ملت ایران: لیگ قهرمانان آسیا مرحله ی یک چهارم نهائی

چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۲ – ساعت ۲۰:۱۵

ورزشگاه آزادی تهران

تماشاگر: ۹۵۳۰۰ نفر

داور: عبدالرحمن عبدو

اخطار: سوچائو نوتنوم در دقیقه ی ۲۰، تاناساک سریسای در دقیقه ی ۴۰، سوری سوخا در دقیقه ی ۷۲.

اخراج:

ترکیب استقلال تهران: سیدمهدی رحمتی، خسرو حیدری، جی لوئد ساموئل، امیرحسین صادقی، حنیف عمران زاده، هاشم بیک زاده(فردین عابدینی در دقیقه ی ۵۶)، پژمان منتظری، جواد نکونام، فرهاد مجیدی(آرش برهانی در دقیقه ی ۶۳)، سیاوش اکبرپور(مهدی نظری در دقیقه ی ۸۸) و محمد قاضی.

سرمربی: امیر قلعه نوئی

ترکیب بوریرام یونایتد: سیواراک تدسونگ نرن، پراتوم چاتونگ، چاریل چمپیوس، اسمار، تاناساک سریسای(آناوین جوجین در دقیقه ی ۷۵)، چیتیپاک تنکلنگ، سوچائو نوتنوم، جیروات مکخارم، آدیساک کراسورن(خاویر پاتینو در دقیقه ی ۴۶)، سوری سوخا و بروکال.

سرمربی: اسکات کوپر

گل: خسرو حیدری دقیقه ی ۲.

شرح گل:

استقلال تهران ۱-۰ بوریرام یونایتد: خسرو حیدری روی نخستین نفوذ خود به قصد انجام یکی از ارسال های زیبای خود به دهانه ی دروازه موفق شد بعد از یک تو سر توپ زدن زیبا توپ را به کنج سمت چپ دروازه ی بوریرام ارسال کند و مستقیما دروازه را بگشاید.

شرح بازی:

نیمه ی نخست:

در نیمه ی نخست استقلال خیلی زود روی ارسال زیبای حیدری صاحب نخستین گل شد و از این بعد ناخودآگاه عقب نشست و هواداران را از یک بازی هجومی محروم کرد و جز چند نفوذ نصفه و نیمه توسط حیدری و بیک زاده حمله ی دیگری را صورت نداد تا مجیدی و قاضی روز کم کاری را پشت سر بگذارند. در مقابل هافبک های بوریرام روز پرکاری را پشت سرگذاشتند چون سفیدپوشان در اکثر دقایق بازی توپ را در میانه های میدان و حتی در نیمه ی استقلال در اختیار داشتند اما برنامه ی خاصی برای رسیدن به دروازه ی رحمتی نداشتند و جز چند موقعیت نه چندان خطرناک کاری را از پیش نبردند جز این که آمار خود در مالکیت توپ را بالا بردند تا رحمتی نیز روز آرامی را پشت سر بگذارد.

نیمه ی دوم:

استقلال نیمه ی دوم را کمی هجومی آغاز کرد و چند موقعیت نیز خلق کرد اما به هر ترتیب موفق به زدن دومین گل نشدند. با این وجود استقلال مشابه نیمه ی نخست به دلیل عدم وجود یک ستاره ی خلاق در میانه ی میدان جنگ در میانه ی میدان را واگذار کرد تا مالکیت توپ و میدان را بوریرام در اختیار گیرند. با این وجود مدافعان استقلال تقریبا بی نقص عمل کردند و تمام توپ های ارسالی از جناحین را از محوطه ی جریمه دور کردند. با این وجود دو تیم برنامه ای برای رسیدن به گل جز ارسال از جناحین نداشتند و تنها به شوت های پشت محوطه ی جریمه روی آوردند که در این مورد رحمتی ستاره بود و آبی پوشان کم شانس که شوت های آن ها به گل نشستند.

دقایق حساس:

دقیقه ی ۱۱: در شرایطی که بازی پس از به ثمر رسیدن گل زودهنگام استقلال کمی افت کرد، استقلالی ها روی حرکت خسرو حیدری از جناح راست نفوذی را انجام دادند که در ادامه با همکاری قاضی و ساموئل توپ به پشت محوطه ی جریمه رسید و با پاس ساموئل از بین مدافعان توپ به فرهاد مجیدی حاضر در محوطه ی جریمه رسید و او نیز از بین مدافعان با یک شوت زیبا دروازه ی بوریرام را تهدید کرد.

دقیقه ی ۲۷: تیم بوریرام که با وجود مالکلیت توپ و میدان بیش تر نسبت به استقلال، پشت و داخل محوطه ی جریمه برنامه ای برای گل زدن نداشت، در میانه های میدان آبی پوشان صاحب یک ضربه ی آزاد شدند که اسمار آن را به گونه ای خطرناک از حوالی سنگر رحمتی عبور داد.

دقیقه ی ۲۹: در یکی از معدود صحنه هائی که سفید پوشان بوریرام یونایتد موفق شدند در محوطه ی جریمه ی استقلال ضربه بزنند، خسوس بروکار در نزدیکی های خط عرضی دروازه ی استقلال یک ضربه ی غافل گیرکننده را راهی دروازه ی استقلال کرد تا رحمتی نخستین واکنش خود را نشان دهد.

دقیقه ی ۴۲: شاگردان اسکات کوپر که در محوطه ی جریمه برنامه ی خاصی برای گل زنی نداشتند و به نوعی توانائی عبور از سد خط دفاعی استقلال را نداشتند، به شوت های پشت محوطه روی آوردند، که شوت آدیساک کراسورن به راحتی در آغوش رحمتی آرام گرفت.

دقیقه ی ۴۵: هاشم بیک زاده که چندان هم در اوج نبود پس از خودنمائی های یاران بوریرام در دقایق پایانی بازی یک نفوذ زیبا را انجام داد و پس از آن با یک ارسال مجیدی را در موقعیت گل قرار داد که مدافعان بوریرام زودتر از کاپیتان مجیدی به توپ رسیدند و مانع از گل زنی این ستاره شدند.

دقیقه ی ۵۰: در شرایطی که پشت محوطه ی جریمه سیاوش اکبرپور روی مدافع حریف یک خطا برای تصاحب توپ انجام داد، ساموئل از موقعیت استفاده کرد با یک شوت سرکش سیواراک، دروازه بان بوریرام را وادار به واکنش کرد؛ هرچند داور با زدن سوت بازی را متوقف کرد.

دقیقه ی ۶۳: روی یک همکاری زیبا خسرو حیدری از میانه ی میدان فردین عابدینی حاضر در جناح راست را صاحب توپ کرد که او نیز با یک نفوذ زیبا به محوطه ی جریمه در آستانه ی گشودن دروازه بود که مدافع بوریرام از راه رسید و توپ را راهی کرنر کرد.

دقیقه ی ۶۴: روی یکی از محدود ضربات کرنر استقلال، خسرو حیدری یک سانتر زیبا انجام داد که جواد نکونام با یک ضربه ی سر نه چندان پر قدرت توپ را در اختیار سیواراک قرار داد.

دقیقه ی ۶۴: سوچائو نوتنوم روی یکی از تک نفوذهای بوریرام از جناح چپ توپ را به دهانه ی دروازه ی رحمتی فرستاد که خسوس بروکال با زدن ضربه ای توپ را به سینه ی رحمتی کوبید.

دقیقه ی ۶۷: ساموئل پشت محوطه ی جریمه صاحب توپ شد و از همان فاصله تصمیم به زدن شوت گرفت و توپ را با اختلافی اندک به حالتی زمینی زوزه کشان راهی بیرون کرد.

دقیقه ی ۷۶: در شرایطی که بازی کمی سرعت گرفته بود و حملات دو تیم کمی تعادل یافته بود، زننده ی تنها گل بازی با یک شوت سرضرب از پشت محوطه ی جریمه توپ را به شکلی خطرناک راهی بیرون کرد تا توپ تنها بر روی تور دروازه بساید.

دقیقه ی ۷۷: برهانی در یکی از صحنه های خطرناک در پشت محوطه ی جریمه یک پاس زیبا به قاضی داد و این مهاجم در آستانه ی محوطه ی جریمه توپ را با اختلافی کم به بیرون هدایت کرد.

دقیقه ی ۸۹: در شرایطی که شاگردان اسکات کوپر بی امان از جناحین حمله می کردند، روی یک دفع ناقص توپ توسط مدافعان آبی پوش توپ به اسمار رسید و این بازیکن نیز از چندین متر مانده به محوطه ی جریمه یک شوت زیبا را راهی دروازه کرد که رحمتی با یک سوپرسیو توپ را راهی کرنر کرد.

بهترین بازی:

انتخاب بهترین بازیکن میدان کمی سخت بود اما شاید بتوان رحمتی را با چند فوق واکنش خود بهترین بازیکن دانست، البته با تقدیر از خسرو حیدری.

اتفاق ویژه:

هواداران استقلال با شعار فتح الله، امیرخان، استقلال قهرمان به نوعی به حضور امروز فتح الله زاده در اردوی استقلال و برخورد گرم او با امیر قلعه نویی اشاره کردند.

کارلوس کی روش پس از دقایقی از شروع مسابقه در ورزشگاه حاضر شد و کنار دستیارانش نشست. نکته جالب توجه این بود که با توجه به گل زودهنگام استقلال سرمربی تیم ملی نتوانست آن را مشاهده کند.

آندرانیک تیموریان پس از دقایقی به ورزشگاه آزادی آمد و پیش فتح الله زاده رفت. مدیرعامل استقلالی ها به حالت شوخی به او اعلام کرد وقتی آمدی یک گل زدیم و انشالله حضورت باعثشود دو سه گل دیگر به ثمر برسانیم.

در بین نیمه محمد رویانیان وارد ورزشگاه آزادی شد، علی فتح الله زاده به محض دیدن مدیرعامل پرسپولیس به سمت او رفت و با یکدیگر خوش و بش کردند. رویانیان گفت: شنیده ام یک گل زدید، امیدوارم گل های بیشتری بزنید تا در دیدار برگشت کار آسان تری داشته باشید.

هواداران استقلال بین دو نیمه با دست به شیشه CIP می زدند و به شکل همهمه از کی روش همگی می خواستند تا مهدی رحمتی را به تیم ملی دعوت کند. سرمربی تیم ملی به هواداران استقلال با لبخند نگاه می کرد.

تعدادی از هواداران استقلال که در زیر جایگاه خبرنگاران مستقر شده اند با یکدیگر دچار درگیری و زد و خورد شدند، نیروی انتظامی در این ماجرا وارد عمل شد و ۳-۴ نفر را دستگیر کرد، اگر دخالت مأموران نیروی انتظامی نبود شاید اتفاق بدی رخ می داد.

در اواسط نیمه دوم وقتی بازیکن بوریرام قصد ضربه کرنر را داشت بطری آبی از سوی هواداران درون زمین پرتاب شد به همین خاطر داور بازی نزد ناظر مسابقه رفت و به او گوشزد کرد که هواداران باید نظم را رعایت کنند، در این بین فرهاد مجیدی با داور به صحبت پرداخت و اعلام کرد بازیکن بوریرام قصد اتلاف وقت را دارد.

وقتی محمد رویانیان قصد داشت ورزشگاه آزادی را ترک کند هواداران استقلال که از پیروزی تیم خود خوشحال بودند برای وی کری خواندند و علیه پرسپولیس شعار دادند و عدد ۴ را نشان می دادند.

رویانیان هم که می خندید به آنها گفت: باشه همدیگر را می بینیم.