۱ - وقتی یکی از خبرنگاران حاضر در نشست خبری به رویانیان گفت؛ شنیده است محسن قهرمانی می خواهد قاضی بازی با میلان باشد، مدیرعامل قرمزها بدون انکه صدایش را بالا ببرد، دستانش را باز کند و با خشم بگوید نه آقا جان نه، خیلی آرام و با خنده گفت؛ می خواهیم این بازی یک نبرد برای نزدیک شدن دل ها باشد و اگر قهرمانی هم بخواهد سوت بزند ما مشکلی با آن نداریم. همین برخورد نشان دهنده رویکرد پرسپولیس به بازی تشریفاتی روز پنجشنبه بود. با همین نگاه بود که پروین و دوستانش نشستند و لیست بلند بالایی را ترتیب دادند. به غیر از اموات و از پا افتادگان تقریبا همه بودند، حتی آنهایی که یکی دو فصل بیشتر در پرسپولیس توپ نزدند. اما یک نام در این بین حساسیت بر انگیز بود؛ مهدی هاشمی نسب. مدافعی که تابوی انتقال بازیکن را در دهه هفتاد شکست و در اوج محبوبیت بین قرمزها به واسطه ۴ گلی که به استقلال زده بود، به اردوگاه رقیب رفت. علت هم کاملا روشن بود؛ بخاطر پول. او امروز هم صراحتا عنوان کرد اگر زمان به عقب برگردد باز هم این کار را می کند. فوتبال حرفه ای است دیگر. اما فلسفه بازی پرسپولیس و میلان که قطعا قسمت اعظمش مربوط به زنده کردن خاطرات هواداران قرمز است، با حضور هاشمی نسب کدام قسمت خاطرات سرخ ها را به یادشان می آورد؟ آن ۴ گلی که به استقلال زد یا آن غش و ضعف تصنعی که پس از گشودن دروازه عابدزاده به جانش افتاد؟ علی پروین و دوستانش چند دقیقه درباره این موضوع فکر کردند؟ سلطان می گوید از هاشمی نسب مچکرم چون وقتی از پرسپولیس رفت یک کلمه هم علیه او صحبت نکرد. پروین خوشحال است چون شان او در این بین حفظ شد اما آیا هاشمی نسب شان هوادار را هم حفظ کرد؟
۲ - فوتبال حرفه ای شده و حتی این را مهرداد اولادی هم مستمسک حضورش در استقلال می کند و می گوید باید تفکر حرفه ای داشت. اما در همان فوتبال حرفه ای که ما اصولش را از اروپا وام گرفتیم کجا بارسا برای تیم پیشکسوتانش سراغ فیگو می رود؟ همان فوتبال حرفه ای هم اصول خاص خودش را دارد که بر مبنای احترام به شان هوادار است. نوع و چگونگی حضور هاشمی نسب در استقلال به گونه ای بود که از لحاظ روحی خیلی از طرفداران قرمز را آزار داد. به واسطه ان تابوشکنی هرگز بخش اعظمی از پرسپولیسی ها او را نبخشیدند اما چون مشمول مرور زمان شد خیلی ها آن را فراموش کردند. ولی حالا باشگاه پرسپولیس در لیستش او را می گذارد و می خواهد به گونه ای بگوید مهدی از آن ما بود و هست. شاید تا اینجای کار تار و پود مسائل اخلاقی نمود پیدا کند و کسی خرده ای بر این انتخاب نگیرد اما مصاحبه امروز هاشمی نسب نشان داد او همچنان روی افکار سابقش است. پشیمانی وجود ندارد. از ۱۰۰ میلیون پولی حرف می زند که زندگی والدینش را زیر و رو کرد اما هیچ یادش نمی آید چه ضربه بزرگی به هوادارانی زد که به واسطه آن انتقال از فوتبال برای همیشه بدشان آمد. همانگونه که هاشمی نسب موظف به نگهداری از ستون مالی زندگی اش بود، پرسپولیس هم وظیفه دارد از شان هوادارش پاسداری کند.
۳ - کاش باشگاه پرسپولیس دست کم در مورد حضور هاشمی نسب یک نظر سنجی چند روزه روی سایتش قرار می داد. چه ایرادی داشت برای اولین بار برای یک " انتخاب خاص " نظر هواداران را می پرسیدند؛ شاید هم جواب نظرسنجی مبنی بر بخشیده شدن هاشمی نسب بود. شاید هم نه.
پنجشنبه روز یادآوری خاطرات خوش گذشته است. وقتی مهدوی کیا از راست حرکت می کند، وقتی شاهردوی از کنار زمین فیگور سانترهایش را می گیرد، وقتی ناصر پشت ضربه ایستگاهی می ایستد، وقتی پیوس گل می زند و شادی فراموش نشدنی اش را به هواداران نشان می دهد و… خیلی از خاطرات دیگر. اما قطعا اگر هاشمی نسب گل هم بزند کسی خاطره خوبی را به یاد نمی آورد. او همه آن خاطرات را با یک چمدان پول تاخت زد. او نماد فیگوی فوتبالی بود که در فرهنگش کله خوک جایی نداشت اما مردمش به سختی بعضی از چیزها را از یاد می برند.