در عین ناباوری جام به آبیها رسید

این بار ضربات پنالتی به سود چلسی به پایان رسید و آنها بر خلاف فینال ۲۰۰۸ توانستند در پنالتی‌ها پیروز شوند.

بایرن مونیخ هر اندازه مقابل رئال مادرید در ضربات پنالتی عالی بود، مقابل چلسی نتوانست کاری از پیش ببرد و چلسی بود که فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد.

بایرن در طول بازی موقعیت‌های فراوانی داشت اما دفاع مستحکم چلسی، عملکرد عالی پتر چک و درخشش بازیکنان چلسی در ضربات پنالتی، آنها را به اولین قهرمانی اروپا رساند.

بایرن ضربات کرنر پرشماری به دست آورد، یک پنالتی را در جریان بازی از دست داد، یک گل مردود زد و تا دقیقه ۸۸ هم از حریف پیش بود، اما به نایب‌قهرمانی بسنده کرد. آنها در اکثر دقایق دیدار در زمین چلسی بودند اما موقعیت‌ها را به آسانی از دست دادند و مردان روبرتو دی‌متئو به این ترتیب در بازی ماندند.

هر دو تیم ترکیب خود را به دلیل بازیکنان محروم دگرگون کرده بودند، اما بزرگترین شگفتی را دیمتئو رقم زد که رایان برتراند، مدافع چپ ۲۲ ساله تیمش را در سمت چپ خط میانی گمارد. این اولین بازی این بازیکن انگلیسی بود.

بایرن بازی را به آسانی در دست داشت و در نیمه اول فرصت‌های متعددی را از دست داد.

در همان پنج دقیقه نخستین بود که ضربه باستین شواین‌اشتایگر را گری کیهیل برگرداند و سپس شوت تونی کروس به بیرون رفت.

چلسی کاری در حمله نمی‌کرد و در نیمه خودی حضور داشت.

سپس ماریو گومز سانتر فرانک ریبری را با سر به بیرون زد و سپس پتر چک ضربه آرین روبن را به سختی به بیرون زد.

چلسی ۳۴ دقیقه صبر کرد تا دست به حمله بزند. ژروم بواتنگ روی کیهیل خطا کرد ولی ضربه ایستگاهی خوان ماتا از بالای دروازه به بیرون رفت.

سپس سالومون کالو توپی را از زاویه به سمت دروازه مانوئل نویر زد که دروازه‌بان حریف آن را گرفت. اندکی بعد فرانک ریبری و توماس مولر دو موقعیت خوب را از دست دادند.

سپس ماریو گومز که با حرکتی عالی کیهیل را هم پشت سر گذاشته بود، در حالی که مدافعی را روبرویش نمی‌دید توپ را به آسمان زد.

دروگبا در دقیقه ۴۶ با شوتی از فاصله ۳۵ متری تلاش کرد دروازه مانوئل نویر را باز کند، اما توپ او به بیرون رفت.

سپس ضربات کروس و روبن را داوید لوییز و اشلی کول با فداکاری بلوکه کردند و مانع گل شدن آنها شدند. یک بار هم فرانک ریبری توپ را از فاصله‌ای نزدیک وارد دروازه چک کرد که البته در موقعیت آفساید بود و گل مردود اعلام شد.

در دقایق پایانی بود که توماس مولر هم به خط حمله اضافه شد. او ابتدا چند موقعیت خوب را از دست داد و آنها را به بیرون زد، تا این که در دقیقه ۸۳ سانتر عالی تونی کروس را با ضربه سری فوق‌العاده چنان زد که توپ از بین دستان چک و تیر دروازه به درون دروازه چلسی رفت و بایرن پیش افتاد. مولر لحظاتی بعد تعویض شد و جای خود را به دانیل فان‌بویتن داد.

به نظر می‌رسید چلسی به پایان خط رسیده، اما آنها در دقیقه ۸۸ بازی را به تساوی کشاندند. کرنر ماتا با ضربه سر تماشایی دروگبا وارد دروازه نویر شد. البته دروازه‌بان بایرن دستش را به توپ زد اما نتوانست مانع گل شدن توپ شود.

دروگبا در دقیقه ۴ وقت‌های تلفشده چیزی نمانده بود از قهرمان به شخصیت بد بازی برای طرفداران چلسی تبدیل شود. او ریبری را با خطایی زیرکانه در محوطه جریمه سرنگون کرد و داور اعلام پنالتی کرد. ریبری نتوانست به بازی ادامه دهد و جایش را به ایویتسا اولیچ داد.

آرین روبن پشت توپ ایستاد و ضربه بسیار ضعیف او را چک در دو ضرب مهار کرد. روبن پیش از این در دیدار سرنوشت‌ساز بوندس‌لیگا هم یک پنالتی را مقابل بروسیا دورتموند از دست داده بود.

سپس در حمله‌ای دیگر ایویتسا اولیچ توپ را برای فان‌بویتن فرستاد اما این مدافع کندتر از آن بود که خود را به سمت توپ پرتاب کند و دروازه خالی چلسی را بگشاید.

بایرن باز هم صاحب موقعیت شد اما این بار کیهیل خود را مقابل گومز پرتاب کرد تا مانع گل‌زنی این بازیکن شود.

بازی در نهایت به ضربات پنالتی کشیده شد. ابتدا ضربه فیلیپ لام را چک هرچه تلاش کرد نتوانست بگیرد و توپ به خوبی وارد دروازه شد. سپس خوان ماتا پنالتی زد که نویر به خوبی آن را گرفت.

ماریو گومز با خونسردی پنالتی خود را به گوشه دروازه زد و داوید لوییز هم با ضربه‌ای بسیار محکم توپ را به گوشه بالای دروازه کوبید.

پنالتی بعدی را مانوئل نویر(بله، نویر!) زد. او توپ را به گوشه دروازه زد و چک هرچه تلاش کرد نتوانست توپ را بگیرد. سپس لمپارد توپ را به قسمت بالایی وسط دروازه کوبید.

اولیچ تازه‌وارد پنالتی خود را بسیار بد زد و چک باز هم با تشخیص عالی جهت توپ آن را گرفت. ضربه پنالتی اشلی کول هم به گوشه سمت راست زده شد و به گل تبدیل شد.

شواین‌اشتایگر آخرین پنالتی بایرن را زد. ضربه او خوب بود اما چک که تمامی پنالتی‌ها را درست تشخیص داده بود توپ را با نوک انگشتانش به تیر دروازه زد و در نهایت دیدیه دروگبا با خونسردی تیر خلاص را بر پیکره بایرن شلیک کرد و تیمش را قهرمان اروپا کرد.