ملت ایران: روزی که محمد رویانیان به عنوان مدیرعامل پرسپولیس انتخاب شد، خیلی ها بر این گزینش خرده گرفتند. نه اینکه رویانیان را نشناسند. رئیس پلیس راهور ناجا و بعد هم مسئول ستاد سوخت کشور عناوینی بود که او و مدیریتش را حداقل به اکثریت ایرانیان معرفی کرده بود. انتقاد اینجا بود که چرا دوباره یک مدیر سیاسی - نظامی که به قول خودش فقط فوتبال را دیده بود و دیگر هیچ. ولی به هرحال رویانیان مشغول به کار شد. هرچند در بعد فوتبالی جام و عنوانی به دست نیاورد ولی حالا دوست و دشمن شهادت می دهند که حداقل در خارج از مستطیل سبز تحرکات خوبی به سود باشگاه پرسپولیس داشت. تشکیل شرکت پیشکسوتان، تلاش برای وصل کردن پرسپولیس به باشگاههای بزرگ اروپایی، تلاش برای اعزام بازیکنان و مربیان رده های پایه به برزیل برای افزایش توان فنی و تکنیکی، تاسیس دانشکده علمی - کاربردی پرسپولیس و برخی فعالیت های اقتصادی همچون مشارکت در پرواز هواپیمای اختصاصی پرسپولیس، تولید نوشابه انرژی زا، حرکت به سمت راه اندازی اپراتور تلفن همراه پرسپولیس و… از جمله کارهای رویانیان در زمینه زیر ساخت ها و حرکت به سمت درآمدزایی برای پرسپولیس هستند. از طرف دیگر بعد از یک سال و نیم آزمون و خطا، ذائقه جماعت فوتبالی و هواداران پرسپولیس را شناخت و با آوردن علی دایی به عنوان سرمربی، جذب بازیکنان مورد نیاز او و همچنین شروع به موقع اردوهای آماده سازی تیم برای لیگ سیزدهم بارقه هایی از امید را بر دل عمدتا ماتم زده پرسپولیسی ها در سالیان اخیر نشاند.

حالا در این وضعیت و در حالی که فقط چند روزی به پایان دولت فعلی باقی مانده است، وزیر ورزش بنا به دلایلی که اصل آن را فقط خودش می داند ولی درموردشان گمانه زنی های زیادی می شود، مصمم است تا در آخرین روزهای وزارت خود رویانیان را از مدیریت باشگاه پرسپولیس بردارد. تنها توجیه هم پایان ماموریت رویانیان و عدم موافقت ستاد کل نیروهای مسلح برای ادامه حضور او در وزارت ورزش است، هرچه هم مدیرکل تربیت بدنی نیروهای مسلح مصاحبه می کند که از نظر ستاد کل نیروهای مسلح ادامه حضور رویانیان در پرسپولیس منعی ندارد، مرغ وزیر یک پا دارد و مصمم است تا رویانیان را بردارد.

هجمه اول وزارت در روزهایی که رویانیان همراه با دایی برای سفری ۳ روزه به روسیه رفته بود شروع شد و گزینه مورد نظر هم رئیس فدراسیون شطرنج یعنی محمد جعفر کامبوزیا بود ولی با مخالفت شدید رسانه های گروهی و پیشکسوتان پرسپولیس تک اول خنثی شد، کامبوزیا هم با مصاحبه های عجیب و غریب علیه رویانیان و دایی بلیت خود را سوزاند تا موقتا رویانیان ابقا شود ولی عباسی گویا قسم خورده که اگر یک روز از وزارتش هم باقی مانده باشد، رویانیان را کنار بگذارد و حالا به معاون خود یعنی حمید سجادی ماموریت داده تا به هرشکل ممکن اعم از زیر پوستی یا جنجالی این تغییر را اجرایی کند. فقط مشکل اینجاست که در حال حاضر پیدا کردن فردی برای جانشینی رویانیان یکی از سخت ترین کارهای ممکن است چون هیچ کسی حاضر نمی شود برای مدیریتی که شاید بیش از یک ماه دوام نداشته باشد خود را گرداب پرسپولیس انداخته و آوار انتقادات و حاشیه ها را روی سرش تحمل کند.

این پست باتوجه به شروع قریب الوقوع لیگ هم حکم چوب دو سرنجس را برای جانشین سردار دارد چون اگر پرسپولیس لیگ را خوب شروع کند، همه آن را به حساب مدیریت خوب رویانیان و بستن تیمی ایده آل با یک مربی موفق خواهند گذاشت ولی اگر تیم لیگ را بد شروع کند، آن وقت لوله توپ های سنگین به سمت مدیرعامل نگون بخت جدید گرفته می شود که با آمدنش تیم را به حاشیه برد، تمرکز از بازیکنان و کادرفنی سلب شد و… در واقع می توان گفت فردی که این ریسک را به جان خریده و این دولت مستعجل را قبول میکند، نمی تواند خارج از این ۳ دسته باشد:

۱ - گوش به فرمان: فردی است کاملا بی خیال، خونسرد و گوش به فرمان که بدنامی یا هجمه های انتقادی برایش در مقابل دستور مقام مافوق به هیچ نمی ارزد. برایش مهم نیست کجا می رود و با چه فضایی روبرو می شود. مهم اجرای فرمان مافوق است و بس.

۲ - جان برکف: انسانی جان برکف که اگر فضا برایش مهیا شود از عملیات انتحاری نیز استقبال می کند. البته در این حالت باید کمی هم رویاپرداز باشد که تصور کند یک شبه همه نگاههای سنگین و منفی روی خودش را می تواند ۱۸۰ درجه تغییر دهد و طی چند روز جهنم را به بهشت تبدیل کند.

۳ - عشق شهرت: آدمی درسایه مانده که همین یک ماه یا ۴۰ روز مدیریت هم برایش کفایت می کند چون فرصت حداقل ۱۲۰ مصاحبه دیداری، شنیداری و نوشتاری برایش فراهم شده و دست کم می تواند ۲۰۰ عکس خود را در رسانه های مختلف ببیند. از آن دسته آدم هایی است که بدنامی را به گمنامی ترجیح می دهد.

******

به نظر شما جانشین رویانیان متعلق به کدام دسته از این افراد خواهد بود؟ آیا اصولا وزارت ورزش موفق خواهد شد فردی را برای قبول این مسوولیت پیدا کند؟ تا این لحظه پاسخ سوال آخر منفی هم نباشد، حداقل مثبت نبوده است.