ملت ایران:فردا تیم نوجوانان ایران در نخستین گام خود در پانزدهمین دوره رقابت های جام جهانی نوجوانان رودروی تیم آرژانتین قرار می گیرد که حداقل از نام تیم های همگروه ایران و سابقه آنها می توان مدعی شد این بازی سخت ترین و مهمترین بازی بچه های دوستی مهر است.
این مسابقه فردا در دوبی و از ساعت ۱۹:۳۰ آغاز خواهد شد و به نظر می رسد مسابقه مهیج و تماشایی از کار در بیاید که البته ظاهرا یک مساوی هم می تواند کار صعود به مرحله بالاتر را راحت کند چرا که حریفان بعدی کانادا و اتریش هستند.
امیدمان به علی آقاست
علی دوستی مهر دو سال پیش تیم نوجو انان ایران را قهرمان آسیا کرد و به جام جهانی برد تا اولین صعود را او رقم زده باشد. دوستی مهر در آن رقابت ها خوش درخشید و تیمش را از گروه مقدماتی بالا برد اما در مرحله حذفی به اروگوئه آن هم در وقت های اضافه باخت؛ اروگوئه ای که تا فینال رقابت ها پیش رفت و در نهایت با شکست مقابل مکزیک میزبان نایب قهرمان شد.
دوستی مهر حالا دوباره سکان هدایت تیم نوجوانان را در دست گرفته و می خواهد اتفاقات مکزیک را حتی به شکلی بهتر تکرار کند. او رابطه فوق ا لعاده ای از نوع پدر– فرزندی با شاگردانش دارد و به لحاظ فنی نیز در تیم های پایه کارنامه درخشانی داشته که به نوعی مهمترین نکته مثبت و برگ برنده تیم ایران در این رقابت هاست. دوستی مهر از مدت ها قبل در مصاحبه هایش مدعی شده می خواهد به نیمه نهایی و جمع ۴ تیم پایانی صعود کند. آیا علی آقا توانایی انجام این مهم را دارد؟
بچه های آینده، ستاره های فردای دوبی
اگر آن طرف میدان مسی ها و آگوئروهای آینده قرار است به زمین مسابقه بیایند این طرف هم چپ تیم ایران پراست. پر از بازیکنان آینده داری که طی یک سال و نیم گذشته با انجام اردوها و بازی های تدارکاتی مختلف آبدید ه شده و آماده شروع این تورنمنت بزرگند.
در تیم ایران می توان روی رفلکس های گلر خوش قد و قامتی به نام مهدی امینی که همین حالا در تیم پرستاره لیگ برتری سپاهان عضویت دارد حساب باز کرد. در خط دفاع و جناح چپ کمیل حق زاده از فولاد بازیکن فوق العاده قابلی است و در قلب خط دفاع کاپیتان مجید حسینی که برای سایپا بازی می کند می تواند نقطه اتکای دوستی مهر و همبازیانش در انتهای زمین باشد.
در خط میانی حتما همه و البته آقا نادر پدر سعید عزت اللهی که عضوی از کادر فنی است روی توانایی های این هافبک انزلی چی که بارها در لیگ برتر برای ملوان بازی کرده حساب باز می کنند. در خط حمله هم بازیکن قابلی به نام امیر محمد مظلوم که از داماش گیلان به دوبی آمده می تواند نگاه ها را به سوی خود خیره کند و گلزن اول تیم ایران باشد.
علی قلی زاده ذخیره طلایی این تیم است که در مواقع حساس می تواند تاثیر گذار باشد و البته نفراتی مثل رضا جعفری، محمدرضا بازاج، آرمین هاشمی، امیرحسین کریمی و… هم هستند تا تیم ایران شروعی امیدوار کننده در جام جهانی داشته باشد.
آرژانتین پیش بینی نشده مثل همه
ظاهرا یکی دو بار فیلم بازی های آرژانتین حریف فردای تیم ایران آنالیز شده اما بدون شک در بازی های تیم های رده های پایه چندان نمی توان روی آنالیزها و کارهای پیچیده تاکتیکی حساب باز کرد. شواهد و تجربیات نشان می دهد در تورنمنت های رده های پایه اتفاقات پیش بینی نشده بسیاری رخ می دهد چرا که به خاطر بی تجربه بودن و جسارت بیش از حد بازیکنان، مسابقات چفت و بست تاکتیکی مناسبی ندارد و حتی در بالاترین سطح این رقابت ها می توان منتظر اشتباهات عجیب و کارهای خارق العاده ای بود که بعضا نتایج عجیبی را هم رقم می زند و حتی گاهی اوقات تیم هایی که در فوتبال بزرگسالان اعتباری ندارند به مراحل بالاتراین رقابت ها راه می یابند.
بنابراین آرژانتین هم برخلاف اسمش وآنچه از تیم ملی این کشور با ستاره هایی همچون مسی و آگوئرو در نظر داریم آنقدرها بزرگ نیست اما ظاهرا بر اساس مصاحبه های اعضای کادر فنی تیم ایران مهمترین و دشوارترین حریف شاگردان دوستی مهر به حساب می آید.
البته ناگفته نماند آرژانتینی ها که بارها در این تورنمنت حاضر بوده اند سه بار عنوان سومی این رقابت ها را از آن خود کرده اند اما تیم ایران که برای سومین بار راهی جام جهانی نوجوانان می شود تنها یک بار از مرحله گروهی صعود کرده است.
جای خالی آن ۶ بازیکن پر می شود؟
حدود دو هفته قبل از شروع جام جهانی شوک بزرگی به تیم ایران وارد شد و نتایج آزمایشاتی که از ۶ بازیکن تیم ایران گرفته شد نشان داد رشد استخوانی آنها وارد درجه ای شده که شاید در این تورنمنت برای فوتبال ملی ایران و تیم دوستی مهر مشکل ساز شود. به همین خاطر ۶ بازیکنی که در اردوهای اخیر همراه تیم بودند کنار گذاشته شده و ۶ بازیکنی که مدتی قبل کنار گذاشته شده بودند و البته نام شان در فهرست ۳۵ نفره به فیفا وجود داشت به اردو برگشته اند.
البته هر ۶ بازیکن کنار گذاشته ظاهرا جایی در ترکیب اصلی تیم ایران نداشتند اما بالاخره نیروهایی بودند که دوستی مهر روی آنها حساب باز کرده بود و باید ید جای خالی آنها به عنوان نیروهای ذخیره پر خواهد شد یا نه.
البته دیروز که ۴ بازیکن از تمام تیم ها آزمایش ام آر آی دادند خیال تیم ایران راحت بود اما اگر تمام تیم های حاضر در این رقابت ها پاک به تورنمنت آمده باشند شاید ادعای دوستی مهر به واقعیت نزدیک شود و در نهایت تیم ایران از پاک بودن سایر تیم ها استفاده بیشتری خواهد برد.
بچه ها کیا را روسفید کنید
مهدی مهدوی کیا نقش مهمی را در تدارک این تیم برای حضور آبرومند در جام جهانی ایفا کرده که حتما کادر فنی تیم نوجوانان و مسوولان فدراسیون فوتبال بر آن صحه خواهند گذاشت. در روزهایی که دوستی مهر از کمبود بازی های تدارکاتی بین المللی می نالید و تیم او مدام بین تیم های دسته یکی امیدها و جوانان تهران می چرخید تا حریف تمرینی پیدا کند و ظاهرا فدراسیون به همان جام جهانی کوچک و ۴-۳ بازی با تیم های آسیایی اکتفا کرده بود، کیا وارد عمل شد و اردوی آلمان را ترتیب داد.
در این اردو که حدود دو هفته طول کشید تیم ایران ۵ بازی مفید و خوب مقابل تیم های بزرگ آلمانی برگزار کرد و تیم دوستی مهر در کمپ های مجهزی تمریناتش را پی گرفت تا به لحاظ فنی و روانی آماده حضور در این تورنمنت بزرگ شود. کیا در تمام طول اردو همراه تیم ایران بود و به آنها رسیدگی کرد ضمن اینکه گفته می شود در بی پولی فدراسیون بخش عمده ای از هزینه های این اردو را هم شخصا متقبل شده است.
آیا بچه های دوستی مهر کیای فوتبال ایران را روسفید خواهند کرد؟