ملت ایران:سایت باشگاه پرسپولیس، از نزدیک شدن محمدرضا خلعت بری به عقد قرارداد با این باشگاه پس از تأمین هزینه یک میلیون دلاری فسخ قرارداد با عجمان امارات توسط یک هوادار دست و دلباز قرمزها خبر داده است. زوایایی دیگر از انجام این انتقال احتمالی را مرور می کنیم.

یک …

در اردوگاه سرخ، عزم ها جزم است تا ستاره فصل گذشته سپاهان را به لیگ برتر ایران بازگردانند. انجام این کار، اخیراً به پروژه ای ملی شباهت یافته و بحثمشارکت همگانی هواداران پرسپولیس در تأمین هزینه یک میلیون دلاری آن مطرح است.

بدون شک جذب محمدرضا خلعت بری، افزایش توان فنی تیم پرسپولیس را به دنبال خواهد داشت اما قطعیت یافتن معامله ی مورد نظر باشگاه عجمان، یک شکست برای فوتبال ایران در برابر همسایگان اماراتی است. شکستی به قیمت یک میلیون دلار!

دو …

عجمان؛ کوچک ترین امارت از امارت های هفت گانه ی کشور امارات است که تیمی با همین نام در لیگ حرفه ای آن کشور دارد. تیمی با امکانات محدود که تنها در چهار دوره از لیگ حرفه ای حضور داشته و عدم سقوط به دسته ی پایین تر، سقف خواسته های آنان بوده و هست. باشگاهی که اغلب در پرداخت قراردادهای بازیکنان و مربیانش مشکل دارد و اکنون به دلیل عدم پرداخت مطالبات «زی ماریو» مربی اسبق برزیلی از سوی فیفا محکوم شده و در خطر تعلیق و کسر امتیاز در فصل جدید است. شاید جواد کاظمیان به واسطه ی حضور کوتاه مدتش در عجمان، بتواند شاهد خوبی بر وضعیت این تیم باشد.

سه …

شاید به همین دلایل، ترک کردن متمول ترین باشگاه ایران و عقد قرارداد خلعت بری با عجمان برای آن هایی که کمترین اطلاعاتی از شرایط تیم های اماراتی دارند، غیرمنتظره تر از جدایی زودهنگام و احتمالی این بازیکن از عجمان بود. تیم نارنجی پوش شهر عجمان در هیچ زمینه ای قابل قیاس با باشگاه های حاضر در شهرهای ابوظبی و دبی نیست و خلعت بری که چند ماه در الوصل دبی عضویت داشت، نمی توانست از این موضوع بی اطلاع باشد.

چهار …

فهم یک موضوع خیلی ساده و غیر قابل انکار است: «اگر باشگاه عجمان کوچک ترین اصراری به حفظ خلعت بری داشت، برای جدایی این بازیکن قیمت تعیین نمی کرد.»

خصوصاً که خلیفه الجرمن رئیس هیأت مدیره باشگاه عجمان، چند بار در مصاحبه هایش تأکید کرده عقد قرارداد با خلعت بری در روز نهم ژوئن و دو هفته پس از تغییر نام لیگ امارات صورت گرفت و این بازیکن از همان جلسه نخست شروع تمرینات عجمان با انگیزه بالا و بدون مشکل در تمامی تمرینات تیم جدیدش حضور داشته است.

پنج …

در واقع، همسایگان اماراتی که در سال های اخیر شاهد رشد اقتصادی سریع آن ها و طی کردن فاصله ی صفر تا صد بوده ایم، فرصتی برای انجام یک معامله ی پرمنفعت پیدا کرده اند. راشد بن حمید النعیمی رئیس باشگاه عجمان که از خلعت بری جوان تر است، می تواند بابت فسخ قرارداد بازیکنی که هزینه ای برای جذب یا رشد وی نپرداخته، از یکی از بزرگترین باشگاه های ایران و آسیا برای تیم شهر کوچک عجمان، یک میلیون دلار درآمدزایی کند. این مبلغ برای باشگاهی در سطح عجمان به معنای پرداخت مطالبات مربی طلبکار برزیلی، جایگزینی یک ملی پوش آسیایی با قراردادی حداکثر ۳۰۰-۴۰۰ هزار دلاری و تأمین برخی دیگر از هزینه هاست.

شش …

صرف نظر از سود و زیان مالی طرفین معامله؛ عقد قرارداد خلعت بری با پرسپولیس با توجه به آیین نامه فعلی نقل و انتقالات فوتبال ایران امکان پذیر نیست. از یک طرف، مهلت نقل و انتقالات بین المللی پایان یافته و انتقال خلعت بری را نمی توان بر آن اساس انجام داد. از طرف دیگر، خلعت بری سال گذشته در سپاهان اصفهان بازی می کرد و طبیعتاً سهمیه لیگ برتری محسوب می شود. سهمیه های لیگ برتری پرسپولیس هم که قبلاً جذب شده اند. مگر آن که یک تبصره خلق الساعه توسط فدراسیون فوتبال به تصویب و اجرا برسد. همان طور که انتقال کریم انصاری فرد و فرزاد حاتمی به تیم های جدید، بعد از موعد مقرر نقل و انتقالات صورت گرفت.