بیست و چهارمین دوره مسابقات لیگ جهانی با پیروزی روسیه برابر برزیل و قهرمانی مقتدرانه این تیم به پایان رسید. روس ها در حالی موفق به کسب سومین قهرمانی خود در ادوار مختلف لیگ جهانی شدند که دو قهرمانی پیشین را هم با شکست دادن همین تیم برزیل کسب کرده بودند.

صدمین و آخرین دیدار از بیست و چهارمین دوره مسابقات والیبال لیگ جهانی بامداد امروز دوشنبه در ماردل پلاتای آرژانتین برگزار شد که طی آن تیم روسیه در مصاف با برزیل به برتری دست یافت. در این بازی روس ها در سه گیم متوالی حریف خود که عنوان پرافتخارترین تیم شرکت کننده در ادوار مختلف لیگ جهانی را در اختیار دارد، را شکست دادند و بر سکوی قهرمانی ایستادند.

این سومین قهرمانی تیم ملی والیبال روسیه در رقابت های لیگ جهانی بود. جالب اینکه روس ها هر دو قهرمانی پیشین خود را هم با شکست دادن همین تیم برزیل کسب کرده بودند. تیم ملی والیبال روسیه برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ و در مسابقاتی که برزیل میزبان آن بود به قهرمانی دست یافت. این تیم دومین قهرمانی اش را در مسابقات ۲۰۱۱ لهستان کسب کرد.

دیدار بامداد امروز روسیه و برزیل، ششمین رویارویی دو تیم در فینال ادوار مختلف لیگ جهانی به حساب می آمد. برای نخستین بار در مسابقات ۱۹۹۳ که برزیلی ها میزبان آن بودند، دو تیم برزیل و روسیه فینالیست شدند که طی آن تیم میزبان برد و صاحب جام قهرمانی شد. آخرین رویارویی دو تیم در فینال لیگ جهانی هم دو سال پیش انجام شد که طی آن روس ها برنده بازی شدند و جام را از آن خود کردند. در این میان روسیه در سال ۲۰۰۲ هم مقابل برزیل پیروز شد و به قهرمانی رسید اما رقابت دو تیم در فینال مسابقات ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ با برتری برزیل به پایان رسید.

با این اوصاف و با نتیجه ای که در دیدار فینال این دوره از مسابقات لیگ جهانی به دست آمد، تعداد برد و باخت های هر دو تیم روسیه و برزیل طی رقابتی که در فینال ادوار مختلف لیگ جهانی با یکدیگر داشته اند، در عدد ۳ با هم مساوی شد. البته تیم ملی والیبال روسیه در حالی موفق به شکست دادن برزیل در فینال لیگ جهانی شد که در مرحله دوم این مسابقات نیز موفق به شکست دادن این تیم شده بود. مهمتر اینکه روسیه سال گذشته در فینال المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز با شکست دادن برزیل صاحب جام قهرمانی شده بود.

به گزارش مهر، روسیه پیش از این صاحب ۲ طلا، ۵ نقره و ۷ برنز حاصل حضور روسیه در ادوار مختلف لیگ جهانی شده بود اما با پیروزی در فینال لیگ جهانی ۲۰۱۳ پانزدهمین مدال خود در طول این مسابقات و سومین مدال طلایش را به دست آورد. اما برزیل همچنان با ۱۶ مدال(۹ طلا، ۳ نقره و ۴ برنز) پرافتخارترین تیم شرکت کننده در این مسابقات است.

پیش از دیدار تیم های روسیه وبرزیل در فینال رقابت های لیگ جهانی، دو تیم ایتالیا و بلغارستان در مرحله رده بندی این مسابقات به مصاف هم رفتند که طی آن ایتالیا حریف خود را شکست داد و به عنوان سوم دست یافت. این دیدار یادآور دیدار رده بندی المپیک لندن بود که در آن نیز ایتالیا موفق به شکست بلغارستان کسب مدال برنز شده بود.

بدین ترتیب با برگزاری فینال و رده بندی کاملا المپیکی در لیگ جهانی، تیم های اول تا چهارم المپیک ۲۰۱۲ رده های اول تا چهارم لیگ جهانی ۲۰۱۳ را هم به خود اختصاص دادند.

نتیجه کامل دیدارهای مرحله رده بندی و نهایی رقابت های لیگ جهانی ۲۰۱۳ به شرح زیر است:

مرحله رده بندی

* ایتالیا ۳ - بلغارستان ۲

(۲۱ بر ۲۵)،(۲۵ بر ۲۱)،(۲۵ بر ۲۰)،(۲۱ بر ۲۵)،(۱۵ بر ۷) پ

مرحله فینال

* روسیه ۳ - برزیل صفر

(۲۵ بر ۲۳)،(۲۵ بر ۱۹)،(۲۵ بر ۱۹)