ملت ایران:نخستین جشن سالانه «موسیقی ما» شب گذشته در تالار وحدت برگزار شد تا بهترین‌های موسیقی کشور در سال ۹۱ معرفی شوند. این مراسم که به همت سایت «موسیقی ما» و با حضور چهره‌های سر‌شناس فرهنگی، ادبی و هنری برگزار می‌شد، از‌‌ همان ابتدای برنامه تحت تاثیر حضور پرتعداد چهره‌های شاخص و به نام موسیقی و هنر و فرهنگ کشور در سالن بود. ابتدای این برنامه با پخش سرود ملی ایران آغاز و در ادامه تیزر معرفی برنامه، بروی ال‌ای دی‌های نصب شده در سالن رفت که در آن خلاصه‌ای از روند برگزاری نظرسنجی انتخاب بهترین‌های موسیقی کشور روایت شده بود و در بخش‌های دیگری از این تیزر نیز اطلاعاتی درباره سایت «موسیقی ما»، از ابتدای شکل گیری و شروع به کارش و همچنین آشنایی با بخش‌های مختلف این سایت، نمایش داده شد.

در بخش اول اعطای جوایز، قطعه موسیقایی «رودابه و زال» با خوانندگی همایون شجریان به عنوان قطعه منتخب دو شاخه کار‌شناسی و مردمی معرفی شد که این خواننده جوایز خود را در حضور محمد سریر، محمد علی بهمنی و مجید درخشانی دریافت کرد. محمد سریر رییس هیات مدیره خانه موسیقی در مراسم اهدای جوایز این بخش گفت: در روزهایی که مشغول رفت و آمد به مراسم تشییع پیکر و یادبود تعدادی از بزرگان موسیقی ایران هستیم برگزاری این جشن‌ها برای ما اتفاق بسیار خوشایندی است که امیدوارم استمرار پیدا کند. وی ادامه داد: در همه جای دنیا برای اینکه مردم سرزمین‌های مختلف در شادی به سر برند مراسم زیادی را طراحی می‌کنند که روحیه نشاط و شادابی به مردم آنجامعه تزریق شود و من بسیار خوشحالم که این بار در کنار اهالی موسیقی در جشنی حضور دارم که این بار برای من غم‌انگیز نیست.

همایون شجریان هم بعد از دریافت تندیس طلایی بهترین قطعه موسیقی سنتی گفت: سپاسگزار همه کسانی هستم که در این مراسم به من رای دادند و این افتخار من است که کار من هم مورد کار‌شناسان و هم مورد پذیرش مردم قرار گرفته است. امیدوارم این کار توانسته باشد با احساسات زیبای شما مردم نازنین ارتباط برقرار کند. آغاز چنین حرکتی با همت بخش خصوصی خیلی دور از ذهن بود اما دوستان من در «موسیقی ما» این را به حقیقت رساندند و من اطمینان دارم برگزاری مستمر چنین رویدادهایی در موسیقی باعثایجاد انگیزه‌های بیشتر در بین اهالی موسیقی خواهد شد.

کنداکتور برنامه طوری برنامه ریزی شده بود که مابین بخش‌های اعطای جوایز به برگزیدگان بخش‌های مردمی و کار‌شناسی، اجراهای زنده اهالی موسیقی نیز بروی صحنه می‌رفت تا برنامه روند خسته کننده و یکنواخت را به خود نگیرد.

در بخش بهترین قطعه موسیقی تلفیقی و سایر ژانر‌ها نیز قطعه «عزای عالم» به آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد به عنوان قطعه بر‌تر شاخه کار‌شناسی و قطعات گروه «دیوار» به عنوان اثر بر‌تر شاخه مردمی جشن سالانه موسیقی ما انتخاب شدند. آریا عظیمی‌نژاد بعد از دریافت جایزه این بخش گفت: من همیشه وقتی در رویدادهای سینمایی کاندید یا موفق به دریافت جایزه‌ای می‌شدم همیشه این ترس را داشتم که مبادا با دریافت جوایز من را منصوب به یک جریان و حزب خاصی کنند اما این بار خوشحالم که کار‌شناسان موسیقی کار من را پسندیدند و به آن رای دادند.

پویا نیک‌پور هم به نمایندگی از گروه دیوار خاطرنشان کرد: به نظر من دریافت جایزه در اولین جشن موسیقی ما افتخار بزرگی است که امشب نصیب گروه دیوار شد و از همه کسانی که در این مدت پشتیبان گروه دیوار بودند و باعثشدند امروز به اینجایزه دست پیدا کنیم تشکر می‌کنم. در بخش بهترین قطعه پاپ هم قطعه «من و بارون» بابک جهانبخش به عنوان قطعه بر‌تر شاخه کار‌شناسی و قطعه «غلط کردم غلط» محسن چاوشی به عنوان قطعه بر‌تر بخش مردمی انتخاب شد. بابک جهانبخش بعد از دریافت جایزه این بخش، از همسر، مدیر برنامه و دست اندرکاران آلبوم خود تشکر کرد. محسن چاووشی هم که در این مراسم حضور نداشت با ارائه متنی به تهیه کننده آلبوم خود خاطرنشان کرد: خوشحالم از اینکه جایزه‌ام را از مردم می‌گیرم چراکه این شما مردم هستید که در کوچه و خیابان به من لبخند می‌زنید. من تا اخر عمر ایستاده‌ام و با عشق به شما هموطنانم باقی خواهم ماند.

تجلیل از بزرگانی چون «عبدالوهاب شهیدی»، «شهرام ناظری» و «کیخسرو پورناظری» نیز از قسمت‌های پر هیجان برنامه بود که با استقبال جالب توجه حاضران در سالن رو به رو شد و بسیاری از حاضرین با آمدن این سه استاد بلامنازع موسیقی کشور، به صورت ایستاده دقایقی را به تشویق بزرگان موسیقی کشور پرداختند. هر سه این اساتید نیز پس از دریافت لوح یادبودشان، پشت تریبون قرار گرفتند و سخنانی را بر زبان آورند.

علی هاشمی از دوستان نزدیک استاد شهیدی در این مراسم گفت: عبدالوهاب شهیدی یکی از قدیمی‌ترین دوستان من است که به پاک سرشتی او همواره به خود بالیده‌ام. او در ۵۰ سال فعالیتی که در عرصه موسیقی داشت کارهای ارزشمندی کرد که هرگاه به یاد آن‌ها می‌افتم اشک از چشمانم جاری می‌شود. پاکدامنی و درست زندگی کردن استاد شهیدی به حدی بود که یادم می‌آید محمدرضا شجریان در جایی می‌گفت وی و عبدالوهاب شهیدی در زمانی که برای رادیو کار می‌کردند روزه می‌گرفتند و این چیز کمی نبود که بخواهیم اینطور راحت از آن عبور کنیم. بنابراین من به حضور دوست شریفی چون عبدالوهاب شهیدی افتخار می‌کنم و آرزو می‌کردم‌ای کاش برنامه طوری چیده می‌شد که هنرمند جوانی چون همایون شجریان لوح تقدیر را به استاد شهیدی تقدیم می‌کرد.

بعد از صحبتهای هاشمی، احسان علیخانی(که اجرای کل برنامه را بر عهده داشت) هم از همایون شجریان خواست تا با آمدن روی صحنه لوح سپاس و تندیس طلایی موسیقی ما را به استاد شهیدی تقدیم کند که این اقدام با استقبال قابل توجه تماشاگران مواجه شد.

شهرام ناظری نیز در بخشی از صحبت‌هایش رو به حاضرین گفت: «خیلی خوشحالم که این برنامه اولین برنامه‌ای است که فرم آزاردهنده برنامه‌های دولتی را ندارد و این قدم مثبتی است که امیدوارم در سالهای بعد نیز ادامه داشته باشد چرا که می‌تواند باعثشادی و ایجاد امید و انگیزه در جامعه و اهالی موسیقی شود و تشویق مناسبی هم برای هنرمندان جوان عرصه موسیقی باشد و ما را هم به آینده امیدوار کند.»

کیخسرو پورناظری نیز پس از تجلیل در این برنامه سخنان جالبی را بر زبان آورد: «با تشکر از همه کسانی که در این مراسم برای من بزرگداشت گرفتند، آرزو می‌کنم همه جوانان سفیران شادی و هنر ایران در سراسر جهان باشند.»

در بخش معرفی بهترین نوازندگان سال ۹۱ در شاخه کار‌شناسی فیروز ویسانلو، نوازندگان گروه دیوار، سهراب پورناظری، میثم مروستی و رضا تاجبخش به عنوان بهترین نوازندگان و در شاخه مردمی فیروز ویسانلو، پیام طونی و هومن نامداری به عنوان نفرات برگزیده جوایز خود را از کیوان ساکت، عین الله کیوان شکوه، میلاد کیایی و ابراهیم حقیقی دریافت کردند. همچنین در بخش بهترین طراحی جلد آلبوم، شهرزاد داور طراح جلد آلبوم «خاطرات مبهم» رضا یزدانی در بخش کار‌شناسی، و بسطامی طراح جلد آلبوم «من خود آن سیزدهم» محسن چاووشی در بخش مردمی به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.

اجرای زنده بزرگان و چهره‌های موسیقی کشور از دیگر برنامه‌هایی بود که در نخستین جشن سالانه «موسیقی ما» در خلال برنامه‌ها و اعطای جوایز بروی صحنه رفت. علیرضا قربانی نخستین چهره‌ای بود که در این برنامه به اجرای زنده پرداخت و با آواز دلنشین خود که بخشی از این اجرا هم به اجرای آثاری از زنده یاد «همایون خرم» تعلق داشت، نظر خیلی‌ها را به خود جلب کرد.

«رسوای زمانه» و «ارغوان» قطعاتی بودند که توسط این هنرمند اجرا شدند. قربانی قبل از اجرای برنامه خود با گرامیداشت یاد و خاطره استاد زنده یاد همایون خرم گفت: این قطعات به مناسبت سالروز تولد یکی از بهترین آهنگسازان موسیقی ایرانی تقدیم شما می‌شود و با اینکه اجرا در حضور هنرمندان عرصه موسیقی برای من بسیار دشوار است اما خوشحالم که این فرصت پیش آمده و ما می‌توانیم یاد و خاطره استاد همایون خرم را همچنان زنده نگه داریم.

در بخش معرفی بهترین تیتراژهای موسیقی هم محمد اصفهانی با قطعه «یه تیکه زمین» به عنوان خواننده برگزیده شاخه کار‌شناسی و فرزاد فرزین و محسن چاووشی خوانندگان قطعه «واسه مردمت بجنگ» که در حضور فردین خلعتبری و فریدون خشنود به عنوان نفرات برگزیده شاخه مردمی معرفی شدند.

محمد اصفهانی بعد ازدریافت جایزه خود گفت: امروز بسیار خوشحالم که در حضور همایون شجریان که به حق گرانقدری را از پدرش وام گرفته از استاد عبدالوهاب شهیدی تقدیر شد. اما امروز چقدر جای خالی استاد حسین خواجه امیری(ایرج) در این مراسم خالی است که امیدوارم هرجا هستند تندرست و سلامت باشند و باز تشکر می‌کنم از روزبه بمانی و علیرضا کهن دیری که امشب با افتخار جایزه‌ام را به آن‌ها تقدیم می‌کنم.

در بخش بهترین تنظیم‌کننده موسیقی پاپ و تلفیقی هم سیروان خسروی در دو شاخه کار‌شناسی و مردمی جایزه خود را دریافت کرد.

وی در این مراسم با تقدیر از تمامی هوادارانش که موجب پیشرفت وی در عرصه موسیقی شدند خاطرنشان کرد: امیدوارم مثل امروز که در ظاهر همدیگر را دوست داریم در باطن هم این چنین یکدیگرر ا دوست داشته باشیم.

سهراب پورناظری نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی هم دراین مراسم به همراه گروه خود قطعاتی را اجرا کرد. وی قبل از آغاز برنامه خود خطاب به حاضران در مراسم گفت: بسیار خوشحالم که هنرمندان موسیقی سنتی و پاپ برای اولین بار زیر یک سقف با مهربانی و صمیمیت کنار یکدیگر حضور دارند اما حالا که همه ما دور هم جمع شده‌ایم که شاهد برگزاری یک جشن در عرصه موسیقی با حمایت بخش خصوصی باشیم لازم است بعد از پیروزی که در این چند مدت بعد از انتخابات و فضای خوبی که پیش آمده نکاتی را به عنوان یک نوازنده جوان اما پیروزی و شکست‌چشیده موسیقی را به شما بگویم. بالاخره بعد از مدت‌ها ما انرژی گرفتیم. اما متاسفانه هنوز چیزی به عنوان موسیقی حرفه‌ای نداریم. هنوز بعد از گذشت سال‌ها مارکتینگ و سالن خوبی در عرصه موسیقی نداریم و موسیقی مثل همیشه اولین هنری بوده که به آن ضربه وارد شده و نتوانسته به جایگاه مورد نظر خود دست پیدا کند چرا که رسیدن به اینجایگاه بدون حمایت دولت به هیچ عنوان می‌سر نیست. وقتی رییس جمهور منتخب در فیلم انتخاباتی خود و مناظره‌ها از علاقه خود به موسیقی و شجریان حرف می‌زند پس این حق ماست که این بار مطالبات خود را پیگیری کنیم و در این چهار سال ‌‌نهایت تلاش خود را انجام دهیم تا موسیقی ایرانی را به دنیا معرفی کنیم.»

گروه «دارکوب» به عنوان بهترین گروه اجرای زنده تلفیقی در شاخه کار‌شناسی و گروه «رستاک» به عنوان بر‌ترین گروه این بخش در شاخه مردمی معرفی شدند. همچنین در بخش اجرای موسیقی زنده سنتی همایون شجریان در شاخه کار‌شناسی و سالار عقیلی در شاخه مردمی به عنوان هنرمندان بر‌تر این بخش شناخته شدند. در بخش بهترین اجرای موسیقی پاپ نیز احسان خواجه امیری و محسن یگانه به صورت مشترک نفرات برگزیده شاخه کار‌شناسی و فرزاد فرزین نفر برگزیده شاخه مردمی انتخاب شد. پخش تیزر درگذشتگان در سال ۹۱ با یادی از استاد «همایون خرم»، «جلیل شهناز» و تمام چهره‌هایی که سال گذشته از دنیا رفته بودند در اواسط برنامه حال و هوایی احساسی را در سالن حاکم کرد.

در بخش بهترین آلبوم سنتی لوح تقدیر و تندیس طلایی در شاخه کار‌شناسی به آلبوم «حریق خزان» به خوانندگی علیرضا قربانی و در شاخه مردمی به آلبوم «کنسرت سیمرغ» همایون شجریان و حمید متبسم اهدا شد.

علیرضا قربانی بعد از دریافت جایزه خود تصریح کرد: بهتر است در بخش کار‌شناسی این برنامه ارزشمند دقت زیادی صورت گیرد چراکه ما کارهای بسیار خوبی در عرصه موسیقی سنتی داریم که کمتر دیده شدند و اگر بتوان حمایت بیشتری از آن‌ها کرد از این معصومیت رهایی پیدا خواهند کرد. همایون شجریان هم با تقدیر از مردم برای انتخاب آلبوم کنسرت سیمرغ گفت: گرفتن اینجایزه را مدیون هنرمندان بزرگی از جمله آقای متبسم و پدرم هستم که هر چه دارم از تعلیم‌هایی است که او به من آموخت و من از همین جا دست او را می‌بوسم و از وی تشکر می‌کنم که به من تعلیم داد و آموخت.
در بخش بهترین آلبوم پاپ هم احسان خواجه امیری با آلبوم «عاشقانه‌ها» در شاخه کار‌شناسی و محسن چاووشی با آلبوم «من آن خود سیزدهم» در شاخه مردمی به عنوان آلبوم‌های برگزیده این بخش در سال ۹۱ معرفی شدند.

احسان خواجه امیری پس از دریافت تندیس طلایی بهترین آلبوم پاپ رو به حاضرین در سالن گفت: «خوشحالم که توانستم نظر کارشناسان را جلب کنم و از دکتر اصفهانی هم تشکر می‌کنم که در این مراسم یادی از پدر من کردند. این موفقیت را تقدیم می کنم به تیم کاری ام در این آلبوم. به علیرضا افکاری. به سیروان خسروی. به هومن نامداری که واقعا برای این اثر زحمات فراوانی کشیدند و به صاحب و خالق «اندیشه و تفکر» این آلبوم، «روزبه بمانی» که جایش امروز واقعا در بین ما خیلی خالی است.»
همچنین علیرضا افکاری آهنگساز آلبوم عاشقانه و محسن چاووشی برای آلبوم من خود آن سیزدهم به ترتیب به عنوان نفرات برگزیده شاخه کار‌شناسی و مردمی بهترین آهنگساز موسیقی پاپ انتخاب شدند.

آلبوم «رومی ۳» به آهنگسازی پدرام درخشانی در شاخه کار‌شناسی بهترین آلبوم تلفیقی و «روی دیگر» بهرام رادان و کیوان هنرمند در شاخه مردمی این بخش هم آثار برگزیده معرفی شدند. ضمن اینکه مجموعه آثار روزبه بمانی در هر دو بخش مردمی و کار‌شناسی بهترین ترانه به عنوان اثر بر‌تر شناخته شد. احسان خواجه امیری بعد از دریافت جایزه خود گفت: امروز یکی از مهم‌ترین روزهای زندگی من است که توانستم رضایت کار‌شناسان این بخش را جلب کنم بنابراین از همه کسانی که در این راه من را کمک کردند سپاسگزارم و البته از محمد اصفهانی هم تشکر می‌کنم که یادی از پدرم کرد و از او در این مراسم تقدیر کرد.

در بخش بهترین آهنگساز سنتی هم حسین علیزاده به عنوان هنرمند برگزیده شاخه کار‌شناسی و فردین خلعتبری به عنوان هنرمند برگزیده شاخه مردمی انتخاب شدند. فردین خلعتبری بعد از دریافت جایزه خود گفت: در روزهای اخیر مصاحبه‌هایی را از استاد حسین علیزاده درباره شرایط این روزهای موسیقی خواندم که با بغض همراه بود که متاسفانه مسئولی هم درباره این نگرانی‌ها پاسخی نداد و باعثشد که بزرگ‌ترین غم ما این باشد که بی‌تفاوت از این سئوال‌ها و دغدغه‌های حسین علیزاده عبور کنیم. من به خاطر صحبتهای حسین علیزاده در روزهای اخیر از شما می‌خواهم که بار دیگر برای این استاد موسیقی دست بزنید چرا که او بدون در نظر گرفتن اینکه ممکن است چه سرانجامی برای وی پیش آید حرف‌های خود را زد و من همواره متاثر از این استاد مسلم موسیقی ایران هستم. امیدوارم صدا و سیما روزی به این نتیجه برسد که چنین مراسم‌هایی را از رسانه ملی پخش کند تا مردم با هنر هنرمندان سرزمین خود بیشتر آشنا شوند. صدا و سیما باید خود را مسئول بداند و از این به بعد تلاش کند تا برنامه‌های موسیقی از تلویزیون پخش شود و اگر اینچنین شود ما دیگر نیازمند نگاههای غریبه هم نخواهیم بود گرچه صدای یکدیگر را همیشه خوب می‌شنویم.

«علی قمصری» سومین هنرمندی بود که پس از اعطای جوایز چند بخش با حضور و اجرای زنده‌اش، توانایی‌های خود را بار دیگر نشان داد و در انتهای برنامه نیز «بابک جهانبخش» تنها چهره پاپ مراسم بود که با همراهی نوای پیانوی «رضا تاجبخش» برنامه‌اش را به حاضرین تقدیم کرد. گفتنی ست «احسان علیخانی» مجری توانمند سیما، وظیفه اجرای این برنامه را برعهده داشت و «مجید برزگر» نیز کارگردانی هنری این جشن را تقبل کرده بود.

در این جشن برای اولین بار بیست نفر از کاربران سایت «موسیقی ما» که از امتیاز بالایی برخوردار بودند نیز به عنوان مهمان در سالن اجرای برنامه حضور داشتند.

لیست کامل برنده‌های نخستین جشن «موسیقی ما» در بخش‌های مردمی و کار‌شناسی که در این مراسم با لوح یادبود و تندیس از آن‌ها تقدیر به عمل آمد را در ادامه می‌خوانید:


* بهترین آلبوم سنتی - بخش کار‌شناسی:«حریق خزان» با صدای علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده
* بهترین آلبوم سنتی – بخش مردمی:«کنسرت سیمرغ» با صدای همایون شجریان و آهنگسازی حمید متبسم

* بهترین آلبوم پاپ – بخش کار‌شناسی:«عاشقانه‌ها» با صدای احسان خواجه امیری و آهنگسازی علیرضا افکاری
* بهترین آلبوم پاپ – بخش مردمی:«من خود آن سیزده‌ام» با صدای محسن چاوشی

* بهترین آلبوم تلفیقی – بخش کار‌شناسی:«رومی ۳» اثری از پدرام درخشانی
* بهترین آلبوم تلفیقی – بخش مردمی:«روی دیگر» با صدای بهرام رادان و آهنگسازی «کیوان هنرمند»

* بهترین ترانه سرا – بخش مردمی و کار‌شناسی:«روزبه بمانی»
* بهترین ترانه(شعر) سال:«نابرده رنج» اثری از «روزبه بمانی»

* بهترین قطعه سنتی – بخش کار‌شناسی و مردمی:«رودابه و زال» با صدای همایون شجریان

* بهترین قطعه موسیقی پاپ – بخش کار‌شناسی:«من و بارون» با صدای بابک جهانبخش
* بهترین قطعه موسیقی پاپ – بخش مردمی:«غلط کردم غلط» با صدای محسن چاوشی

* بهترین قطعه تلفیقی - بخش کار‌شناسی:«عزای عالم» اثری از آریا عظیمی‌نژاد
* بهترین قطعه تلفیقی – بخش مردمی:مجموعه قطعات گروه «دیوار»

* بهترین اجرای زنده موسیقی سنتی – بخش کار‌شناسی:همایون شجریان
* بهترین اجرای زنده موسیقی سنتی – بخش مردمی:سالار عقیلی

* بهترین اجرای زنده موسیقی تلفیقی – بخش کار‌شناسی:گروه دارکوب
* بهترین اجرای زنده موسیقی تلفیقی – بخش مردمی:رستاک

* بهترین اجرای زنده پاپ – بخش کار‌شناسی:مشترکا «احسان خواجه امیری» و «محسن یگانه»
* بهترین اجرای زنده پاپ – بخش مردمی:فرزاد فرزین

* بهترین خواننده تیتراژ – بخش کار‌شناسی:«یه تیکه زمین» با صدای محمد اصفهانی
* بهترین خواننده تیتراژ – بخش مردمی:«واسه آبروی مردمت بجنگ» با صدای فرزاد فرزین و محسن چاوشی

* بهترین آهنگساز موسیقی سنتی – بخش کار‌شناسی:حسین علیزاده
* بهترین آهنگساز موسیقی سنتی – بخش مردمی:فردین خلعتبری

* بهترین آهنگسار موسیقی پاپ – بخش کار‌شناسی:علیرضا افکاری
* بهترین آهنگسار موسیقی پاپ – بخش مردمی:محسن چاوشی
* بهترین تنظیم کننده موسیقی پاپ – بخش مردمی و کار‌شناسی:سیروان خسروی

* بهترین نوازنده‌ها – بخش کار‌شناسی:فیروز ویسانلو، میثم مروستی، سهراب پورناظری، رضا تاجبخش، نوازندگان گروه دیوار
* بهترین نوازنده‌ها – بخش مردمی:رضا تاجبخش، پیام طونی، هومن نامداری، فیروز ویسانلو، میثم مروستی

* بهترین آلبوم موسیقی نواحی – بخش کار‌شناسی:سرنای نوروز(گروه رستاک)
* بهترین آلبوم موسیقی نواحی – بخش مردمی:سرنای نوروز(گروه رستاک)

* بهترین ناشر آلبوم موسیقی در بخش کارشناسی و مردمی:موسسه صوت آوی هنر(به مدیریت جناب آقای محمد جلیل‌پور)
* بهترین تهیه‌کننده کنسرت در بخش کارشناسی:شرکت ترانه شرقی(به مدیریت جناب آقای محسن رجب‌پور)
* بهترین تهیه‌کننده کنسرت در بخش مردمی:موسسه آوای فروهر(به مدیریت آقایان حاتم پور)