به گزارش ملت ایران به نقل از گل - بعد از ناکامی در رسیدن به فینال آسیا و تمرینات نامرتب به واسطه نبود ملی پوشان و غیبت سه نفر از بازیکنان موثر تیم، البته قابل انتظار بود که استقلال مقابل نفت خیلی هم نتیجه درخشانی کسب نکند. با این وجود فراموش نباید کرد که استقلال در دو ماه گذشته و به جز در بازی برگشت مقابل بوریرام هرگز درخشان بازی نکرده است. استقلال در لیگ برتر طی چهار بازی گذشته ده امتیاز را از دست داده است. شاید بتوان به عنوان برخی مشکلات مشترک استقلال در بازی های اخیر به این موارد اشاره کرد:

۱ - اصرار بر بازی فیزیکی البته شاید قدری به اجبار باشد. به هر حال جباری رفته و کسی نتوانسته است جای او را بگیرد. اما قطعا قرار نیست تا آخر فصل استقلال هر روز دست و پابسته و زانوی غم بغل کرده غمناک عدم حضور بازیکنی باشد که یک ماه قبل از آغاز فصل رفته، نه در کشاکش آن. هنر مربی آن است که با جابجایی ها و ریسک های فنی بالاخره بتواند جایگزینی برای بازیساز رفته پیدا کند.

۲ - آیا قلعه نویی دچار پیری زودرس شده است؟ چرا استقلال اینقدر ترسو و محتاط بازی می کند؟ آیا استقلال مقابل نفت تهران باید برای حفظ تک گلش دقایق طولانی داخل هیجده قدم خودی تجمع کرده و زیر توپ بزند؟ کجاست آن قلعه نویی که حتی تیم هشت نفره اش در دقیقه نود در ورزشگاه ثامن همه جانبه به ابومسلم هجوم می آورد؟

۳ - مشارکت مهاجمان در کارهای دفاعی یعنی چه؟ یعنی آنها هم بیایند داخل شش قدم خودی و به کمک مدافعان زیر توپ بزنند؟ یا اینکه باید با بردن بازی به زمین حریف به مدافعان تیم فرصت بازسازی ساختار دفاعی را بدهند؟ واقعا کادر فنی استقلال چه تصوری از دفاع تیمی دارد؟

۴ - قلعه نویی تنهاست. آشکارا عوامل بیرونی به او هجوم آورده اند. از علیپور و واعظ آشتیانی بگیر تا اردوگاه رسانه ای رقیب که نمی خواهد در معرکه تبانی فقط دایی درگیر باشد. جواب واعظ را باید قلعه نویی بدهد یا باشگاه؟ آدمی بی کار و علاف استقلال را متهم به تلاش برای پرداخت رشوه به داور خارجی و قهرمانی ناپاک و تبانی و غیره کرده اما جالب است که در حد صدور یک اطلاعیه هم باشگاه کاری نمی کند و باز این سرمربی تیم است که علاوه بر مسائل فنی و رتق و فتق امورمالی! و تعمیر سکوهای کمپ تمرینی باید جواب او را هم بدهد.

۵ - بازی کردن ساموئل از آن علامت سوال های عجیب استقلال در دو ماه اخیر است. او پنجاه درصد بازیکن پارسال هم نیست و آشکارا بازی به بازی ضعیفتر وبدتر بازی می کند و عجیب است که همیشه هم ثابت بازی می کند. واقعا چرا؟

۶ - قلعه نویی و استقلال بسشونه! واقعا در پشت پرده فدراسیون فوتبال چنین ذهنیتی در باره استقلال امسال وجود دارد و آشکارا می گویند بهتر است فرصت قهرمانی مجدد برای این تیم محدود شود؟ دایی چکار باید بکند که دست کم در حد یک توبیخ مواخذه شود و قلعه نویی چکار کرده که به راحتی محروم می شود؟ چرا استقلال متضررترین تیم در زمینه اشتباهات داوری است و بر عکس تیمی که منتفع ترین بوده فضای رسانه ها را در این باره در اختیار گرفته است؟ کسر امتیاز و برنامه ریزی فشرده میتنی بر بازی های مدام در وسط هفته! و غیره نیز بماند.

۷ - پرسپولیس با جذب خلعتبری و به زودی مسلمان و… روز به روز تیم شادابتری می شود. استقلال اما متکی است به ستاره هایی در سراشیب عمر فوتبالیشان که برخی از آنها هم فوتبالزده و بی انگیزه نشان می دهند. گفته می شود اوضاع رباط صلیبی خسرو حیدری هم خراب است و بعید است این فصل بتواند بازیکن موثر دو سال گذشته باشد. بدون حیدری و با ساموئل نزول کرده و نکونام بی انگیزه استقلال چطور می خواهد گلیمش را از آب بکشد؟ استقلال باید سراغ مسلمان و حدادی فر می رفت یا پرسپولیس؟ آقای فتح الله زاده منتظری قلعه نویی این یک قلم زحمت را هم بکشد و راه بیفتد دنبال جور کردن بازیکن مناسب برای نیم فصل؟ داوود حقی همه تلاش مشعشع شماست برای ترمیم تیم؟ قلعه نویی امسال نه فقط سرمربی بلکه مدیرعامل و کل هیئت مدیره و مسئول نصب صندلی های تماشاچیان در کمپ باشگاه هم هست. آن هم در فصلی که بیش از همیشه خسته و تنها به نظر می رسد.