مقدمه: عباس رضوی سرمربی نام اشنای ایران که ساکن سوئد است، در یادداشتی در فیس بوک به یک بازی جنجال برانگیز از داربی های گذشته ابی و قرمز پرداخته است. مسابقه ای که او کنار منصور پورحیدری روی نیمکت استقلال بود و شاهد شکست ۳-۰ تیم اش. بازی که ناصرمحمدخانی و شاهرخ بیانی ستاره های پرسپولیس بودند. رضوی در این یادداشت به دلایل باخت اشاره ای گذارا داشته است. بخوانید:

ملت ایران: پانزده شانزده سال بیشتر نداشتم که در تیم نوجوانان تاج بازی میکردم. لباس آن موقع تاج شبیه به لباس تیم ملی پرو بود. سفید رنگ بود و نوار قرمزی روی آن بود. همدوره های من در آن زمان رضا عادلخانی و اصغر ادیبی بودند.

ماندنم در تاج بعنوان بازیکن اما چندان طول نکشید و من به همراه بعضی از دوستان هم محله ای راهی تیم تازه تأسیس جعفری و بعد اقبال شدم. به جای آن که مثل دوستانم به بازی ادامه دهم، خیلی زود جذب مربیگری شدم و مسیر حرفه ای ام عوض شد.

سالها بعد در ابتدای ماههای پرحادثه انقلاب، به آنچه که از تیم بزرگ تاج مانده بود، برگشتم و تیمی به نام استقلال را با همکاری آقای کردنوری و آتشی روانه بازیها کردیم. همکاری من با آبی پوشان تهرانی، در مقاطع زمانی مختلف تا سال ۶۵ ادامه داشت و در آن همه آن دوران، سرمربی تیم محبوبم، استقلال بودم.

در آن دوره زمانی، تا جایی که یادم هست، سه بار سرمربی استقلال در بازی با پرسپولیس بودم. یکی در سال ۵۸ که در یک بازی دوستانه در امجدیه که با گل فتح آبادی، پرسپولیس را یک - هیچ بردیم و بازی در دقایق آخر به جنجال کشیده شد. داربی دوم که افتخار هدایت استقلال را داشتم اگر اشتباه نکنم در ۱۳۶۰ بود که بدون گل مساوی شد و نهایتاً بازی سوم که متأسفانه «سه - هیچ» به پرسپولیس باختیم. این عکس مربوط به همان زمان و پیش از همان بازی است.

در آن داربی، هرچند بد بازی کردیم، اما اختلافات درونی بازیکنان ما مخصوصاً در خط دفاع کار دست ما داد. همان دیداری که ناصرمحمدخانی و شاهرخ بیانی در پرسپولیس، ستاره بودند. یادم هست فقط چند بازی پیش از داربی، به جمع کادرفنی استقلال که روزهایی بحرانی را تجربه کرد، اضافه شدم، ولی در آن مدت کم نتوانستم به استقلال که درگیر مشکلات مالی و نداشتن زمین تمرین ثابت بود، کمک زیادی کنم.. همکاری من و باشگاه استقلال بعد از آن بازی و پس از سفرم به مجارستان به پایان رسید، اما هنوز از صمیم قلب آرزوی موفقیت این تیم و سایر جوانان کشورم را دارم.