح حرفی را بزنم.

بگویید؟

از جلساتی که می خواهند با من بگذارند خسته شده ام و صراحتاً می گویم دیگر کسی از من نخواهد که جلسه ای بگذاریم. تکرار می کنم چون کارم را خوب انجام داده ام دیگر کاری از دستم برنمی آید چون توانایی بیشتری ندارم. حالا نوبت دیگران است که خودشان را ثابت کنند. این حرف آخر من برای کسانی است که فکر می کنند کار ما راحت و آسوده در جام جهانی خواهد بود. وقتی نمی دانم چنین افرادی به چه هدفی می خواهند برسند فقط باید به آنها بخندم.

اما با همه این صحبت ها خیلی ها تصور می کنند تجربه بین المللی کی روش می تواند کمک حال ما باشد.

من صادقانه صحبت می کنم. اصلا دوست ندارم دروغ بگویم چون اعتقاد دارم باید مثل همه تیم های حاضر در جام جهانی مطابق قانون و برنامه های فیفا پیش برویم. تجربه و کمک من این است که نمی توانم دروغ بگویم. تیم هایی مثل آرژانتین، فرانسه و حتی بوسنی و… طبق روال فیفا پیش می روند پس آنها کار راحت تری دارند. آنها در مسیر خوب خود قرار گرفته اند ولی ما در ابتدای راه هستیم پس باید تلاشمان بیشتر باشد که در جام جهانی موفق شویم.

آقای کی روش طی چند روز گذشته صحبت هایی مبنی بر پیشنهاد بازی های دوستانه وجود داشته، آیا این موضوع صحت دارد؟

احتمال انجام بازی های دوستانه برای تیم ملی صفر است. تنها بازی قطعی ما که از آن مطمئن هستم دیدار با کویت است که در جام ملت های آسیا خواهد بود! فعلاً بازی بعدی وجود ندارد که در موردش صحبت کنیم حتی نمی دانم آیا بازیکنانم را در اختیار دارم یا نه؟ مدام به این فکر می کنم که لیگ کی تمام خواهد شد و کی باید آماده شویم. حالا از طریق این مصاحبه پیغام آخر را می دهم و دیگر جمله ای را تکرار نخواهم کرد. هرگز نمی گویم که با هواپیما به اردو برویم یا با کشتی. هرگز نمی گویم که چگونه برنامه ریزی کنند و فقط منتظر این هستم که به ما تکلیف کنند که تصمیمشان چیست و من هم تصمیم آنها را اجرا می کنم. از داستان هایی که پشت سر هم برایم می بافند خسته شدم و مثلا یک روز می گویند که کی روش لیگ را تعطیل کرد و یک روز دیگر می گویند جام حذفی هم تعطیل می شود و تقصیر کی روش است مثل این است که دو اتوبان پیش روی ما است و بگویند از کدام اتوبان حرکت کنیم. پس خواهش می کنم دیگر چنین حرف هایی نزنید و آنها هم صریح تصمیم شان را بگویند. نکند دوستان بعد از جام جهانی می خواهند تصمیم خوبی بگیرند. من که دیگر چیزی نمی گویم و حرفی در این باره ندارم.

به نظر شما کدام گروه، گروه مرگ لقب دارد؟

من نمی توانم اسم گروهی را مرگ بگذارم، باید بگویم گروه های آلمان و اسپانیا واقعا سخت و سنگین هستند.

اما خیلی ها از برزیل هم به عنوان تیم گروه سخت و یا مرگ نام می برند؟

کی روش می خندد… من فکر می کنم دیدار برزیل با کامرون، مکزیک و کرواسی برای برزیل بازی های دستگرمی است و این تیم کارش در آن گروه راحت است.