ملت ایران: به بهانه صدوپنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه فوتبال انگلیس، سازمان حمل و نقل لندن نقشه متروی این شهر را منتشر کرده که در آن اسم ایستگاه ها، به نام چهره های مهم وبرجسته دنیای فوتبال تغییر یافته. متروی لندن که ستون مهره های این شهر است و نقش پررنگ و حیاتی ای در جابه جایی مسافران شهری دارد، حالا رنگ وبوی تازه ای دارد.
بدین ترتیب نام ۳۶۷ ایستگاه متروی شهر لندن به نام فوتبالیست ها، داوران و سرمربیان تاریخی دنیای فوتبال نام گذاری شده. دو سال پیش و به بهانه برگزاری المپیک ۲۰۱۲ در شهر لنندن هم اتفاق مشابهی درمتروی انگلیس رخ داده بود.
هدف از همکاری مشترک اتحادیه فوتبال انگلیس و متروی لندن، نه تنها بزرگداشت صد و پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه فوتبال انگلیس، بلکه فروش هزاران نسخه ازنقشه جدید شهر لندن برای افراد کنجکاو و کلکسیونر است.
هریک از این ۱۴ خط مترو، به گروه خاصی اختصاص یافته اند. در خط شمالی لندن، بیشتر نام دروازه بانانی از جمله گوردون بنکس و جو هارت دیده می شود و خط باکرلو بیشتر به مدافعانی همچون گری نویل و کول اختصاص یافته.
بازیکنان میانی از جمله جرج بست و بیل خط اختصاصی پیکادیلی لاین را دراختیار دارند و مهاجمانی چون دالگلیش، بابی چارلتون و رونی در خطوط میانی هستند.
اسطوره هایی مثل پله ومارادونا در خط دایره ای هستند و فرگوسن، مورینینو و رافا بنیتس در خط متروپولیتن هستند. فوتبالیست های خارجی هم در اوور گراند قرار دارند.
به عنوان مثال یکی از این ایستگاه ها مایکل اوون نام گرفته؛ بازیکن انگلیسی که نماینده ای از نسل طلایی فوتبال انگلیس است. ایستگاه سیرک آکسفورد هم حالا به کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی منچستریونایتد در طول سالهای ۲۰۰۳ تا۲۰۰۹ تغییر نام داده. جالب اینجاست که فوتبال اسپانیا هم نماینده هایی درمیان این ایستگاه ها دارد و ایستگاه هایی به نامهای په په رینا، فرناندو تورس، میکل آرتتا، خوان ماتا، ژابی آلونسو، داوید سیلوا و سسک فابرگاس نام گذاری شده اند. رافا بنیتس سرمربی اسپانیایی اسبق لیورپول و چلسی هم ایستگاهی به نام خودش دارد.
ایستگاه های دیگری نیز به نام اسطوره های فوتبال سایر کشورها نامگذاری شده؛ مثلا فرانس بکن باوئر آلمانی، پله برزیلی، پائولو مالدینی ایتالیایی، میشل پلاتینی فرانسوی و دیگو مارادونای آرژانتینی هم ایستگاه هایی دارند.
فابیو کاپلو، ژوزه مورینیو و کارلو آنچلوتی هم نام خودشان را در بخش شمال غربی نقشه شهر لندن می بینند.
نام دیوید بکام هم روی ایستگاه محله زادگاهش لیتونستون گذاشته شده؛ منطقه ای حاشیه ای در شمال لندن.. و گرثبیل هم یکی دیگر از ستاره هایی است که نامش دراین نقشه مترو دیده می شود
الکس هرن، یکی از مسئولان اتحادیه فوتبال انگلیس درتوضیحاتی درمورد توافق اتحادیه فوتبال انگلیس ومتروی لندن گفته: «در طول ۱۵۰ سال اخیر میلیون ها هوادار فوتبال با استفاده از متروی لندن به تماشای بازی ها رفته اند.»
شهر لندن، ۶ تیم درلیگ برتر دارد: چلسی، تاتنهام، آرسنال، فولام، وستهم و کریستال پالاس