ملت ایران:با اتمام مهلت قانونی نقل و انتقالات لیگ برتر، بسیاری از تیم ها، خریدهای خود را انجام داده اند و تنها تکلیف دو ستاره مانند نکونام، آندو هنوز مشخص نشده است. بدون در نظر گرفتن سرنوشت این دو بازیکن، ۱۰ نکته زیر به عنوان مهمترین اتفاقات و انتقالات تابستانی انتخاب شده اند:

لک: آنچه تراکتور نداشت

امسال خیال تبریزی ها راحت است. تراکتورسازی، تیمی که تمام جنبه های بزرگی را در بازگشت به لیگ برتر تجربه کرده؛ به غیر از قهرمانی. ضعف دروازه بانی را یکی از دلایل دور ماندن جام ها از دسترس تراکتور دانسته اند، ضعفی که در سال های گذشته با عباس محمدی، محسن فروزان، عقیل اعتمادی و مهدی ثابتی آزاردهنده بود و امسال احتمالا با خرید حامد لک برطرف خواهد شد.

عباس زاده؛ مثل دایی، کیا و کریمی

بسیاری از بزرگان و اسطوره های پرسپولیس از تیم هایی که در سطح اول فوتبال ایران نبودند راهی این تیم شدند. دایی از بانک تجارت، مهدوی کیا از بانک ملی و کریمی از فتح. حالا محمد عباس زاده، مهاجمی که از لیگ یک خریداری شده دوباره پرسپولیسی ها را امیدوار کرده است. مهاجمی که فصل گذشته آقای گل لیگ یک شد، در اکثر بازی های تدارکاتی برای پرسپولیس گل زده و همه را به ظهور یک ماشین گلزنی در فوتبال ایران امیدوار کرده است.

نقی زاده: کارگر در کارخانه فولاد

شاگرد رسول خطیبی در ماشین سازی دوباره شاگرد او شده است. نقی زاده با پیوستن به گسترش فولاد انسجام تیم آبی تبریز را افزایش داده است. هافبک دفاعی کارگر و سختکوشی که توانسته آمار گل خورده گسترش را کاهش دهد. در میان همه خریدهای بی سروصدا و ارزان قیمت رسول خطیبی برای گسترش، میثم نقی زاده با مدل تاکتیکی این تیم در فصل گذشته سازگارتر است.

تبعات دوری سپاهان از جام

قهرمان نشدن در فصل گذشته آنقدر این تیم را آزار داد که امسال ۱۸۰ درجه برخلاف فصل گذشته رفتار کند. سپاهان که فصل گذشته مدعی بود پول زیادی در بازار خرج نکرده، جانواریو را به دلیل بی انضباطی از فهرست خود خط زد. امسال اما زردها هم خوب پول خرج کرده اند(چیزی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان) هم هرچه بازیکن حرف و حدیثدار بوده را خریده اند. از شجاع خلیل زاده که هنوز مشخص نیست با مس قرارداد داشته و آرش افشین که چندنفر را سر دوانده بود.

خرید یحیی از لیگ یک

دست یحیی برای خرید در نفت تهران بسته بود. سرمربی سابق پرسپولیس مجبور بود سقف ۵۰۰ میلیون تومانی را که باشگاه برای بازیکنان تعیین کرده بود رعایت کند. در این شرایط او هافبکی از لیگ یک خرید که در بازی های تدارکاتی چشم ها را خیره کرده است. وحید امیری، هافبک چپی که فصل گذشته در تیم نفت مسجد سلیمان ۱۶ پاس گل داد. امیری ۲۳ ساله توانسته خود را به ترکیب اصلی نفت تهران تحمیل کند و احتمالا یکی از پدیده های لیگ سیزدهم خواهد بود.

قاضی: یاغی گری پرمنفعت

انتقالی که به سود همه خواهد بود. امیر قلعه نویی بالاخره به خواسته ای که از زمستان گذشته داشت، می رسد و می تواند از یک مهاجم تنومند شش دانگ در خط حمله تیمش استفاده کند. پرسپولیس چیزی در حدود یک میلیارد تومان صرفه جویی کرد که صرف خرید بازیکنان مستعد دیگری شد. با توجه به سبک مورد علاقه قلعه نویی، قاضی هم می تواند فصل خوبی را پشت سر بگذارد و به دوری یکساله اش از تیم ملی پایان دهد. کی روش هم یک گزینه بیشتر در خط حمله تیم ملی خواهد داشت.

تمدید فولاد با بختیاری و دوستان

فرکی ثبات را به ایجاد تغییرات فراوان در تیمش ترجیح داده است. فولادی ها موفق شدند با همه ستاره های جوان خود، به جز افین تمدید کنند. برای تیمی که از بازیکنان جوانی تشکیل شده که چند سال کنار هم بازی می کنند، ثبات و حفظ هارمونی دستاورد بزرگی است. تمدید قرارداد بختیار رحمانی، رهبر این هارمونی ارزشی بیش از ترکاندن بمب دارد. با شروع لیگ، ارزش تمدید قرارداد ستاره های جوان فولاد بیش از پیش مشخص خواهد شد.

بازتولید یک زوج خطرناک در تبریز

جفت خرید حیاتی تراکتورسازی در این فصل. تبریزی ها زوج بائو – دقیقی را این بار در تیم اول خود شکل داده اند. زوجی که دو سال قبل در شهرداری تبریز ۱۳ گل زدند و ۱۶ گل ساختند. امسال جلالی با خرید این دو بازیکن از سایپا و استقلال قصد دارد دوباره این زوج هماهنگ را تشکیل دهد، به همین دلیل است که در اندیشه های تاکتیکی جلالی، بائو در پشت سر مهاجمان بازی خواهد کرد و به کریمی ترجیح داده می شود.

انتقال جهانبخش به هلند

داماش ضربه فنی بزرگی از این انتقال خورد؛ هر چند با دلاری که از آزاد کردن رضایتنامه جهانبخش به دست آوردند می توانند چند ماهی را بدون مشکل مالی سپری کنند. دستاورد بزرگ این انتقال، حضور یک بازیکن ایرانی در یک لیگ معتبر اروپایی بود، اتفاقی که در شش سال گذشته نیفتاده بود. جهانبخش هم جدا از سرعت دادن به روند رشد خود، می تواند با برچسب لژیونر به چشم کی روش بیاید و در برزیل با تیم ملی باشد.

خرید مونیخی سپاهان

بزرگترین ضربه نقل و انتقالات تابستانی. ضربه ای که هنوز استقلال از شوک آن بیرون نیامده است. سپاهان با خرید مجتبی جباری، کمی خط هافبک خود را تقویت کرد و خیلی زیاد استقلال را از کورس قهرمانی جا انداخت. استقلال رقیب اصلی سپاهان در لیگ سیزدهم خواهد بود، تیمی که هنوز نتوانسته جای خالی جباری را پر کند. خرید بایرن مونیخی اصفهانی ها بمب اصلی بازار تابستانی فوتبال ایران نیز بود، بمبی که این بار توی صورت فتح الله زاده مخترع این بمب ها ترکید!

روزنامه تماشا