ملت ایران: شب گذشته استاندارد لیژ موفق شد تیم اوستنده را ۴ بر ۲ شکست دهد تا سرخ های لیژ با ۷ برد متوالی و با اختلاف ۴ امتیاز نسبت به تیم دوم جدول، اف ثبروژ صدرنشین مطلق لیگ بلژیک باشند.

با این حال این برد برای فوتبالدوستان ایرانی یک خبر ناامیدکننده هم در حاشیه خود داشت؛ ادامه سکونشینی های رضا قوچان نژاد، پسر طلایی فوتبال ایران! خبری که هفته هاست می شنویم و حالا نگران کننده به نظر می رسد.

چرا گوچی از لیژ جدا نشد؟

به نظر می رسید در آخرین روز نقل و انتقالات تابستانی اروپا، دوم سپتامبر(درست دو هفته پیش) قوچان نژاد به خاطر شرایط سختی که در تیمش دارد راهی تیم دیگری در همان لیگ بلژیک یا هلند شود کما اینکه او پیشنهادهایی هم داشت اما سران باشگاه لیژ اجازه جدایی به او ندادند.

گوچی که در ژانویه سال گذشته و در پنجره نقل و انتقالات زمستانی از تیمی کوچک به نام سنت ترویدن با قراردادی سه ساله به بروژ پیوسته بود در نیم فصل دوم فصل قبل هم شرایط فوق العاده ای نداشت اما امسال با تغییر سرمربی و جابجایی نفرات تا آستانه جدایی از تیمش رفت ولی در نهایت در لیژ ماندنی شد؛ اتفاقی که به نظر می رسد برایش گران تمام خواهد شد چرا که در فصل منتهی به جام جهانی او تقریبا در تمام بازیهای تیمش حتی به لیست ۱۸ نفره هم نمی رسد!

فقط دوبازی در مقدماتی لیگ اروپا

گوچی ۲۵ ساله که در ۷ بازی ملی ۵ گل برای ایران زده - که سه تا از آنها سرنوشت ساز بوده - در مجموع ۶ بازی از رقابت های مقدماتی لیگ اروپا و ۷ هفته ای که از لیگ بلژیک گذشته تنها دو بار در ترکیب اصلی تیمش قرار گرفته و چهار بار هم ۹۰ دقیقه کامل از روی نیمکت بازی های تیمش را تماشا کرده است.

گوچی در بازی هفته اول مقابل میشلن روی نیمکت نشست اما از بازی هفته دوم مقابل لیرس در لیست ۱۸ نفره سرخ ها نبود. این اتفاق تا حالا و در تمام بازی هایی که البته با برد تیمش همراه بوده رخ داده است.

البته شرایط در رقابت های مقدماتی یورو لیگ برای ملی پوش ایرانی بهتر بوده و دلخوش کننده است اما با شروع رقابت های گروهی این جام که از سه شنبه همین هفته آغاز خواهد شد شاید بیرون ماندن های گوچی ادامه داشته باشد.

با این حال در رقابت های مقدماتی یورولیگ گوچی در بازی رفت مقابل تیم ریکیاویک ایسلند در لیست ۱۸ نفره بود اما بازی نکرد. در بازی برگشت مقابل همان تیم باز هم رضا روی نیمکت نشست و این اتفاق در بازی رفت مقابل اسکودا شانتی هم رخ داد. در بازی برگشت مقابل اسکودا بالاخره نوبت به گوچی رسید تا فیکس شود و ۹۰ دقیقه بازی کند. مهاجم ایرانی اما در برد دو بر صفر تیمش مقابل تیم مینسک بلاروس حتی طعم نیمکت نشینی را هم نچشید.

در ادامه راه سرمربی لیژ در بازی ششم و آخرین مسابقه تیمش در پلی آف لیگ اروپا باز هم از گوچی در ترکیب اصلی استفاده کرد و ۹۰ دقیقه او را در میدان نگه داشت که البته رضا در این ۱۸۰ دقیقه اروپایی کاری
از پیش نبرد.

رضا در محاصره اسرائیلی ها!

دقیقا شرایط سخت برای گوچی از زمانی آغاز شد که سرمربی لیژ تغییر کرد و گای لوزون سرمربی جوان و اسرائیلی هدایت استاندارد را بر عهده گرفت. این مربی که قبل از آن و در تمام دوران مربیگری اش برای تیم های کشورش مربیگری کرده و آخرین بار تیم زیر ۲۱ سال اسرائیل را رهبری کرده بود جای میرسیا ردنیچ سرمربی رومانیایی قبلی لیژ را گرفت.

این مربی ۳۸ ساله که از ۲۶ سالگی وارد دنیای مربیگری شده بعد از حضورش در لیژ دو بازیکن هموطنش را هم به لیژ آورد. یکی از آنها تال بن هیم مدافع میانی سابق بولتون و چلسی بود که زمانی کنار آندو تیموریان در بولتون حضور داشت و دیگری دیوید دودو بیتون که این دومی مهاجم است و طبیعی است که جا را برای رضا تنگ کند.

این اتفاقات و البته خرید مهاجمی دیگر باعثشد کنسوکه ناگائی قید حضور در جمع مهاجمان لیژ را بزند و جمع سه نفره ژاپنی های تیمش را خراب کند و به کشورش برگردد اما رضا ماند تا در محاصره اسرائیلی ها همچنان طعم گس سکو نشینی را بچشد.

رقبایی سخت از نیجریه و بلژیک

سرمربی لیژ البته از مهاجم هموطن خود هم تا کنون دو بازی بیشتر استفاده نکرده و سه مهاجم اصلی در تفکرات او که همواره دو نفر از آنها را به زمین می فرستد، بازیکنان قابل و شاخصی هستند و به نظر می رسد کار رضا برای کنار زدن آنها فوق العاده دشوار است.

بهترین مهاجم لیژ که فصل قبل یکی از بهترین های تیمش بود میچی باتشوایی مهاجم سیاهپوست بلژیکی است که تا حالا ۵ گل برای تیمش به ثمر رسانده. بعد از او ایموه ازکیل نیجریه ای که تاکنون ۲ گل برای تیمش زده مهاجم دوم ذهن آقای لوزون است. نفر سوم هم یک بلژیکی برزیلی الاصل به نام ایگور دی کامارگو است که امسال به لیژ آمده و با گرفتن پیراهن شماره ۱۰ تیم ۶ بازی هم انجام داده است.

با این وجود به نظر می رسد گوچی باید برای به دست آوردن عنوان مهاجم چهارم تیم با دیوید دود بیتون بجنگد و شاید در این نبرد سرمربی دست مهاجم هموطنش را به عنوان برنده بالا ببرد و به او بیشتر بازی دهد.

سه بازی در شش روز برای گوچی و لیژ

گوچی هنوز هم امیدوار است تا شرایط برایش تغییر کند. او در لیگ بلژیک فقط یک بار در لیست ۱۸ نفره بوده و در مقدماتی لیگ اروپا هم دو بار به میدان رفته اما در لیژ مانده و باید بجنگد تا شرایط را تغییر دهد.

برنامه این هفته لیژ فشرده است بطوری که این تیم طی شش روز باید سه بازی انجام دهد و شاید مهاجم ایرانی بالاخره در یکی از این بازی ها به میدان برود.

لیژ ابتدا ۱۹ سپتامبر یعنی پنجشنبه هفته جاری باید در یورولیگ اولین بازی اش را انجام دهد، سپس روز یکشنبه آینده در لیگ کشورش بازی می کند و سه روز بعد از آن در جام حذفی به میدان خواهد رفت که شاید حضور رضا در این بازی آخر محتمل تر باشد.

آیا بازی نکردن گوچی، پسر طلایی ایران در لیژ مهاجمی فرصت طلب و گلزن را در جام جهانی از تیم ملی
ایران خواهد گرفت یا شرایط برای او تغییر خواهد کرد؟