ملت ایران: فیلیپ لام تقریبا از آن دست بازیکنانی است که هرگاه در چهره اش نگاه کنی می توانی انگیزه را در آن ببینی، حتی الان که در اردوی تفریحی تمرینی ترنتینوی ایتالیا است. روز آخر اردوی هشت روزه بایرن مونیخ در شمال ایتالیا، به صحنه محاصره کاپیتان خوش اخلاق باواریایی ها در ورودی هتل محل اقامت تیم توسط هوادارانی که نام او را فریاد می زدند تبدیل شد. لام هم پاسخ استقبال و علاقه این گروه از هواداران را با لبخند و تکان دادن دست هایش که آنها را بیشتر به وجد آورد، داد. این حرکات اما تنها گوشه ای از رفتاری است که لام در قالب یک فوتبالیست حرفه ای دارد؛ چیزی مانند برپایی اردوی تمرینی دو بار در سال. سفر تابستانی به شمال ایتالیا، کاری است که باواریایی ها در سه سال گذشته به صورت متوالی انجام داده اند و با آن روحیه ستاره های خود از جمله کاپیتان فیلیپ لام را شاد کرده اند. او اما در این مدت همیشه نگاهی هم به آینده داشت، به فصل پیش رو، به جام جهانی ۲۰۱۴ و شاید هم کسب جوایز انفرادی.
لام در آخرین روز اقامت باواریایی ها در ترنتینو گفت و گویی با سایت بایرن مونیخ انجام داد که آن را در زیر می خوانید:

فیلیپ، جدا از جلسات تمرین ها و بازی های دوستانه ای که در ترنتینو داشتید، آیا توانستی از روزهایی که اینجا سپری کردی و همه چیزهایی که داشتی لذت ببری؟
ما همیشه این فرصت را داریم اما من کلا در خلال اردوهای تمرینی به فکر اینجور چیزها نیستم چون معمولا بیش از اندازه خسته ام. فقط یک دور با توماس مولر گلف بازی کردم که خیلی مفرح و آرام بخش بود. تنها مشکلش این بود که توماس در زمین گلف هم همانقدر حرف می زند که در مکان های دیگر(خنده).
هشت روز را کنار دریاچه گاردا گذراندید؟ چطور بود؟
این هشت روز برای شناخت همه، از مربی گرفته تا هم تیم های جدید عالی بود. در مجموع هفته خوبی بود هرچند ظاهرا هنوز زمان می خواهد که با یکدیگر کاملا هماهنگ شویم به خصوص در زمین بازی.
می توانی منظورت را دقیق تر بگویی؟
پپ گواردیولا ایده های خاص خودش را دارد. او از ما انتظار دارد چند چیز را به شیوه ای متفاوت انجام دهیم که آنها حرکات مان در قالب کار تیمی، پاسکاری و موقعیت یابی مان است. در چند هفته آینده، باید همه اینها را در کنار هم انجام دهیم البته اینها جزییات هستند و نه ابداع دوباره بازی فوتبال.
طرز ارتباط برقرار کردن کاپیتان و مربی تیم چطور است؟
نیمی با زبان انگلیسی، نیمی آلمانی. زمانی که او بخواهد چیزی را سریعا به ما منتقل کند از زبان انگلیسی استفاده می کنیم. با این حال ما در یک جبهه هستیم و من واقعا از کار کردن در کنار او لذت می برم.
در این یک هفته در رختکن تیم چه چیزی تو را تحت تاثیر قرار داد؟
همه بسیار بسیار هشیار بوده اند. همه زیرنظر مربی جدید کارشان را از صفر شروع کرده اند. هیچ کس لازم نیست نگران این موضوع باشد که کسب سه گانه قهرمانی در فصل گذشته ما را سیر کرده است. وضعیت دقیقا برعکس است. از این تیم حالا انتظارات بیشتری می رود.
منظورت دقیقا چیست؟
باید به بردن جام های مختلف ادامه دهیم. ما مطمئنا از فصل قبل بدتر کار نخواهیم کرد اما معلوم است که سطح بازی های لیگ قهرمانان اروپا هم فوق العاده بالا است. حالا همه می خواهند ما را شکست دهند و ما را به عنوان مدافع عنوان قهرمانی از گردونه رقابت ها حذف کنند.

گواردیولا احتمالا در تمرین ها خیلی روی تمرین با توپ تاکید دارد و بازیکنان باید از این موضوع خوشحال باشند.
بله اما این کار واقع سخت است. در فوتبال مدرن شیوه بازی تیم ها روز به روز از بازی های فیزیکی متکی بر قدرت بدنی فاصله می گیرد. ما با تمرین ها و حرکات ریز و کوتاه و دویدن در فواصل طولانی قدرت بدنی مان را افزایش می دهیم. یک وقفه کوتاه می کنیم و دوباره تمرین ها را از سر می گیریم، درست مانند یک بازی. از نظر هنری این شیوه ای است که باید با آن تمرین کنید، درست مانند زمانی که زیر نظر یوپ هاینکس تمرین می کردیم.
دانته، لوئیز و خاوی مارتینس همگی در تعطیلات هستند و شواین اشتایگر، گوتزه و باداشتوبر مصدوم. نبود این بازیکنان برای شما مشکلی به وجود نمی آورد؟
معلوم است که من دوست دارم این شش نفر در کنار ما تمرین می کردند اما شما در بایرن همیشه همه بازیکنان ملی پوش خود را در تمرین های پیش فصل در اختیار ندارید. در حقیقت امسال بیش از همیشه ما بازیکنان ملی پوش خودمان را در اختیار داشتیم. پیدا کردن ریتم بازی برای آن دسته از بازیکنانی که با تاخیر به تمرین ها می آیند کار آسانی نیست اما همه آنها بازیکنان طراز اولی هستند که این کار را برای آنها آسان تر می کند.
ماریو گوتزه هنوز حتی یک جلسه هم با بایرن مونیخ تمرین نکرده است. فکر می کنی تصمیم او برای پیوستن به بایرن مونیخ درست بود؟
بله. بازیکنی با کلاس مانند او باید در بهترین تیم آلمان بازی کند و این تیم بایرن مونیخ است. این جابجایی کاملا منطقی بود. اگر به شما پیشنهاد بازی در بایرن مونیخ داده شد باید آن را قبول کنید به خصوص اگر بازیکن جوانی هستید که به دنبال پیدا کردن راه پیشرفت می گردید.
۴ بازیکن بایرن در لیست برترین های یوفا در فصل گذشته حضور دارند. تو اما در این لیست ۱۰ نفره نیستی. فکر نمی کنی که جایگاه مدافعان برای عموم مردم پایین تر از سایر پست ها است؟
اول از همه برای باستین، فرانک، آرین و توماس خوشحالم اما در کل وقتی پای جوایز به میان می آید کار مدافعان برای کسب آنها سخت تر است. البته این موضوع مرا ناراحت نمی کند چون در فوتبال برای من چیزهای مهم تر دیگری وجود دارد، مثلا بردن جام. ما فصل پیش توانستیم چند جام دیگر به دست آوریم.
به نظرت منطقی است که یکی از بازیکنان بایرن مونیخ به عنوان برترین بازیکن فوتبال دنیا در سال ۲۰۱۳ انتخاب شود؟
بعد از فصل باورنکردنی که داشتیم، فکر می کنم که اکنون زمانش است. انتخاب برترین بازیکن دنیا اما تنها به نظر من بستگی ندارد، بلکه به نظر کاپیتان ها، مربیان و خبرنگاران سراسر دنیا وابسته است.
مانوئل نویر در لیست ۲۶ نفره برترین ها تنها دروازه بانی است که اسمش دیده می شود.
به نظر من مانوئل بهترین دروازه بان دنیا است آن هم در حالی که تنها ۲۸ سال سن دارد. او سال های بسیار بسیار درخشانی پیش رویش دارد.
در پایان فصل پیش رو رقابت های جام جهانی را داریم. چه انتظاراتی از این تورنمنت داری؟
شانس تیم های آمریکای جنوبی در این رقابت ها بیشتر است چون با شرایط جوی و آبی و هوایی آنجا بیشتر عادت دارند. برزیل یکی از بخت های قهرمانی است اما ما هم می خواهیم شانس مان را امتحان کنیم. جام قهرمانی جام جهانی از جام قهرمانی لیگ قهرمانان کوچک تر است اما من شکل و شمایل آن را به همان اندازه دوست دارم(خنده).

در فوتبال مدرن شیوه بازی تیم ها روز به روز از بازی های فیزیکی متکی بر قدرت بدنی فاصله می گیرد. ما با تمرین ها و حرکات ریز و کوتاه و دویدن در فواصل طولانی قدرت بدنی مان را افزایش می دهیم. یک وقفه کوتاه می کنیم و دوباره تمرین ها را از سر می گیریم، درست مانند یک بازی. از نظر هنری این شیوه ای است که باید با آن تمرین کنید، درست مانند زمانی که زیر نظر یوپ هاینکس تمرین می کردیم.