ملت ایران:ابراهیم آشتیانی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه پرسپولیس همیشه جزو آن دسته از بازیکنانی بوده که دربی معروف به شش تایی های سال ۵۲ را با جزئیات تعریف می کند. مدافع راست دهه ۵۰ سرخ ها این بار در گفت و گو با سایت باشگاه پرسپولیس به نکات جالبی از این بازی اشاره کرده و گفته: «می توانستیم گل های بیشتری بزنیم. حداقل می توانستیم تا هشت گل جلو برویم اما از یک سو خودمان غافلگیر شده بودیم و از سوی دیگر در ۱۵ دقیقه پایانی حواسمان به میانداری بین بازیکنان استقلال بود که بهم می پریدند و باید جدایشان می کردیم.»
آشتیانی که در آن بازی تاریخی اولین پاس گل را داده از جزئیات مربوط به آن مسابقه می گوید:
از روزهای قبل از بازی بگویید، مثل اینکه قبل از آن دربی تمرینات خیلی منظم نبود؟
آن روزها اردوهای تیم ملی خیلی طولانی بود. حدود هشت نفر ملی پوش بودیم. بازی های مقدماتی جام جهانی بود و با استرالیا بازی داشتیم. استقلالی ها هم شرایط مشابهی داشتند. حدود یک هفته قبل از بازی به تمرینات برگشتیم.
با این اوصاف سریع هماهنگ شدید؟
هماهنگ بودیم. آن زمان مثل الان نبود که هر سال بازیکن عوض شود. ما سال ها کنار هم بازی کرده بودیم و همه همدیگر را می شناختیم.
مثل اینکه آلن راجرز که به مرخصی رفته بود و شب قبل از بازی آمد، مگر آن روزها بازی های دربی مثل الان حساس نبود؟
اتفاقا خیلی حساس بود. برای همان بازی ورزشگاه پر شد. حتی دوربین ها هم اول آنجا مستقر بودند، بعد گفتند برای مسابقات کشتی مقامات می روند و دوربین ها منتقل شدند.
آن روزها نسبت تماشاگران چطور بود؟
آن روز شاید کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت ورزشگاه استقلالی بودند، بقیه پرسپولیسی بودند.
واقعا؟
بله، استقلالی ها یک گوشه نشسته بودند. پرسپولیس طرفداران خیلی بیشتری داشت. طرفداران پرسپولیس از شاهین آمدند و طرفداران استقلال گروهی از طرفداران دارایی بودند. طرفداران شاهین هم خیلی خیلی بیشتر از طرفداران دارایی بودند. می توانم بگویم حتی طرفداران دارایی بیشتر از استقلالی ها بودند.
در غیاب راجرز، بهزادی تیم را تمرین می داد. روز بازی چه کسی تیم را هدایت کرد؟
راجرز خودش هدایت تیم را بر عهده داشت ولی آن روزها این مسائل مطرح نبود. همه با تمام وجود در خدمت تیم بودیم و دلیل موفقیت ما هم همین بود.
شروع آتش بازی هم با پاس گل شما بود؟
آن روزها خیلی سرحال بودم. یکی از بهترین بازی های عمرم بود. من یک توپ را سانتر کردم. منصور رشیدی آمد توپ را جمع کند، نتوانست و توپ به تیر دروازه خورد، در برگشت حسین کلانی امان نداد.
وقتی دو گل زدید، در بین دو نیمه راجرز نمی خواست با احتیاط بازی کنید؟
او اتفاقا ما را تهییج کرد. می گفت با این بازی می توانیم به گل های بیشتری برسیم.
وقتی چهار گله شدید چقدر دنبال زدن گل های بیشتر بودید؟
ما می توانستیم آن روز به هشت یا حتی ده گل برسیم. در ۱۵ دقیقه آخر شرایط خاصی بوجود آمد. استقلالی ها دیگر نمی توانستند بازی کنند. مرتب با هم جنگ لفظی داشتند. تقصیرها را گردن هم می انداختند. ما در آن ۱۵ دقیقه بخشی از حواسمان به آنها بود. با تعداد زیادی از آنها در تیم ملی همبازی بودیم. بخشی از تمرکزمان روی این مساله رفته بود که میانداری کنیم تا آنها با هم درگیر نشوند. خودم چند بار آنها را از هم جدا کردم.
این اتفاقات در جریان بازی روی داد؟
در همان جریان بازی اتفاق افتاد و اگر درگیر این مساله نمی شدیم، حتما گل های بیشتری می زدیم. آخر بازی هم اکثر آنها روی زمین افتاده بودند و گریه می کردند. ما دیگر سراغ خوشحالی کردن و کری خواندن نرفتیم. وقتی دیدیم حال آنها خیلی بد است و بچه های استقلال زار زار گریه می کنند سراغشان رفتیم و به آنها دلداری می دادیم. زیر بغل آنها را گرفتیم تا به طرف رختکن خودشان بروند.
چه چیزهایی می گفتید؟
هر چیزی که به ذهنمان می رسید تا آنها را آرام کند. مثلا می گفتیم این بازی را شانسی بردیم.
پیروزی با ۶ گل که شانسی نمی شود؟
باید یک چیزی می گفتیم که تحمل آن شکست برایشان آسانتر می شد.
و کاسه، کوزه ها سر جواد ا… وردی شکست؟
او را قربانی کردند، وگرنه اکثر گل ها روی ضربات راه دور بود یا اینکه دروازه بان و سایر مدافعان بیشتر مقصر بودند. استقلالی ها سال ها تلاش کردند آن بازی را از ذهن همه خارج کنند ولی هیچ گاه موفق نشدند.
نسبت به دربی که در آن زاید سه گل زد چه حسی دارید، بسیاری هیجان آن را با بازی ۶تایی ها مقایسه می کنند؟
آن بازی برای همه ما لذت بخش بود. پرسپولیس ۱۰ نفره در ۱۰ دقیقه بازی را بر گرداند اما اصلا به پای دربی ۶ تایی ها نمی رسد. اگر به دربی ۶ تایی نمره ۱۰۰ بدهیم، به آن بازی نمره ۷۰ می دهم.
شرایط پرسپولیس برای دربی روز جمعه را چطور می بینید؟
امیدواریم اتفاقاتی مانند اشتباهات داوری این بازی را تحت تاثیر قرار ندهد. اعتقاد دارم پرسپولیس شرایط بهتری نسبت به استقلال دارد.پرسپولیس حتی در روزهایی که باخته است، سرتر از استقلال بازی کرده ولی الان فکر می کنم هم نتیجه و هم بازی بهتر برای پرسپولیس خواهد بود. الان تیم جوانی بسته شده است و اتفاقا این جوان ها خیلی خوب جواب داده اند. پرسپولیس به موقع و هوشمندانه نقطه ضعف خود را تبدیل به نقطه قوت کرد. الان با حضور نفراتی مثل؛ حقیقی، دهنوی، کفشگری، صادقیان و عالیشاه، خط هافبک پرسپولیس به نقطه قوت بدل شده است تا مشکل سال قبل برطرف شود. الان این تیم پرسپولیس می تواند پایه تیمی باشد که حتی به قهرمانی آسیا برسد.