ملت ایران: در سالهای اخیر خارجی های که از کشور های مختلف خصوصا اروپایی رنج سفر را به جان خریده وراهی ایران وشهر تبریز وعده گاه هواداران پر شور تراکتوری شده اند کم نبوده اند.

در اولین سال حضور این تیم در لیگ برتر واستقبال بی نظیر هواداران پر شور آن از بازی های این تیم، مدیران تیم گالاتاسرای ترکیه را مجاب کرد تا بدون دریافت هزینه برای انجام بازی دوستانه با تمام ستاره های روز خود راهی تبریز شوند اما بدلایلی این بازی از طرف میزبان لغو شد.

سال بعد سه جهانگرد هلندی با شال های قرمز رنگ تراکتوری با حضور در ورزشگاه یادگار امام تبریز تعجب حاضرین را برانگیختند، آنها علت حضور خود را دیدن صحنه های زیبا وبیاد ماندنی ازحضورمردم در این ورزشگاه اعلام کردند، ارسال توپ از اوکراین توسط یک خانواده اوکراینی در لیگ یازدهم ودرخواست امضا از بازیکنان برروی توپ ارسالی و نمونه های دیگر از جمله مواردی بودند که نشان می داد نام وآوازه پر شور ها مرز ها را در نوردیده ومورد توجه مردم در اقصی نقاط دنیا قرار گرفته است.

کانال cik پرتغال آخرین موردی بود که حضور تونی الیویرا را در تراکتور سازی بهانه قرار داد وبا حضور در این شهر وساخت مستندی یکبار دیگر این شور هیجان را به تصویر کشید تا مخاطبان خود در کشور پرتغال وقاره سبز را از این شور وهیجان بی نصیب نگذارد.

و اینک یک خانم فرانسوی که مشغله کاری شوهر خود را نیز مانع مسافرت طولانی و جهانگردی خود ندیده به همراه دختر ۱۳ ساله اش(چوری) وپسر ۱۰ ساله اش(توماس) با طی طریق هزاران کیلومتر راه ازفرانسه بعد حضور در بندر عباس واصفهان راهی تبریز شده تا از این طریق مسیر برگشت به اروپا را از مرز زمینی بازرگان طی نماید.

نکته جالب توجه در مصاحبه با کریستین آلس ساندرینی زن جها نگرد ۳۰ ساله بحثتراکتور وداستان شال قرمز رنگی است که در دستان این خانواده در عکس مشاهده می شود، او گفته: عاشق آن لوگو هستم. واقعیتش این است که خودم هم خبر نداشتم اما یک گروه از معلمان فرانسوی که قبل شروع سفر به دیدنمان آمده بودند. شب به من پیامک فرستاند که ما لوگوی تیم تراکتورسازی را پشت کاروانتان در فیس بوک دیدیم. من هم رفتم پشت ماشین را دیدم و لوگوی تراکتور را زیر برچسب فرانسه دیدم. برایم خیلی جالب بود. آنها به من از این تیم و هوادارانش گفتند.

این برای خود من هم جالب بود. من از هر شهری یادگاری برای خودم نگه می‌دارم. دوستانم تراکتورسازی را سمبل تبریز معرفی کرده‌اند و از کسی که آن را به پشت ماشینم زده تشکر می‌کنم.