در سال­های اخیر رقابت­های یورو در بالاترین سطح از فوتبال دنیا برگزار شده است و به علاقه ­مندان فوتبال در سراسر دنیا این فرصت را داده است تا ازجذابیت و زیبایی آن لذت ببرند. در این میان باید توجه داشت که آسمان هیچ بازی به یادماندنی خالی از درخشش ستاره­های افسانه­ای نخواهد بود. در این مقاله سعی خواهد داشت تا ده بازیکن برتر تاریخ رقابت­های یورو را معرفی کند.

۱۰.XAVI

بازیکنان افسانه‌ای رقابت‌های یورو

هیچ بازیکنی همچون پلاتینی نتوانست رقابت­های یورو ۱۹۸۴ را با بازی خود تحت تاثیر قرار دهد. ستاره­ی بیانکونری توانست با زدن ۹ گل علاوه بر رساندن فرانسه به عنوان قهرمانی، عنوان آقای گلی این رقابت­ها را نیز از آن خود سازد. او در این رقابت ها توانست دو هتریک را به ثبت برساند و خود را به عنوان رقیبی جدی برای مارادونا در جام جهانی پیش­رو مطرح سازد. در آن دوره پلاتینی به همراه سه ستاره­ی دیگر یعنی لوئیز فرناندز، ژان تیگانا و آلین گیرسه مربع جادویی را تشکیل داده بود.

در مرحله­ی نیمه نهایی گل طلایی پلاتینی در دقیقه­ی ۱۱۸ باعثشد تا میزبان در خانه پرتغال میزبان را راهی خانه سازد. در دیدار فینال نیز پلاتینی ستاره­ی بی چون و چرای تیم خود بود و توانست با زدن گل اول تیم خود موجبات قهرمانی تیمش را فرآهم آورد. بدون تردید شاید هر نام دیگری را بتوان از جمع برترین­های تاریخ رقابت­های یورو کنار گذاشت، اما هیچ­گاه نمی­توان پلاتینی را فراموش ساخت. پلاتینی با داشتن فاکتور و پارامترهای بسیاری برترین بازیکن تاریخ رقابت­های یورو تا کنون است و شاید تا ابد نیز این عنوان از آن خود او باشد.