ملت ایران: گران ترین خرید تاریخ رئال مادرید در واقع گزینه دوم آنها بود. فلورنتینو پرس، رییس باشگاه دوست داشت نیمار را بخرد. نه گرثبیل را. او تنها زمانی به خرید این بازیکن ولزی رضایت داد که نیمار به بارسلونا رفت.
به نظر می رسید نیمار برای رئال ساخته شده باشد. این بازیکن برزیلی در سال ۲۰۰۵ به اسپانیا سفر کرد و حتی مدتی کوتاه با رئال قرارداد بست. این سفر بخشی از توافقی بود بین سانتوس و رئال، که طی آن روبینیو هم به رئال فروخته شد. اما مشکلات اداری باعثشد این بازیکن ۱۴ساله نتواند قراردادی دائمی امضا کند ولی دو طرف توافق کردند که در آینده این انتقال را انجام دهند.
مادرید در سال ۲۰۱۱ مطمئن بود که نیمار را می خرد و حتی هزینه آزمایش های پزشکی را هم در برزیل برای او پرداخت. صحبت ها به مرحله ای پیشرفته رسیده بود اما پرس حرفی زد که نیمار و پدرش را رنجاند: او گفت که نیمار باید برای حضور در ترکیب اصلی بجنگد و شاید مدتی را روی نیمکت بنشیند تا سپس بتواند در پایتخت بدرخشد.
نیمار و پدرش رفتار رئال را متکبرانه خواندند و پدرش تصمیم گرفت با بارسلونا مذاکره کند. او در نهایت به نوکمپ رفت، اما رئال تا آخرین لحظه تلاش کرد که بزرگ ترین رقیبش را شکست دهد و نیمار را بخرد.
نمایندگان رئال به نیمار هشدار دادند و گفتند که مالیات در کاتالونیا بالاتر از مادرید است و یادگیری زبان کاتالان هم دشوار است. به او همچنین قول یک ویلای تجملاتی در ۱۰ کیلومتری برنابئو را دادند و اطمینان دادند که او تحت راهنمایی زین الدین زیدان مراحل انطباق با تیم جدید را خواهد گذراند.
پرس ۱۰۰ میلیون یورو برای نیمار کنار گذاشته بود و مطمئن بود که پیشنهاد بالاتر او سانتوس و سرمایه گذاران ثالثرا ترغیب خواهد کرد. اما نیمار تصمیمش را گرفته بود و با ۵۷ میلیون یورو به بارسا رفت. همچنین دیدار دوستانه ۴ میلیون یورویی بین بارسا و سانتوس در برزیل بخشی از قرارداد او بود. بخش دیگر این بود که بارسا ۸ میلیون یوروی دیگر پرداخت تا دست بالا را در خرید سه ستاره جوان سانتوس، یعنی گابریل، ژیوا و ویکتور آندراده داشته باشد – یعنی سانتوس اگر خواست آنها را بفروشد اول باید به بارسلونا پیشنهادشان بدهد و اگر بارسا نخواست آنها می توانند به تیم های دیگر بروند. البته شاید این سه نفر هرگز به کاتالونیا نروند.
به پرس گفته شد که تنها پیشنهادی ۱۵۰ میلیون یورویی بررسی خواهد شد. اما رییس مادرید مرتبا فکس و ایمیل می فرستاد تا نیمار را از چنگال بارسا به در آورد. ساندرو روسل، رییس بارسا گفت: «حتی زمانی که داشتیم قرارداد را امضا می کردیم هم ایمیل های مادریدی ها به سانتوس ادامه داشت!»
در نهایت پرس مجبور شد شکست را بپذیرد و سپس گفت: «خرید نیمار می توانست اکوسیستم باشگاه را تغییر دهد. ما باید با بسیاری از طرف های درگیر مذاکره می کردیم و طبق محاسباتمان باید حدود ۱۵۰ میلیون یورو می پرداختیم؛ با احتساب حق پخش تصویر که بین طرف های مختلف باید پخش می شد.»
اگر نیمار آمده بود مطمئنم بیل را نمی خریدیم

- Madrid president Florentino Perez
اما پرس باخت. نیمار به بارسا رفت و پرس حس می کرد که غرور رئال جریحه دار شده. آنها باید ستاره ای از آن خودشان می خریدند و پیامی می فرستادند. پس ماجرای گرثبیل پیش آمد. حتی پرس هم در سپتامبر گفت: «اگر نیمار آمده بود مطمئنم که بیل را نمی خریدیم.»
طعنه آمیز آن که بارسا در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بیل را زیر نظر داشت! یعنی همان زمانی که مادرید در آستانه خرید نیمار بود. اما در نهایت کاتالان ها نیمار را خریدند و رئال بازیکن ولزی را با رکورد ۱۰۰ میلیون یورو به دست آورد. پولی زیاد، برای بازیکنی که در خردادماه گزینه دوم آنها بود.