ملت ایران – دیوید مویس پس از تنها هفت مسابقه مربی گری منچستریونایتد تحت فشار انتقادات است. قهرمان فصل پیش لیگ برتر شروعی داشته که بی تردید ضعیف بوده. آنها نهم هستند و فاصله شان با منطقه سقوط کمتر است تا با آرسنال صدرنشین.
برخی همین حالا منچستریونایتد را از بخت های قهرمانی کنار گذاشته اند. آنها دیگر آن تیم خوفناک سر الکس فرگوسن نیستند. اما نشانه های مثبتی هم هست. عملکرد تیم هم تا حد زیادی شبیه به فصل گذشته است.
مویس البته بازی های دشواری را پشت سر گذاشته. آنها همین حالا از جمع پنج تیم اول با سه تا بازی کرده اند(این عدد تنها برای استون ویلا بیشتر است) و مربی ۵۰ساله گفته که چنین تقویم دشواری در ابتدای فصل مشکلات خودش را هم دارد.
علائم پیشرفت
مالکیت توپ برای منچستریونایتد
vs. ۲۰۱۲-۱۳ ۲۰۱۳-۱۴
CHELSEA ۴۹% ۵۵%
LIVERPOOL ۴۸% ۵۷%
MAN CITY
۴۴% ۵۸%
مویس پیش از شروع فصل گفت: «سخت بتوان تصور کرد گوی های قرعه کشی همین طور از کیسه بیرون آمده باشند. به نظرم این سخت ترین شروع منچستریونایتد در ۲۰ سال اخیر خواهد بود.»
یونایتد حتی در صورت داشتن تقویم مناسب تر هم معمولا شروع کندی داشته است. آنها فصل گذشته در این مقطع دو باخت داشتند؛ مقابل اورتون و تاتنهام. و ۴ امتیاز از چلسی کمتر داشتند؛ تیمی که در انتهای فصل ۱۴ امتیاز از آن بیشتر کسب کردند.
یونایتد در یک دهه گذشته به صورت میانگین ۱۵ امتیاز از ۷ بازی اول فصل داشته و تنها یک بار شده که آنها در این مقطع فصل صدرنشین باشند و در انتهای فصل قهرمان شوند. آنها پنج بار در یک دهه گذشته در وسط اکتبر چهار امتیاز یا بیشتر از آن کمتر از صدرنشین داشته اند(این اختلاف در فصل ۰۵-۲۰۰۴ با آرسنال صدرنشین ۱۱ امتیاز بود) و تنها دو بار شده که شروع بی شکستی تا این مقطع داشته باشند.
علاوه بر اسکاتلندی بودن، شروع کند و بهبود تدریجی عملکرد در گذر فصل چیزی است که به وضوح سر الکس و مویس در آن مشترک اند. اورتون با مویس هم معمولا در اواخر فصل در میان شش تیم برتر جای می گرفت اما تا هفته هفتم میانگین رتبه آنها دهم بوده. آنها یک بار در این برهه از فصل حتی در رده بیستم هم قرار گرفته بودند!
مربیان جدید هم همیشه نیاز به زمان دارند. به ویژه با یونایتد که کادر فنی اش به کلی عوض شده. مانوئل پیگرینی هم در این فصل شکست های بهت انگیزی مقابل استون ویلا و کاردیف سیتی داشته. آندره ویلاش - بواش و برندان راجرز هم که در این فصل عالی بوده اند در اولین فصل حضورشان در تیم هایشان به ترتیب تا هفته چهارم و ششم صبر کردند تا اولین برد را به دست بیاورند. تازه آنها پا جای پای مردی به بزرگی سر الکس نگذاشته بودند.
جای خالی ون

آمار روبین ون پرسی در مقایسه با فصل قبل
۲۰۱۲-۱۳ ۲۰۱۳-۱۴
بازی
گل
پاس گل
دقت ضربات
امتیازاتی که شخصا گرفته
درصد پیروزی
۳۸
۲۶
۸
۴۶%
۲۱
۸۰%
۶
۳
۰
۳۱.۸%
۰
۵۰%
با آن که بحثهای مختلفی درباره یونایتد می شود، آنها در فصل گذشته در همین بازی هایی که این فصل انجام داده اند تنها شش امتیاز بیشتر گرفته بودند. آنها در این فصل در خانه سوانزی، و مقابل چلسی بهتر از فصل پیش نتیجه گرفتند.
جالب آن که یونایتد نسبت به فصل گذشته در برخی موارد بهتر هم شده است. آنها نتوانستند منچسترسیتی، چلسی و لیورپول را ببرند اما به صورت میانگین ۵۶.۶ درصد مالکیت توپ مقابل این سه تیم داشتند که گامی بزرگ نسبت به فصل پیش است که این عدد در آن تنها ۴۷ درصد بود. آنها همچنین ۲۸ درصد موقعیت های بیشتری ساختند.
شکست سنگین چهار بر یک در ورزشگاه اتحاد در ماه سپتامبر شاید برای بسیاری نشان دهنده تغییر قدرت باشد. اما سیتی در پنج دیدار اخیر چهار بار پیروز شده و ۱۵ گل هم زده است. این شکست کاملا همسو بود با نتایج اخیری که یونایتد مقابل همسایه پرسروصدایش گرفته است؛ همسایه ای که سروصدایش روز به روز بیشتر هم می شود.
یونایتد همچنین فصل گذشته به شدت وابسته بود به روبین ون پرسی. به ویژه در همین مسابقاتی که یونایتد در این فصل انجام داده. این بازیکن هلندی فصل پیش در همین مسابقات سه بار با گلش تیمش را پیروز کرد(به ویژه مقابل لیورپول و سیتی. هرچند او این فصل در ورزشگاه اتحاد نتوانست بازی کند). او گل تساوی بخش پاتریس اورا مقابل سوانزی را ساخت، برد در خانه وست بروم را قطعی کرد و شوتش هم با برخورد به تیتوس برامبل مقابل ساندرلند تبدیل به گل به خودی شد.
در واقع ون پرسی بیشتر از هر بازیکن دیگری امتیاز گرفت(۲۱ امتیاز). ۲۳.۵ درصد امتیازات منچستریونایتد در راه قهرمانی کار ون پرسی بود. اما این فصل گل های او کمتر سرنوشت ساز بوده. اگر گل های او را در نظر نگیریم در امتیاز یونایتد تفاوتی حاصل نمی شود.
فصل پیش ون پرسی در ۲۰ مسابقه گل زد و یونایتد هیچ کدام را نباخت(و ۸۰ درصدشان را پیروز شد). در حالی که پنج شکستی که آنها داشتند در مسابقاتی بود که ون پرسی نتوانسته بود گل بزند. زمانی که ون پرسی گل نمی زد یونایتد در ۶۴ درصد مسابقاتش پیروز می شد، و نرخ شکست آنها هم به ۲۹ درصد افزایش می یافت. این بازیکن ۳۰ساله فصل گذشته عالی بود و مشخص است که اگر کاملا آماده نباشد یا همان بازیکن همیشگی نباشد یونایتد به مشکل برمی خورد.
پس یونایتد نباید وحشت کند. آنها مربی جدیدی دارند که یکی از سخت ترین جانشینی های تاریخ فوتبال را انجام داده. مربی آنها معروف است به شروع کند، و البته یونایتد هم همین گونه است. مرد اصلی تیم هنوز به فرم اصلی نرسیده است. اما مویس می تواند از فرم باشگاه در جام های حذفی خوشحال باشد. و البته از این که او نسبت به هفت بازی اول سر الکس فرگوسن در منچستریونایتد یک امتیاز هم بیشتر گرفته!