ملت ایران: بایرن مونیخ و بروسیا دورتموند قرار است شنبه در سیگنال ایدونا پارک به مصاف هم بروند. در ال کلاسیکو آلمان. اما همه نگاه ها به یک نفر است: ماریو گوتزه.
این ملی پوش ۲۱ساله در تابستان دورتموند را به مقصد باواریا ترک کرد و در بازی قبلی دو تیم – که برد چهار بر دو مردان یورگن کلوپ در سوپرجام بود – به دلیل مصدومیت غایب بود. او قرار است به ورزشگاهی برگردد که روزگاری خانه می نامیدش. و البته نباید انتظار تشویق طرفداران را داشته باشد.
کمی پیش از انتقال دراماتیک او به آلیانس آره نا بود که گفت دورتموند برایش سرشار از عشق بوده و به هواداران اطمینان داد که تا آینده بلندمدت در این باشگاه خواهد ماند. اما چند هفته نگذشته بود که سیلی محکمی به صورت هواداران دورتموند خورد و او به بزرگ ترین رقیب این تیم پیوست.
زنده باد سلطان گوتزه!

فصل
بازی گل پاس گل
۲۰۰۹-۱۰ ۵ ۰ ۰
۲۰۱۰-۱۱ ۴۱ ۸ ۱۶
۲۰۱۱-۱۲ ۲۷ ۷ ۸
۲۰۱۲-۱۳ ۴۴ ۱۶ ۲۲
یورگن کلوپ، مربی دورتموند چند روز پس از این انتقال گفت که هیچ چیزی به ذهنش نمی رسد که بگوید! طرفداران پلاکاردهایی به ورزشگاه آوردند و گفتند «او عاشق پول بود». اما پیش از بازگشت گوتزه، هانس - یواخیم واتسکه، مدیر ارشد اجرایی دورتموند از طرفداران خواسته آرام باشند: «سوت زدن توجیهی ندارد. چنین کاری شایسته ماریو نیست.»
میشاییل زورک، مدیر ورزشی باشگاه دوست ندارد او را پس از ۱۲ سال خدمت به باشگاه، ۸۰هزار نفر هو کنند. اما او گفت: «هیچ کس هم این قدر ساده نیست که فکر کند همه برایش می ایستند و دست می زنند!»
انتقال گوتزه به بایرن نه تنها باعثشد جایگاهش در روئر از بین برود، که یک تحقیق آماری در آگوست نشان داد که ارزش او در تبلیغات بین المللی به شدت کاهش یافته است.
تاریخ هم البته چندان به سود گوتزه نیست. آخرین بازیکنی که از دورتموند به بایرن رفت تورستن فرینگس بود که در سال ۲۰۰۴ این کار را کرد. زمانی که او به ورزشگاه تیم سابقش برگشت دورتموند دو بر صفر پیش افتاد و طرفدارانش تصمیم او برای ترک تیمشان را به سخره گرفتند.
اما گوتزه منتظر حضور در ورزشگاه تیم سابقش است. او در مصاحبه ای با کیکر گفت که این یکی از سخت ترین لحظات دوران بازی اوست اما او کنجکاو است که ببیند چه استقبالی ازش می شود.
جدایی این ستاره جوان هنوز برای دورتموندی ها دردناک است. لازم نیست زیاد در انجمن های طرفداران دورتموند بگردید تا ابراز تنفر آنها را پیدا کنید. احتمالا هر بار که او توپ رالمس کند طرفداران او را هو کنند.

هیچ کسی این قدر ساده نیست که فکر کند همه می ایستند و تشویقش می کنند

-Michael Zorc
اما دیگران ترجیح می دهند ماجرای گوتزه را نادیده بگیرند. بله، دورتموند بازیکنی بزرگ را به رقیبش واگذار کرد، اما آنها مبلغ خوب ۳۷ میلیون یورو را دریافت کردند و با آن هنریخ مخیتاریان را خریدند که برای جانشینی گوتزه خیلی نامناسب نیست. به علاوه طرفداران هم می پرسند: گوتزه الان دیگر به چه دردی می خورد؟
آنها باید همچنین به یاد بیاورند که او برای باشگاه چه کرد. او بسیار پیش از آن که به اوج دوران بازی اش برسد از دورتموند رفت، اما در دو قهرمانی دورتموند در بوندس لیگا و یک قهرمانی جام حذفی نقش خود را ایفا کرد. او سپس به دنبال قراردادی پرسود و آینده ای موفق به جای دیگری رفت و چه خوب و چه بد، فوتبال مدرن همین است.
شاید بهترین کار برای طرفداران دورتموند باشد که گوتزه را فراموش کنند و کاری به بازیکنی نداشته باشند که می توانست هنوز هم پیراهن زرد و سیاه بپوشد. دورتموند آن قدر به سه امتیاز این بازی نیاز دارد که ترجیح دهد کسی کاری به کار گوتزه نداشته باشد.