ملت ایران: دستمزد بازیکنان و مربیان در فوتبال ایران هرگز به ظور شفاف در اختیار رسانه ها و البته خود فدرایون قرار نمی گیرد که علت اصلی این مسئله، خصلت اساسی ایرانی ها در پنهان کاری مالی است.

اما در پایان فصل نقل و انتقالات می شود حدس هایی درباره قراردادهای امسال و باارزش ترین خریدهای سال زد. با ما همراه باشید…

۱ - رحیمی مدیرعامل سپاهان در جمع هواداران که بیشترین پرداختی این باشگاه به بازیکنانش ۱.۲ میلیارد تومان است و فقط به هادی عقیلی چون هادی عقیلی است ۱.۴ میلیارد پرداخت شده است. البته می دانیم که استقلال به آرش افشین ۱.۲ میلیارد پیشنهاد داده بود ولی او بازی در مدافع عنوان قهرمانی، تهران و مراحل نهایی لیگ قهرمانان آسیا را پس زد و با سپاهان قرارداد بست. آیا رقم چرب تر بوده یا…؟ مجتبی جباری را هم فراموش نکنید. دل کندن از استقلال بعد از ۹ سال حضور در این تیم به این راحتی ها امکان پذیر به نظر نمی رسد.

۲ - طبق اعلام باشگاه سپاهان رقم قرارداد قاسم دهنوی با این باشگاه ۱/۱ میلیارد بوده و حالا که این بازیکن به پرسپولیس پیوسته می توان حدس زد که رقم دریافتی او بیش از قرمزها بیش از این مبلغ بوده است. این درحالی است که سردار رویانیان گفته بود که از پرداخت بالای میلیارد در پرسپولیس خبری نیست. شاید منظورشان پیش قرارداد بوده است! البته چند وقت پیش محمود یاوری سرمربی قبلی ذوب آهن که قبل از بازی play off با پاس همدان با پیام صادقیان به مشکل خورده بود، مدعی شده بود پرسپولیس با پیشنهاد ۱.۷ میلیاردی این بازیکن را هوایی کرده ولی انصافا نه گروه خونی صادقیان و نه پرسپولیس با این رقم اغراق آمیز هیچ تناسبی ندارند. اگر قرار بر گرفتن این مبلغ توسط صادقیان از پرسپولیس باشد، حتما نیلسون و سید جلال باید بالای ۲ میلیارد گرفته باشند!

۳ - خریدهای استقلال(به جز پژمان نوری) هیچ کدام در سطح بالاتر از میلیارد نیستند ولی در مورد بازیکنان تمدیدی قضیه فرق می کند. وقتی معاون باشگاه اعلام می کند که دو برابر پول پرسپولیس را به کریم انصاریفر پیشنهاد داده اند قضیه بغرنج تر می شود. یعنی انصاریفر خط خورده از تیم ملی در حدود ۲ میلیارد از استقلال پیشنهاد داشته باشد و آن وقت کاپیتان تیم ملی یعنی جواد نکونام کمتر از او دریافتی داشته باشد؟ البته انصاریفر که استقلالی نشد ولی همین مورد می تواند معمای ارقام در استقلال را بیشتر کند. سید مهدی رحمتی همین جوری یک بازیکن گران قیمت و میلیاردی بود، حالا به نظر شما بعد از قهرمانی استقلال که در سایه ۲۱ کلین شیت او به دست آمد رقم قراردادش بهبود نیافته است. یادتان نرود که رقم قرارداد نکونام در فصل گذشته حدود ۱.۸ میلیارد بود. آیا او درحالی که با تیم قهرمان شده و با تیم ملی هم به جام جهانی رسیده، آیا به کمتر از این مبلغ رضایت می دهد؟ این را هم بگوییم که ظاهرا نظر خسرو حیدری با ۷۰۰ میلیون پول نقد جلب شده. ۱۰۰ تایی که در حدود نصف قرارداد اوست!