ملت ایران: علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال که این روزها علاوه بر مشکلات تیم ملی ایران در راه آماده سازی برای حضور در جام جهانی، با یک شایعه ی بسیار بزرگ دررابطه با استعفای کی روش و سفر بی بازگشت به پرتغال روبرو است. او در این باره می گوید:
سفر کی روش به پرتغال؛ دلیل خاصی داشت؟
کی روش یک مشکل اداری - دادگاهی داشت که باید از ایران می رفت. او دو هفته مرخصی گرفت و فکر می کنم حدود ۱۰ روز دیگر به ایران بازگردد.
شایعه ی سفر بی بازگشت کی روش؛ حقیقت دارد؟
از برخی رسانه ها گله دارم که به شایعاتی در این خصوص می پردازند و به نوعی کاسه داغ تر از آش می شوند. فدراسیون قاطعانه از کارلوس کی روش تا جام جهانی حمایت کرده و حتی با او مذاکراتی درباره ماندنش پس از جام جهانی هم داشتیم که اگر بشود کی روش هدایت تیم ایران در جام ملت های آسیا در ۲۰۱۵ را بر عهده داشته باشد.
یک بازی تدارکاتی برابر چین یا ویتنام قبل از دیدار برابر تایلند؛ داستان این بازی چیست؟
قبل از بازی با تایلند یک دیدار تدارکاتی شبیه سازی با این تیم داشته باشیم. کی روش درخواست کرد با چین یا ویتنام بازی کنیم اما هنوز این امکان میسر نشده است. به هر حال درخواستی از کره جنوبی داشتیم که کی روش برای برگزاری با این تیم در کره مخالفت کرد. مسلم است قطعا یک بازی تدارکاتی را برگزار می کنیم.
هدف از لغو اردوی پرتغال؛ مشکل مالی بود یا چیز دیگر؟
شاید به هر شکلی که ممکن بود با جذب کمک های مالی کوچک می توانستیم به اردوی پرتغال برویم اما مشکل مالی تیم ملی با کمک های کوچک حل نمی شود. پس از اتمام لیگ ظرف مدت زمانی که تا جام جهانی داریم باید با تیم های بزرگی بازی تدارکاتی انجام دهیم و هرچه به جام جهانی نزدیک می شویم اهمیت این بازی های تدارکاتی بیشتر می شود. بی تردید برگزاری اردوهای پی درپی و بازی با تیم های بزرگ اعتبارات مالی زیادی را می خواهد. با این بی پولی که الان داریم، نمی توانیم یک میلیون دلار پول به یک تیم بزرگ بدهیم تا با ما بازی کند. یک از اهداف ما از لغو این اردو این بود که به دولت، مردم و همه دستگاه ها بگوییم که مشکلات مالی زیادی داریم. در حال حاضر بدهی های زیادی هم تلنبار شده است. تیم ملی نیاز به بودجه بزرگی دارد تا بتواند به خوبی برای حضور در جام جهانی آماده شود.
معطل شدن تیم ملی توسط زیرمجموعه های احمدی نژاد؛ حقیقت دارد؟
در زمان دولت قبل دستورهایی از سوی رییس جمهور برای حمایت از تیم ملی و دادن بودجه داده شده بود اما زیرمجموعه های ایشان الکی ما را معطل می کردند. باور کنید به خیلی از بخش ها پول دادند اما به ما ندادند. همان ها برای ما مشکل ایجاد کردند. در دولت جدید هم که به یکباره نمی توانستیم بگوییم بدون اینکه از چیزی مطلع باشید به ما پول بدهید به هر حال آنها هم باید از حساب کتاب های مالی شان آگاهی کامل پیدا می کردند. با همه این احوال مشکل مالی، مشکل کوچک تیم ملی است.
مشکل اصلی تیم ملی؛ در اختیار داشتن بازیکنان ملی پوش نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیاست؟
برای اینکه بازیکنان ملی پوش در تمام زمان های درخواستی در اختیار تیم ملی قرار بگیرند باید راهکارهای بهتری را بیندیشیم. ایران از AFC درخواست کرده که مرحله سوم بازی های لیگ قهرمانان آسیا به تعویق بیفتد اما بعید می دانم آنها قبول کنند. کشورهای امارات، قطر و… که در جام جهانی نیستند اما حضوری فعال در لیگ قهرمانان آسیا دارند، قطعا با این موضوع مخالفت می کنند چون برایشان دلیلی وجود ندارد که بازی هایشان به تعویق بیفتد؛ همین طور کره جنوبی و ژاپن هم در آن مقطع لیگ شان تقریبا تعطیل است و مشکلی برای در اختیار گذاشتن بازیکنان به تیم ملی ندارند. بنابراین فقط ما می مانیم که با درخواست یک کشور بعید است تقویم مسابقه ها را تغییر دهند. باید خودمان مشکل مان را در داخل کشور حل کنیم.
فتح الله زاده برای گرفتن بازیکنان ملی پوش استقلال هنگام اردوهای تیم ملی صحبت کرد؛ در این باره توضیح دهید.
در این رابطه با علی فتح الله زاده، مدیرعامل استقلال که صاحب بیشترین بازیکنان ملی پوش هست، صحبت کردم. همین طور با امیر قلعه نویی که هدایت این تیم را بر عهده دارد. ما این موضوع را باید کدخدامنشی حل کنیم؛ اگرچه مذاکرات مان با AFC را هم همچنان ادامه می دهیم.
تغییر نام لیگ امارات؛ پیگیری قانونی انجام خواهید داد؟
ما مذاکراتی با مسئولان وزارت امور خارجه و برخی دستگاه های دیگر داشته ایم تا کار را اصولی و قانونی جلو ببریم. اما آنچه مسلم است امارات هنوز به طور رسمی تغییر نام لیگ خود را به AFC اعلام نکرده است تا ما بتوانیم با اسناد و مدارک قانونی وارد عمل شویم اما در هر حال خودمان را آماده کرده ایم.
یک ایرانی که ما هم او را نمی شناسیم به فیفا نامه ای نوشته بود مبنی بر اینکه کار اماراتی در تغییر نام لیگ شان سیاسی بوده و شما باید با آن ها برخورد کنید. فیفا هم جواب آن نامه را داده بود و رونوشتی از آن را برای AFC و فدراسیون ایران ارسال کرد. فیفا جواب داده بود که ما در کارهای سیاسی دخالت نمی کنیم اما در جلسه ای که ما با وزارت خارجه داشتیم قرار شد با این اقدام طبق اساسنامه ها و قوانین خود فیفا و AFC برخورد کنیم و موضوع را از آن طریق پیگیری کنیم. در اساسنامه فیفا و AFC آمده است که هیچ اقدام سیاسی نباید در فوتبال صورت بگیرد و از نام های جعلی هم برای لیگ ها و سایر بخش ها نباید استفاده کرد.
راه اندازی جوی علیه سرمربی تیم ملی؛ چرا این اتفاق افتاده است؟
امکان تغییر مربی در تیم ملی به هیچ وجه وجود ندارد و این فکر به هیچ وجه عاقلانه نیست. ما مربی ای که سال ها با تیم ملی کار کرده و کاملا با شرایط آن آشناست و این تیم را تا جای مهمی رسانده نمی توانیم تغییر دهیم. این کار نه اصولی و فنی است و نه اخلاقی.
کی روش دو سال و نیم است که با ما زندگی می کند. او تعصب زیادی روی برنامه ها و تیمش دارد. قبول دارم که زود ناراحتی و عصبانی می شود اما به کارش جدی است. همان طور که گفتم با او برای جام جهانی هم صحبت کردیم و احتمال دارد که در جام ملت های ۲۰۱۵ استرالیا هدایت تیم ایران را بر عهده داشته باشد.
صعود تیم ملی نوجوانان از گروه خود در جام جهانی؛ ممکن خواهد بود؟
فدراسیون در حد توانش از هیچ خدماتی برای تیم ملی نوجوانان دریغ نکرد. این تیم بازی های تدارکاتی متعددی داشت اما قبول داریم که در وضع ایده آل نبود. علی دوستی مهر تیمی ساخته که اعتماد به نفس بالایی دارد و مطمئن باشید در جام جهانی از گروهش صعود می کند.