ملت ایران: اصغر شرفی، مربی سابق تیم ملی صحبتهای جالبی درباره داوری و بحثهای روز فوتبال ایران انجام می دهد. او بود که ۱۵ سال پیش پرده برداشت از پشت پرده ها اما کسی توجه نکرد تا امروز، چنین اتفاقاتی در فوتبال ایران رخ دهد. اصغر شرفی درباره بحثداوری که این روزها به سوژه اصلی فوتبال ایران تبدیل شده می گوید: «فوتبال برای ما است اما اینها من و امثال من را کنار گذاشته اند. ۳ ساعت تمام روی اعصاب همه راه رفتند. فوتبال ما به این شرایط تبدیل شده. چیزی سر جای خودش نیست. می بینیم که نتیجه اش همین می شود. نه اینکه بگویم برنامه نود خوب نیست، بلکه حرف من این است که چکیده فوتبال ایران را در ۳ ساعت، همه دیدند. ببینید چه آدم هایی در این فوتبال کار می کنند. چه کسانی مربی هیتند، چه کسانی داور و چه کسانی مدیرعامل. من نمی گویم باید مربی باشم اما باید در این فوتبال باشم.»
شرفی صحبتهایش را اینگونه ادامه می دهد: «نمی دانم حافظه خیلی ها چرا زود پاک می شود. من چند سال پیش می خواستم از قضاوت برخی داوران به فیفا شکایت کنم. چند سال پیش بود که گفتم این فوتبال آلوده است. ۱۵ سال پیش و زمانی که در برق شیراز بودم گفتم که بعضی از داوران رشوه می گیرند. در برنامه زنده این حرف را زدم و البته همه داوران علیه من جبهه گرفتند و بر علیه تیم من پنالتی گرفتند. حالا اینها تازه دارند یکی یکی به حرفهای ۱۵ سال پیش من می رسند. من اعتقاد ندارم که همه داوران اینطور هستند، داخل آنها آدم های خوب هم هست اما بعضی از آنها هم سالم نیستند»
اصغر شرفی بوجود آمدن این بحثها را واکاوی می کند و از دلایلش می گوید: «وقتی فدراسیون در پرداخت حقوق داوران بدقولی می کند این اتفاقات هم می افتد. من تایید نمی کنم این کار را اما داور هم زندگی دارد. من نمی گویم اگر سگ پای مرا گاز گرفت من هم پایش را گاز بگیرم اما وقتی پول داوران را ندهند، آنوقت یک مربی کثیف می آید و رشوه می دهد. داور هم که تامین نیست می آید و چنین حرکتی را انجام می دهد. می دانید که با سوت یک داور، میلیاردها تومان در زمین جابجا می شود. اگر فدراسیون به داور، حقوق کافی بدهد تا زندگی اش تامین باشد دیگر او دنبال رشوه نمی رود. دیگر کسی نمی تواند آن داور را بخرد، دیگر داور برای تیمی غش نمی کند و این مشکلات هم بوجود نمی آید.»
شرفی صحبتهایش را اینگونه ادامه می دهد: «همین قهرمانی، در بازی مس سرچشمه با استقلال، بازیکن مرا در ثانیه ۳۰ اخراج کرد. یکی از بازیکنان ما روی پای آندو تکل رفت و قهرمانی هم او را اخراج کرد. جالب اینکه آندو تا دقیقه ۹۰ هم در زمین بازی کرد و این نشان می داد که تکل، آنچنان هم خشن نبوده. او ان روز تیم ما را ۱۰ نفره کرد اما من می گویم که داور باید حکمت داشته باشد. قانون درست است اما همین قانون هم تبصره دارد. روی ۳۰ ثانیه اول تبصره دارد. داور نمی تواند بگوید من ندیدم، داور شده تا ببیند. اگر نبیند که داور نیست. سال ۷۸ ما را سقوط دادند، آنقدر پنالتی گرفتند که در نهایت سقوط کردیم. می خواستم بروم فیفا و شکایت کنم. داوران هم می خواستند از من شکایت کنند. صفایی فراهانی گفت بیا و در یک برنامه زنده عذرخواهی کن اما گفتم محال است»
اصغر شرفی در ادامه می گوید: «باید این فوتبال را، اساسی خانه تکانی کنند. کل فوتبال ما اشکال دارد. آخر لیگ سال قبل برخی ها را محروم کردند اما دومرتبه انها را بخشیدند. محرومیت انها فقط برالی تعطیلی لیگ بود. یعنی اینها را مردم نمی فهمند؟ این مسئولان فدراسیون به شعور مردم توهین نکنند.»
شرفی درباره مرخصی کروش هم صحبت می کند: «فدراسیون در این زمینه هم به افمار عمومی توهین می کند. همه می دانند کروش ناراحت است اما فدراسیونی ها سرشان را کرده اند در برف و می گویند همه چیز عالی است. من با کروش کار نکرده اما اما او خوب نتیجه گرفته. حالا شانسی است یا نیست، این نتایج در کارنامه تیم ملی ثبت شده. معلوم است کروش که با فرگوسن و مورینیو نشست و برخاست کرده نمی آید تا برای امثال کفاشیان توضیح بدهد. او هر کاری دلش می خواهد می کند. او واقعا مربی سطح بالایی است. نه منکر دانش او می شوم و نه مدیریتش. او مربی ای است که برای فوتبال ما خیلی بزرگ است.»
شرفی درباره اینکه کروش حرف فدراسیون را نمی خواند می گوید: «در واقع فدراسیون فوتبال امربر کروش است. فدراسیون تصمیم نمی گیرد بلکه این کروش است که همه تصمیمات را می گیرد. او شب نخوابیده که صبح کروش شود. او خیلی زبل است و با اطلاعات کامل به ایران آمده. او می فهمد که با چه فدراسیونی طرف است، اینها را از روز اول می داند و به همین خاطر جواب هیچ کس را در فدراسیون نمی دهد»
شرفی در پایانف گریزیهم می زند به تیم نوجوانان و اینطور گلایه می کند: «درود به شرف مهدوی کیا. او از خودش مایه گذاشته تا برای تیم نوجوانان اردو تدارک ببیند. چشم به هم بزنیم همین نوجوانان، تیم ملی را تشکیل می دهند. مگر مملکت ما پول ندارد که تیم نوجوانان لباس ندارد. مگر گدا هستیم که به تیم نوجوانان ما ذلباس نمی دهند؟ نمی دانم کفاشیان چطور شبها خوابش می برد؟؟ او باید پول بیاورد و حق این فوتبال را بگیرد. اگر مهدوی کیا نبود چه سرنوشتی برای نوجوانان رقم می خورد؟ به نظر من محال است که دیگر کفاشیان بخندد. فکر می کنم زمانش رسیده که مردم به او بخندند. در مورد فدراسیون او می شود شعر گفت و شاعر هم شد»