به نقل از روزنامه گل، انتقال میثم بائو به استقلال تهران در آخرین روزهای هفته گذشته، جار و جنجال‌های بسیاری را در سطح محافل فوتبالی کشورمان به همراه آورد. هافبک سابق استقلال و پرسپولیس در حالی تنها ۴۸ ساعت بعد از معرفی قلعه‌نویی به عنوان سرمربی آبی‌پوشان پایتخت به این تیم پیوست که خیلی از علاقه‌مندان به فوتبال از شنیدن این خبر شوکه شدند. بسیاری بر این باورند که تخصیص یک سهمیه لیگ برتری برای خرید بائو - بازیکنی که به تازگی با تیم شهرداری تبریز به مسابقات دسته اول سقوط کرده - اشتباه و تا حدودی عجیب بوده است. با این وجود دامنه حرف و حدیث‌ها از ایراد این اشکال «فنی» به خرید بائو بسیار فراتر رفت و شبهات جدی‌تر دیگری به این پرونده وارد شد. ادعاهای چندی قبل اصغر مدیرروستا در مورد چرایی عدم حضور بائو در بازی با تراکتورسازی – تیم سابق امیر – مهم‌ترین عامل به وجود آمدن حرف و حدیث‌های این چند روزه بوده است. سرمربی پیشین شهرداری تبریز معتقد بود محرومیت بائو در آستانه داربی تبریز تعمدی بوده است و حالا پیوستن میثم به قلعه‌نویی، ظن و گمان‌ها را تقویت می‌کند. با این وجود، این اولین باری نیست که در تیم‌های قلعه‌نویی، چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. او پیش‌تر نیز به واسطه خرید بازیکنانی که بعضا در برابر تیم‌های این مربی نمایش چندان جالبی ارایه نداده بودند، در کانون توجهات قرار گرفته بود. در واقع اگر توجه بیشتر مربیان به بازیکنانی جلب شود که در مسابقه رودررو درخشش داشته‌اند، قلعه‌نویی سلیقه متفاوتی دارد و جور دیگری به این ماجرا نگاه می‌کند!
یکی از اولین خریدهای جنجالی امیر قلعه‌نویی در لیگ برتر، جذب رامین محرم‌نژاد بوده است. گلوی سرمربی کنونی استقلال در حالی پیش مدافع سابق شموشک گیر کرد که در یکی از حساس‌ترین مسابقات لیگ چهارم حرفه‌ای، همین بازیکن پایه‌گذار گل دیرهنگام آبی‌پوشان در زمین تیم نوشهری از کار درآمد. در آن مسابقه استقلال – شموشک و در حالی که شاگردان قلعه‌نویی در آخرین دقایق از گشودن دروازه حریف نه چندان قدرتمند‌شان عاجز مانده بودند، محرم‌نژاد با یک پاس به عقب اشتباه و فراموش نشدنی، سیاوش اکبرپور و رضا عنایتی را در حالت دو به تک با دروازه‌بان شموشک تنها گذاشت. حاصل این اتفاق هم پاس سیا به رضا و فتح سه امتیاز بسیار حیاتی برای استقلال در کورس قهرمانی بود. اتفاق عجیب‌تر اما در تابستان آن سال رخ داد؛ جایی که قلعه‌نویی همین رامین محرم‌نژاد را برای استقلال خرید و در تمام طول سال حتی یک دقیقه هم به او بازی نداد. به این ترتیب مدافع اسبق تیم شمالی که یک فصل سکونشینی با شماره ۱۹ استقلال را تجربه کرده بود، از این تیم رفت و بعدها خبر چندانی از او مخابره نشد.
پرسپولیس و استقلال پس از قهرمانی در لیگ و جام حذفی، با توپ پر وارد مسابقات لیگ هشتم شده بودند. در این شرایط خیلی‌ها انتظار داربی تهران را می‌کشیدند تا تقابل این دو تیم مدعی و پرستاره را ببینند. بازی رفت مساوی شد و بازی برگشت با توجه به قرار گرفتن سرخابی‌ها و به ویژه استقلال در کورس قهرمانی حساسیت بیشتری پیدا کرد. یک هفته قبل از این تقابل کلیدی، پرسپولیس باید به رشت می‌رفت تا با پگاه بازی کند. طبق معمول همه پیش داربی‌ها، چشم‌ها به بازیکنان دوکارته بود که مبادا اخطار سوم را دریافت کنند. در این میان نگرانی‌ها پیرامون محرومیت احتمالی ستاره‌ای مثل ابراهیم توره بیشتر هم بود. با این وجود مهاجم سنگالی اجازه نداد دلشوره هواداران تیمش زیاد ادامه پیدا کند و در همان نیمه اول، با ضربه زدن به توپ پس از سوت داور در میانه‌های زمین، یکی از عجیب‌ترین اخطارهای سالیان اخیر فوتبال ایران را گرفت. کارت زرد توره آنقدر سهل‌انگارانه و شگفت‌انگیز بود که خیلی‌ها باورش نمی‌کردند، اما ابراهیم با همین اخطار داربی مرگ و زندگی را از دست داد و جالب اینکه سال بعدش او هم با امیر به سپاهان رفت!
استقلالی‌ها در لیگ هفتم روزهای سختی را گذراندند و به رتبه‌ای بهتر از سیزدهمی دست پیدا نکردند. در این شرایط همه امید آنها به مسابقات جام حذفی معطوف شده بود؛ آنجا که با قلعه‌نویی تازه وارد، کسب عنوان قهرمانی و اعاده حیثیت خودشان را انتظار می‌کشیدند. در فصلی که مطابق مقررات مسابقه فینال به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شد، پگاه و استقلال به دیدار نهایی رسیدند. بازی رفت را رشتی‌ها در کمال تعجب با نتیجه ایده‌آل یک بر صفر و بدون دریافت گل در خانه، بردند و به همین دلیل به نظر می‌رسید مسیر همواری برای کسب این افتخار تاریخی داشته باشند. با این همه، برخی از ستاره‌های آن روز پگاه در مسابقه برگشت نمایش بسیار ضعیف و دور از انتظاری ارایه دادند که از آن جمله می‌توان به ابراهیم تقی‌پور اشاره کرد. این مدافع وسط شمالی آن روز در قلب خط دفاعی تیمش کاملا متزلزل ظاهر شد و یکی از عواملی بود که به پیروزی سه بر صفر آبی‌ها در وقت‌های اضافه کمک کرد. پس از این اتفاق، تقی‌پور هم در میان موجی از شایعات به استقلال آمد. جالب اینکه او نیز در لیگ هشتم چندان فرصت بازی به دست نیاورد و بیشتر وقتش به همنشینی با امیر، روی نیمکت استقلال گذشت!
میثم بائو که اخیرا به استقلال پیوسته، به نوعی آخرین قطعه از پازل خریدهای جنجالی و عجیب آبی‌پوشان به شمار می‌رود. او در آستانه دیدار تراکتورسازی و شهرداری تبریز، به شکل دور از انتظاری سه کارته شد و بازی حساس تیم در آستانه سقوطش را از دست داد. آن بازی را تیم قلعه‌نویی برد، اما حواشی مربوط به محرومیت بائو در این داربی همچنان ادامه یافت. اصغر مدیرروستا به ویژه بعد از اخراجش از شهرداری، این اتفاق را عجیب و محصول توافق بائو با مربی فصل آینده‌اش دانست. بعدها وقتی خبر آمد که بائو در استقلال به قلعه‌نویی پیوسته، شایعات جان تازه‌ای گرفتند و مدیرروستا نیز به نوعی ادعاهایش را تکرار کرد. باید صبور باشیم و ببینیم بائو هم مثل تقی‌پور و محرم‌نژاد به نیمکت ذخیره‌ها دوخته می شود، یا با حضورش در زمین به اندازه کافی، خرید خودش را از نظر فنی توجیه خواهد کرد.
البته همه شایعاتی که در مورد امیر قلعه‌نویی در فوتبال ایران وجود دارد، به همین خریدهای جنجالی او منحصر نمی‌شود. بعضا محرومیت برخی از بازیکنان در آستانه دیدار با تیم‌های قلعه‌نویی یا ضعف فنی‌شان در خلال چنین مسابقه‌هایی نیز تنور حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌ها را داغ می‌کند. در آخرین بازی لیگ پنجم که استقلال قلعه‌نویی در آن به کسب پیروزی برای قهرمانی نیاز داشته، اشکان نامداری در اولین دقایق بازی دو گل بد و بسیار عجیب از عنایتی و سیاوش اکبرپور خورد. جالب اینکه زلاتکو ایوانکوویچ مربی برق شیراز در دقیقه ۲۰ بازی نامداری را با حاج اسبویی تعویض کرد و جالب‌تر اینکه این دروازه‌بان هنگام خروج از زمین، با لبخندی به صورتش، به احوالپرسی و خوش و بش با برخی از بازیکنان حریف پرداخت. نامداری دو سال بعد و در ابتدای لیگ هفتم به استقلال پیوست. در جریان دیدارهای پایانی لیگ هشتم و در روزی که ذوب‌آهن اصفهان تنها به یک تساوی برای قهرمانی نیاز داشت نیز، عیسی اندوی - که از عدم تمدید حضورش در لیگ برتر به واسطه تصویب طرح منع جذب گلر خارجی اطمینان داشت – چهار گل از فولاد خورد که به ویژه اولین آنها بسیار بد و عجیب بود. اندوی در آخرین روزهای لیگ دو مرتبه دیگر هم با اشتباهات باور نکردنی‌اش به ذوب در مسیر رسیدن به عنوان قهرمانی ضربه زده بود که از آن جمله می‌توان به خطای شش ثانیه‌ او در دقایق پایانی بازی با استقلال که منجر به تک گل سرنوشت‌ساز شاگردان قلعه‌نویی شد اشاره کرد. همین امسال هم محرومیت عجیب سامان آقازمانی در آستانه بازی با تراکتورسازی، کم حرف و حدیثدرست نکرد. آقازمانی با دریافت دو کارت زرد کودکانه برابر سایپا در نیمه زمین حریف در همان نیمه اول اخراج شد. مورد هدایت شهریاری هم کمی جنجالی شد؛ مدافع راست نفت آبادان که در نیمه اول بازی با تراکتورسازی نمایش فاجعه‌باری داشت و با اشتباهاتش به سه گل پیش افتادن میزبان تبریزی کمک کرد. شهریاری بین دو نیمه توسط کاستا تعویض و از باشگاه نفت اخراج شد. او قبل از این مسابقه از آرزوی قلبی‌اش برای قهرمانی تراکتورسازی سخن گفته بود!