ملت ایران: در یکصد‌و‌بیست‌و‌پنجمین اجلاس کمیته بین‌المللی المپیک IOC که از روز گذشته در بوینس آیرس آرژانتین‌ برگزار شد، سرانجام درباره ماندن و یا حذف کشتی در المپیک رأی‌گیری ‌و این ورزش محبوب در کشورمان در المپیک ماندنی ‌و به اسکواش و بیسبال سافتبال ترجیح داده شد.

نخست نمایندگان سه رشته بیس‌بال، اسکواش و کشتی به ترتیب بیست ‌‌دقیقه پایانی سخنان خود را برای حضور یکی از این سه رشته در رقابت‌های المپیک مطرح کردند و ده دقیقه نیز به پرسش‌های اعضا‌ پاسخ دادند.

کمیته بین‌المللی المپیک، کشتی را برای المپیک‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ حفظ ‌و اسکواش و بیسبال را از لیست ورزش‌های حاضر در این المپیک‌ها حذف کرد.

این در حالی است که کشتی از ورزش‌های باستانی المپیک است و از اولین المپیک مدرن تا کنون در بازی‌های المپیک بوده، ولی در زمستان گذشته، اعضای کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفتند این ورزش را برای کسب رأی حضور در المپیک به رقابت با هفت رشتهٔ دیگر(اسکواش، بیس‌بال، کاراته، ووشو، اسکیت، صخره‌نوردی و موج‌سواری روی تخته) بفرستند.

در جلسهٔ خرداد امسال در سن‌پترزبورگ، کشتی، اسکواش و بیس‌بال، پنج رشتهٔ دیگر را کنار زدند تا از میان این سه رشته، یکی برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ برگزیده شود.

ماه گذشته، IOC اعلام کرد که یک وزن از کشتی آزاد و یک وزن از کشتی فرنگی مردان در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو کم و دو وزن به کشتی بانوان اضافه می‌شود. به نظر بیشتر کار‌شناسان این تصمیم IOC پیش‌زمینه‌ای برای حفظ کشتی در المپیک ۲۰۲۰ بود که با رأی امروز اعضای کمیته بین‌المللی المپیک، ورزش اول ایران در المپیک ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ باقی ماند.
گفتنی است، شب گذشته شهر توکیو با رأی اکثریت اعضای کمیته بین‌المللی المپیک به‌ میزبانی بازی‌های تابستانی و پارالمپیک ۲۰۲۰ برگزیده شد.