ملت ایران: کسب قهرمانی های متعدد در کشورهای پرتغال، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا از عطشی که ژوزه مورینیو برای رسیدن به موفقیت دارد نکاسته.

او همچنان درحال یادگیری است و می خواهد به روند موفقیت هایش ادامه دهد. ژوزه مورینیو سرمربی پرتغالی باشگاه چلسی در گفت و گو با یوفا از مسائل مختلفی صحبت کرده. متن این صحبت ها را در دو قسمت برای شما آماده کرده ایم. این بخش اول این گفتگو است:

مورینیو گفت: «این پایه ای و اساسی است. در سطحی که ما هستیم، تنها راهی که برای یادگیری وجود دارد، از طریق تجربه کردن است. ما باید تجربیاتی که در جریان یک بازی به عنوان یک سرمربی داشته ایم را مطالعه کنیم. تجربیات هرروز در جلسات تمرینی و تجربیاتی که در جریان مسابقه روی نیمکت مربیگری داریم را بررسی نمائیم. در این رده، نمی توانیم دوره های مربیگری را سپری کنیم. ما استادی نداریم و حتی جلساتی برای بررسی مشکلات و ابهاماتمان وجود ندارد. پس واقعا بستگی به خودمان دارد تا بتوانیم این عشق و هیجانمان را حفظ کنیم؛ انگیزه نه، بلکه باید برای ادامه مطالعه و یادگیری عشق و هیجان داشت.»

سرمربی پرتغالی ازبازیکنان تیمش توقع دارد که این آنها باشند که انرژی لازم را برای بازگشت چلسی به اوج قله های فوتبال اروپا تامین کنند و نه شخص او. مورینیو از اعضای جوان تر تیمش توقعات بیشتری دارد: «بحثمهارت های جوانان است. ما باید تیممان را با استفاده از بازیکنانی از نسل های مختلف به تعادل برسانیم. ما بازیکنان فوق العاده ای داریم که از نسل قبل هستند ولی در حال حاضر تیم واقعا جوانی داریم. کیفیت اصلی تیم ما اینجا نهفته است که بازیکنان تیم ما همه پسربچه هایی هستند که مهارت های زیادی دارند و فضای زیادی هم برای رشد و پیشرفت پیش رویشان می بینند.»

مورینیو استاد انگیزه دادن به تیمش است و از نظر احساسی و روانی سرمایه گذاری های تمام وکمالی برروی بازیکنانش انجام می دهد. البته این بار اوضاع او روی نیمکت مربیگری چلسی کمی متفاوت است: «چلسی باشگاه من است. من سرمربی تیم هستم ولی درعین حال یک هوادار هم هستم.»

این طور به نظر می رسد که فرانک لمپارد با وجود بالا رفتن سنش هنوز یکی از مهره های کلیدی دربرنامه های آقای خاص است: «لمپارد بازیکن فوق العاده ای است. من بازیکن میانی دیگری را نمی شناسم که به اندازه لمپارد گل زده باشد. این تفاوت زیادی میان او و سایرین ایجاد می کند. فرانک با وجودی که یک بازیکن میانی است، این هدیه الهی گلزنی را دارد. این فوق العاده است.»

او مطمئن است که کسب تجربه درکشورهای مختلف باعثهرچه وسیع تر شدن دیدگاه های فوتبالی او شده و دراین باره ادامه داد: «افزایش آنالیز آماری در دنیای فوتبال اصلا روی شیوه کاری من تاثیری نمی گذارد. دراختیار داشتن مالکیت توپ وقتی مهم است که بازیکن مناسب برای حفظ توپ را داشته باشی. مشکل این است که گاهی وقتها افراد می خواهند مالکیت توپ را مبدل به اصل اساسی و اصلی نمایند و بازیکنان آماده این کار نیستند و یا حتی چنین قابلیت هایی را ندارند.»