ملت ایران: بابک زنجانی جوان میلیاردر ۴۲ ساله تهرانی از آن دسته از پولدارهایی است که عاشق فوتبال و پرسپولیس است. او هم مثل دو ثروتمند ایرانی حسین ثابت و حسین هدایتی از طرفداران پرسپولیس است.
بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، " اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی " در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. او همچنین شرکت هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد.
سربازی در هتل
به گفته خود زنجانی، زمان سربازی به سپاه اردکان اعزام شده است. در اردکان چون مرتب تر بود و تمیزتر می نوشت به قرارگاه فرماندهی سپاه منتقل شد. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز، از جمله بانک مرکزی به سرباز، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می فرستند.
بابک زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی می شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه ها را هم بر عهده می گیرد. زنجانی بعد از اتمام دوره سربازی به دلیل اینکه " صاحب چند کارت " برای دلالی بانک مرکزی بود تصمیم می گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند.
زنجانی می گوید، نخستین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع گرفته ۱۷ میلیون دلار بوده؛ کارمزدی که بابت توزیع آن دریافت کرده هم ۱۷ میلیون تومان بوده است. او هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می گرفت و پخش می کرد و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می کرده است.
گذر از دباغ خانه
زنجانی پس از درگذشت نوربخش تصمیم می گیرد " سالامبور " فروش شود، یعنی پوست گوسفند به خارج از ایران بفروشد. او پوست گوسفندان را می خرید، سپس دباغی کرده و بعد به گفته خود، آنها را به ترکیه می فرستاد. زنجانی می گوید، در نخستین کانتینری که به ترکیه فرستاد هر " سالامبور " برایش نیم دلار تمام شد؛ اما آنها را در ترکیه به ۱۹ تا ۲۰ دلار فروخت و پولش یک باره چندبرابر شد. او کارش را با ۵ هزار پوست شروع کرد و سودهای کلانی عایدش شد؛ همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی ورشکست شد و به زندان افتاد.
او در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به دلیل آنچه " کمک به دور زدن تحریمها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران " خوانده شد، در لیست تحریم قرار گرفت. خودش در مصاحبه با رویترز ورود به این لیست را اشتباه خواند و گفت که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین المللی فروخته است. او همچنین در این مصاحبه می گوید که یک مجموعه تجاری خصوصی دارد که هیچ رابطه خاصی با دولت ایران ندارد و شرکت نفتی او در عراق فعالیت تجاری می کند.
Wanted!
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران روز سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲،(۱۰ سپتامبر ۲۰۱۳) گفت بابک زنجانی، تاجر ایرانی بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مساله هستند. همچنین وی به خبرنگاران گفت که آقای زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده اما این حساب از طرف آمریکایی ها بلوکه شده است.
یک روز پس از اظهارات بیژن زنگنه، زنجانی سخنان زنگنه را تکذیب کرده و گفت این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال این پول به وزارت نفت ربطی به او ندارد. اما بابک زنجانی در ویدئویی که بر روی سایت یوتیوب منتشر کرد، گفت که نقش او در این ماجرا صرفاً کمک به افتتاح حساب برای یکی از شرکت های وزارت نفت در بانکی بوده که او در آن کار می کرده است. به گفته او این شرکت در هنگ کنگ به ثبت رسیده است. از آنجایی که این شرکت به دلیل تحریم ها نمی توانسته برای نقل و انتقالات پولی خود حسابی در خارج از کشور داشته باشد، او صرفاً کمک کرده که این شرکتی بتواند حسابی در خارج از کشور باز کند تا پول عاید از فروش محصولات خود را دریافت کند. زنجانی گفت که به دلیل تحریمهای علیه او و بانکی که او در آن فعال بوده و شرکت زیر مجموعه وزارت نفت در آن حساب داشته، انتقال این پول به ایران فعلاً با مشکلاتی همراه است. زنجانی در واکنش به اظهارات زنگنه گفت: این حساب و موجودی آن توسط هیچ کشور و نهادی مسدود نشده و صرفاً مانع اصلی انتقال این پول به ایران این است که وزارت نفت می خواهد موجودی این حساب به حساب های وزارتخانه و یا بانک مرکزی واریز شود که به گفته آقای زنجانی عملاً به دلیل تحریم های بین المللی انتقال سویفتی این مبلغ به آن حساب ها امکانپذیر نیست. او گفت به محض اینکه شرکت هنگ کنگی وابسته به وزارت نفت حسابی را معرفی کند که برای انتقال سویفتی مشکلی نداشته باشد، بلافاصله این پول را به آن حساب منتقل خواهد کرد.
زنجانی در واکنش به سخنان جلیل جعفری گفت: «کل مبلغ فروش ۱۹۰۰ میلیون یورو بوده که ۷۰۰ میلیون یورو آن را دریافت نموده اند و مابقی هم در حساب آن شرکت موجود است. این مبلغ توسط اتحادیه اروپا و آمریکا بلوکه نشده، علت عدم انتقال آن به حساب های خزانه کشور، تحریم بودن حساب های معرفی شده است و هیچ بانکی آمادگی دریافت مبلغ را ندارد و این موضوع به بنده مربوط نمی شود. "
زنجانی می گوید که در دو - سه سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل کرده است.
سرباز میلیارد دلاری
زنجانی در مصاحبه با ایسنا خودش را " سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی " معرفی کرد و گفته بود که همه فعالیت هایش زیر نظر وزیر نفت و مسئولان وقت و " کاملاً شفاف " بوده است. همچنین گفته بود که در دوران سربازی اش راننده رئیس بانک مرکزی بوده است و زمانی که دلار ۳۰۰ تومان بوده است، روزانه ۲۰ میلیون دلار را در بازار آزاد می فروخته تا قیمت ارز در بازار نوسان نداشته باشد و از این راه به کشورش خدمت می کرده است
هرچه هست او اگر مشکلی داشت باید مثل خیلی ها در زندان می بود ولی قول بازگشت این پول را داده است.
زنجانی در یکسال گذشته در ایران پروژه های زیادی سرمایه گذاری کرده: از شیرینیvip تا هواپیمایی قشم از هتل سازی تا پروژه ایران زمین تهران دستمال مرطوب پروژه تهران قدیم، پروژه سستا، خط تولید الومینیوم قوطی، فروشگاههای زنجیره ای سورینت و.. او مالک باشگاه سورینت راه آهن نیز هست و علاقه زیادی به سرمایه گذاری در فوتبال دارد.
در جدیدترین پیامش به محمد رویانیان خرید بیشتر سهام پرسپولیس را داده است و سردار امروز این مهم را در رسانه ها بازگو کرد. به نظر شما بابک زنجانی با این ثروت و پول نقد میتواند حلال مشکلات پرسپولیس باشد؟