ملت ایران: بحثاصلی رسانه های ورزشی این روزها به کارلوس کی روش ربط دارد. سرمربی تیم ملی به مرخصی رفته اما یکی از روزنامه های ورزشی ادعا کرد که امکان دارد کی روش دیگر به ایران باز نگردد. پس از از رسانه ای شدن این خبر اهالی فدراسیون متفق القول مصاحبه کردند و وعده دادند نهایت تا اواخر شهریورماه کی روش در ایران است. اما اصل واقعیت چیست و چرا این موج رسانه ای راه افتاد و در نهایت سوال اصلی این است که چرا باید مرخصی کی روش مبدل به یک معمای لاینحل شود؟

برای پی بردن به «اصل موضوع» باید همه چیز را از ابتدا مورد بررسی قرار داد. تیم ملی به جام جهانی صعود کرد و «دولت وقت» قول همکاری به فدراسیون فوتبال را داد اما تا روزهای پایانی دولت دهم هرگز این همکاری رنگ واقعیت به خود نگرفت. دولتی که روزهای واپسین خود را می گذارند کارهای مهمتری(!) برای آینده داشت از این رو حرف فوتبالی ها روی زمین ماند تا رسیدیم به دولت جدید. علی کفاشیان اگرچه دیر با فضای فوتبال آشنا شد اما حالا به خوبی از چم و خم مدیریت فدراسیون آگاه است. او در اولین اقدام سراغ رئیس مجلس رفت و خواستار کمک مردان بهارستان به فدراسیون فوتبال شد. در چنین فضایی اعلام شد که بازی های لیگ از هفته ششم به بعد تعطیل می شود و تیم ملی اردویی را در پرتغال پشت سر می گذارد. آنچه آن را «بی پولی» عنوان کردند موجب لغو این اردو شد. اما واکنش کارلوس کی روش به کنسل شدن این اردو چندان پرهیاهو نبود و این بازخورد از مردی که خصوصیاتش داغ است کمی عجیب بود.

عده ای اعتقاد داشتند فدراسیون برای رسیدن به خواسته هایش(رسیدن بودجه) یک توافق مخفیانه را با کی روش انجام داده است. به زعم آنها از ابتدا هم در برنامه نبود که از هفته ششم به بعد لیگ برتر دچار وقفه شود چرا که اصلا قرار نبود تیم ملی در این برهه که ده ماه به جام جهانی مانده است به اردو برود. معتقدان به این «نظریه» می گویند کارلوس کی روش محال است برابر چنین موضوعی به سادگی کوتاه بیاید و بگوید چون شما پول نداشتید من هم حاضرم برنامه ای آماده سازی ام را به تعویق بیاندازم. با این وجود لغو این اردو موجب یک سونامی رسانه ای شد. فدراسیون هم موج به وجود آمده را مناسب می دید به سراغ سرپرست موقت وزارت ورزش و جوانان رفت تا به آنها بگوید این بی پولی ما را درجام جهانی مبدل به زنگ تفریح رقبا می کند. در چنین فضایی بود که کارلوس کی روش سراغ خبرنگاران نزدیک به خودش در ایران رفت. سرمربی تیم ملی می دانست یک مصاحبه آتشین با پر تیرا‍ژترین روزنامه ورزشی ایران می تواند حرف او را به گوش همه برساند. از این رو او با خبرنگاری که با او بیشتر از بقیه ارتباط رسانه ای دارد قرار مصاحبه ای را گذاشت و در گفتگوی خود مدعی شد بزودی به فدراسیون فوتبال می رود و با تسلیم استعفایش به کفاشیان برای همیشه خاک ایران را ترک می کند. نقشه تا اینجای کار به نحو عالی پیش رفت. بازتاب این صحبت ها موجب شد کفاشیان به همراه کی روش به دیدار صالحی امیری(سرپرست وزارت ورزش) برود. گویا در این نشست که اخبار ریزش به بیرون درز پیدا نکرد، دولت ضمانت داد هزینه های تیم ملی را تامین کند. پس از این نشست کی روش هم دیگر شکایتی مبنی بر بی پولی نکرد و فضای فوتبال ایران تحت تاثیر داربی قرار گرفت. اما یک روز پس از پایان داربی ناگهان همان روزنامه نزدیک به کی روش که با او مصاحبه اختصاصی و مفصلی را گرفته بود در خبری ادعا کرد کی روش به پرتغال بازگشت و بخاطر مشکلات مالی فدراسیون و رها کردن تیم ملی از سوی دولت، «شاید» از این سفر باز نگردد. این خبر کوتاه موج فزاینده ای را در فضای رسانه ای ایران ایجاد کرد. به فاصله چند روز پس از داربی و خوابیدن موج این بازی پر هیاهو ناگهان رسانه های دیگر هم به این موضوع پرداختند که شاید کی روش به ایران باز نگردد. اما علی کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون و مهدی محمد نبی در کسوت دبیر مجبور شدند روزی دو بار با اصحاب رسانه مصاحبه کنند و قول بدهند کی روش تنها به یک مرخصی معمولی رفته و حتما تا اواخر شهریور به ایران باز می گردد از سوی دیگر خبرنگار یکی از خبرگزاری ها که او هم رابطه نزدیکی با کی روش دارد موفق شد با سرمربی تیم ملی در پرتغال تماس بگیرد و در مورد این مرخصی صحبت هایی را با او انجام دهد. در این مصاحبه، کی روش تلاش کرد فضا را همچنان مبهم باقی بگذراد. او تنها در خلال این مکالمه کوتاه عنوان داشت کفاشیان از همه چیز آگاه است و از او بپرسید چرا در این مقطع ترجیح دادم در ایران نباشم. همین صحبت های کی روش موجب شد برنامه نود به سراغ کفاشیان برود. اما رئیس فدراسیون در گفتگو با مجری این برنامه ضمانت داد که هیچ مشکلی بین فدراسیون و کی روش وجود ندارد و این مربی پرتغالی پس از اتمام مرخصی اش در اواخر ماه جاری به ایران باز می گردد. کفاشیان همچنین در مصاحبه با ایسنا که سه شنبه انجام داد مدعی شد خبر قهر کی روش کاملا ساختگی است.

این تمام ماجرای کی روش با فدراسیون فوتبال بود. آنچه در پایان به عنوان نتیجه گیری می شود استنباط کرد این است؛ رسانه های نزدیک به سرمربی تیم ملی تلاش دارند تا با خلق چنین فضایی اهرم فشار را همچنان بالا نگه دارند تا کی روش سریع تر از قبل به خواسته های خود برسد. البته خواسته او چیزی نیست جز فراهم کردن امکانات برای آماده سازی تیم ملی. بنابراین به نظر می رسد داستان قهر کی روش موضوع جدی ای نباشد و مطابق گفته مسولان فدراسیون این مربی به موقع از مرخصی اش برگردد. تنها نکته حائز اهمیت به زیرکی سرمربی تیم ملی مربوط می شود؛ او توانست از یک مرخصی ساده بیشترین بهره برداری را بکند.