ملت ایران: در این مطلب قصد داریم نگاهی گذرا به عملکرد مربیان حاضر در رقابتهای لیگ برتر امسال داشته باشیم و کارکرد آنها را از انظار مختلف مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا ذکر دو نکته ضروری به نظر می رسد اول اینکه مطالب و آمار عنوان شده شامل کسر امتیاز از تیمها نمی شود و عملکرد محمود یاوری نیز در دو دورۀ جداگانه(حضور در مس و فجرسپاسی) مورد بررسی قرار گرفته است.
بطور کلی و از نظر متوسط امتیازهای کسب شده همانطور که از جدول تیمهای لیگ برتری پیداست علی دایی و تیم پرسپولیس با میانگین ۸۶/۱ امتیاز، مجید جلالی و حسین فرکی با متوسط ۸/۱ امتیاز در صدر جدول قرار دارند، امیر قلعه نویی با یک بازی کمتر و میانگین ۷۸/۱ و یحیی گل محمدی با متوسط ۷۳/۱ به دنبال آنها قرار دارند. کرانچار و تیمش با کسب ۶/۱ امتیاز برای هر بازی در جایگاه پنجم قرار دارند و البته حضور انگین فیرات با میانگین امتیاز ۵۳/۱ در رتبه ششم مربیان نیز در نوع خود تا حدودی جالب به نظر می رسد. دراگان اسکوکیچ با سه برد پیاپی هفته های آخر وضعیت خود را بهبود بخشیده و با یک بازی کمتر و متوسط ۳۵/۱ امتیاز در رتبه هفتم جدول مربیان قرار دارد. پس از وی افشین ناظمی، محمود یاوری(فجر سپاسی)، رسول خطیبی، عبداله ویسی، محمد مایلی کهن، لوکا بوناچیچ، منصور ابراهیم زاده، پرویز مظلومی، غلامحسین پیروانی و باز هم محمود یاوری(مس کرمان) قرار دارند.
دو نکته ای که در این قسمت به نظر می آید، اول حضور مربی موجه و با دانشی همچون منصور ابراهیم زاده در قعر جدول مربیان است و نکته دوم را باید در دو تیمی که مربیان خود را تغییر دادند جستجو کرد، این تغییر در مس کرمان تقریباً تفاوتی نداشته است، محمود یاوری از حضور در ۹ بازی این تیم متوسط ۵۵/۰ امتیاز به ازای هر بازی را کسب کرده و پرویز مظلومی با حضور در ۶ بازی این تیم میانگین ۶۶/۰ امتیازات را به دست آورده است اما آن چیزی که تاسف برانگیز است عدم پیروزی در هیچ یک از دیدارهای این تیم توسط این دو مربی است. تیم دوم نیز فجر سپاسی شیراز است، غلامحسین پیروانی با حضور در ۸ دیدار این تیم متوسط ۶۲/۰ امتیاز و محمود یاوری با حضور در ۶ دیدار این تیم متوسط امتیاز ۱۶/۱ را به دست آورده است، لازم به ذکر است در فاصله تعویض این دو مربی، مربیگری این تیم در یک دیدار خانگی به علی اصغر کلانتری سپرده شد که به تساوی بدون گل رسید و البته در آمارهای مربوط به این بحثبه دلیل تعداد کم حضور بر
نیمکت این تیم به حساب نیامده است.


٭ رده بندی مربیان از نظر موفقیت در دیدارهای خانگی: در این قسمت هم علی دایی و تیم پرسپولیس با ۸ بازی و کسب ۲۲ امتیاز از ۲۴ امتیاز ممکن و متوسط ۷۵/۲ امتیاز با قدرت در صدر جدول ایستاده اند، حسین فرکی با میانگین ۲۸/۲ امتیاز به دنبال وی و امیر قلعه نویی بدون انجام بازی آخر تیمش با متوسط ۸۳/۱ امتیاز در ردۀ سوم و یحیی گل محمدی با میانگین ۷۱/۱ امتیاز در جایگاه چهارم و افشین ناظمی و عبداله ویسی با متوسط ۶۲/۱ در ردۀ پنجم ایستاده اند. قعرنشین های این قسمت که زیر یک امتیاز به ازای هر بازی گرفته اند شامل منصور ابراهیم زاده و محمود یاوری(مس کرمان) با متوسط ۷۵/۰ امتیاز و پرویز مظلومی با میانگین ۳۳/۰ می باشند که مربی آخری که عنوان شد از سه دیدار خانگی خود فقط یک امتیاز به دست آورده است. نکته جالب در این قسمت حضور زلاتکو کرانچار و مجید جلالی در میانه های جدول است، تراکتورسازان و سپاهانی ها در ۷ دیدار خانگی خود ۳ برد، ۲ تساوی و ۲ باخت و البته متوسط امتیاز ۵۷/۱ را کسب کرده اند.


٭ جدول مربیان از نظر موفقیت در دیدارهای خارج از خانه: در این قسمت مجید جلالی صدرنشین است، تراکتورسازان با میانگین ۲ امتیاز به ازای هر بازی خود در صدر این جدول قرار دارند، یحیی گل محمدی و امیر قلعه نویی با متوسط ۷۵/۱ امتیاز در رتبۀ دوم و پس از آنها زلاتکوکرانچار با میانگین ۶۲/۱ امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد. در قعر این جدول نیز محمد مایلی کهن و عبداله ویسی با متوسط ۵۷/۰ امتیاز، محمود یاوری(مس کرمان) با ۴/۰ امتیاز و غلامحسین پیروانی با انجام ۳ دیدار بدون امتیاز قرار دارند. نکته جالب این قسمت حضور داشتن مربی و تیم یکه تاز بازیهای داخل خانه یعنی علی دایی و تیم پرسپولیس در جایگاه هشتم با میانگین ۸۶/۰ امتیاز است. دقیقاً همین نکته در رده بندی مربیان از نظر موفقیت تدافعی و تهاجمی نیز رخ داده است.


٭ رده بندی مربیان از نظر موفقیت تدافعی: در این قسمت نیز علی دایی و تیمش با فقط ۶ گل خورده و میانگین ۴/۰ بی رقیب در صدر جدول جا خوش کرده اند، رده دوم این جدول با اختلاف ۵ گل متعلق زلاتکو کرانچار و تیمش با ۱۱ گل خورده و متوسط ۷۳/۰ می باشد. در جایگاه سوم نیز انگین فیرات و تیمش با ۱۲ گل خورده و میانگین ۸/۰ می باشند. در انتهای این جدول نیز عبداله ویسی و تیمش با ۲۱ گل خورده و متوسط ۴/۱ گل، لوکا بوناچیچ و تیمش با ۲۲ گل خورده و میانگین ۴۶/۱ گل و غلامحسین پیروانی و فجر(در زمان وی) با ۱۴ گل خورده و متوسط ۷۵/۱ قرار دارند.٭ جدول مربیان از نظر موفقیت تهاجمی: از منظر موفقیت تیمی در بازیهای هجومی مجید جلالی و حسین فرکی با ۲۲ گل زده و میانگین ۴۶/۱ گل مشترکاً در صدر قرار دارند. یحیی گل محمدی با ۲۰ گل و امیر قلعه نویی با ۱۴ بازی و ۱۹ گل زده در رده های دوم و سوم قرار دارند. قعرنشینهای این جدول نیز محمود یاوری(فجر سپاسی) با ۵ گل زده در ۶ بازی و کسب متوسط ۸۳/۰ گل زده، انگین فیرات با ۱۲ زده و میانگین ۸/۰ گل، غلامحسین پیروانی با ۶ گل زده در ۸ بازی و متوسط ۷۵/۰ گل و بازهم محمود یاوری(مس کرمان) با ۴ زده در ۹ بازی و میانگین ۴۴/۰ گل قرار دارند.
اما جالب ترین نکته ای که در بررسی این جداول کاملاً به چشم می آید که شاید کمی قابل تامل باشد حضور تیم پرسپولیس و علی دایی در صدر جدول دیدارهای داخل خانه و جدول موفقیتِ تدافعی تیمهاست و در طرف دیگر با اختلاف زیاد، حضورشان در میانه های جدول بازیهای خارج از خانه و جدول موفقیت تهاجمی است. اتفاقی که دقیقاً برعکس این مطلب می باشد، حضور مجید جلالی و تراکتورسازان در صدر جدول بازیهای خارج از خانه و موفقیت تهاجمی ست که در بازیهای داخل خانه موفقیت تدافعی به رده های پایین تر سقوط کرده اند.
به لحاظ نتایج مستمر و پیاپی مربیان نیز در قسمت بردها، رکورد در اختیار حسین فرکی و تیم فولاد خوزستان با ۵ برد پیاپی است، پس از آنها امیر قلعه نویی و استقلال تهران با ۴ برد پی در پی و دراگان اسکوکیچ و ملوان بندر انزلی، زلاتکو کرانچار و سپاهان اصفهان و یحیی گل محمدی و نفت تهران با ۳ برد مستمر به دنبال آنها هستند. در قسمت تساوی ها، افشین ناظمی و داماش گیلان، محمد مایلی کهن و صبای قم با ۳ تساوی پی در پی یکه تازند. در قسمت باخت ها نیز منصور ابراهیم زاده و سورینتی ها و غلامحسین پیروانی مربی وقت فجرسپاسی با ۴ باخت پی در پی در صدر جدول قرار دارند و پس از آنها بازهم منصور ابراهیم زاده و تیمش، عبداله ویسی و استقلال خوزستان، رسول خطیبی و گسترش فولاد و محمود یاوری مربی وقت مس کرمان با ۳ باخت پیاپی به دنبال آنها حضور دارند.
در پایان نیز باید یادی از مربیان کارت قرمز گرفته در نیم فصل اول لیگ امسال بکنیم که البته تعدادشان خوشبختانه زیاد نبود. محمد مایلی کهن تنها سرمربی اخراج شده در حین بازیست که در آخرین دیدار این تیم برابر سایپا اتفاق افتاد. محمود خرمزی کمک مربی تیم مس کرمان نیز از کارت قرمز گرفته های نیمکت مربیان در نیم فصل اول رقابتهای امسال است. البته باید عنوان کرد که در دو مقطع مختلف نیز علی دایی و امیر قلعه نویی توسط کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال از نشستن بر روی نیمکت تیمهایشان محروم شدند.