ملت ایران:مهدی مهدوی کیا در مراسم تجلیل از برترین های دوازدهمین دوره لیگ برتر به عنوان بازیکن اخلاق این مسابقات انتخاب شد. مهدوی کیا فصل گذشته در فینال جام حذفی ۴ گوشه ورزشگاه آزادی را بوسید و از دنیای بازیگری خداحافظی کرد. این بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس به دلیل رفتارهای مناسبی که داشت به عنوان بازیکن اخلاق لیگ دوازدهم انتخاب شد. جایزه او را کریم باقری داد.

مراسم انتخاب برترین های لیگ دوازدهم فوتبال عصر دیروز در تالار وحدت برگزار شد که برترین های لیگ توسط کارشناسان انتخاب شدند.

برترین ها:

* حسین فرکی، مربی با اخلاق تیم فوتبال فولاد خوزستان به عنوان مربی اخلاق انتخاب شد. وی یکی از مربیانی بود که در فصل گذشته کمتر وارد حاشیه شد و همیشه در نشست های خبری با صبر و حوصله جوابگوی خبرنگاران بود.

* فجر شهید سپاسی شیراز عنوان تیم برتر اخلاق این مراسم را به خود اختصاص داد.

* هواداران گهر دورود به عنوان برترین تماشاگران لیگ برتر دوازدهم انتخاب شدند. تماشاگران گهر با وجود اینکه نیم فصل اول لیگ برتر را از میزبانی محروم بودند، اما در نیم فصل دوم برخلاف انتطارات میزبانی شایسته ای از حریفان داشتند به طوری که حتی در مسابقاتی هم که شکست می خوردند تیم ها و بازیکنان رقیب را تشویق می کردند.

* کارشناسان داوری ایران، سعید مظفری زاده را به عنوان بهترین داور لیگ برتر دوازدهم انتخاب کردند. مظفری زاده در مراسم انتخاب بهترین های لیگ برتر فوتبال سوت طلایی را از آن خود کرد. بابک داوری هم به عنوان بهترین کمک داور انتخاب شد. مظفری زاده در حالی این عنوان را به خود اختصاص داد که گزینه های دیگری همچون فغانی و قهرمانی هم برای تصاحب سوت طلا مطرح بودند. مظفری زاده در سال ۱۳۷۸ داوری را شروع کرده است.

* در بخش برترین تیم این عنوان به باشگاه استقلال رسید. این انتخاب به دلیل قهرمانی استقلال در لیگ برتر و همچنین صعود این تیم به جمع ۸ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا بوده است. جایزه این بخش را مهدی تاج اهدا کرد.

* سعید عزت اللهی بازیکن تیم فوتبال ملوان هم به عنوان پدیده لیگ دوازدهم فوتبال ایران انتخاب شد.

* امیر قلعه نوی ی عنوان برترین مربی را به خود اختصاص داد. این انتخاب به دلیل قهرمانی وی با استقلال در فصل گذشته و همچنین کسب چهار دوره قهرمانی در لیگ برتر بوده است. عزیز محمدی این جایزه را داد. البته امیر قلعه نویی در این مراسم نیست و علی فتح الله زاده به جای او این جایزه را گرفت.

* جلال رافخایی، مهاجم تیم فوتبال ملوان بندر انزلی کفش طلای این مراسم را به خود اختصاص داد. یکی از این ملاک ها میزان تأثیرگذاری این بازیکن در ملوان بود. رافخایی یکی از بازیکنان بومی ملوان است که با وجود فراز و نشیب هایی که داشت برای این فصل هم قراردادش را با قوهای سپید انزلی تمدید کرد. رافخایی در فصل قبل لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران با ۱۹ گل زده عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داده بود. علی دایی که خود آقای گل جهان بوده است جایزه این بخش را اهدا کرد.

* در بخش انتخاب برترین بازیکن این عنوان به محرم نویدکیا بازیکن تیم فوتبال سپاهان رسید. کاندیداهای این بخش مهدی رحمتی، پژمان منتظری و نویدکیا بودند.