جشنواره فیلم کن طی ۷۴ سال گذشته گاهی دستخوش اتفاقات نادر و غیرمنتظره ای شده که در تاریخچه آن به ثبت رسیده است.

چند روزی از افتتاح شصت و ششمین جشنواره فیلم کن می گذرد و سومین روز این دوره از رقابت های یکی از جنجالی ترین روزهای تاریخ ۷۴ ساله این جشنواره بود؛ مردی که نارنجک و چاقو به دست با شلیک دو گلوله وسط یک برنامه زنده تلویزیونی با حضور «کریستفر والتس»، بازیگر برنده اسکار هالیوود، نه تنها باعثبرهم خوردن این برنامه تلویزیونی شد بلکه برگزاری جشنواره را به طور موقت با اختلال روبرو کرد.


همچنین کمی بعد شخصی اقدام به ربودن چند قطعه از جواهرات شوپارد متعلق به جشنواره کن، کرده بود.

در این گزارش بر آن شده ایم که جنجالی ترین اتفاقات تاریخچه کن را مرور کنیم:

کارگردان دانمارکی و ابراز علاقه به هیتلر:سال ۲۰۱۱ «لارس فون تریر» در نشست خبری فیلمش با ایراد جملاتی در ابراز همدردی و علاقه نسبت به «هیتلر»، همه را متعجب کرد.

«تریر» گفت: من هیتلر را درک می کنم، من این مرد را می فهمم.

این جملات خشم برگزارکنندگان جشنواره را برانگیخت و باعثاخراج او از جشنواره شد.

اگر چه او بارها به خاطر ایراد این جملات عذرخواهی کرد و برگزارکنندگان کن او را بایکوت کرده تا جایی که او در جشنواره امسال نیز غایب است.

*سخنرانی تاریخی هیتلر، شروع جنگ جهانی دوم، تعطیلی اولین دوره از جشنواره کن در کمتر از ۴۸ ساعت

جشنواره فیلم کن اولین بار یکم سپتامبر سال ۱۹۳۹ برگزار شد و سخنرانی «آدولف هیتلر» و شروع جنگ جهانی دوم باعثشد که این جشنواره کمتر ۴۸ ساعت پس از اکران به تعطیلی بیانجامد و فیلم «گوژپشت نتردام» ساخته «ویلیام دیترله» تنها فیلمی بود که به نمایش درآمد.


این جشنواره تا هفت سال بعد تعطیل شد.

*انتشار عکس های جنجالی بازیگر زن هالیوود در سواحل کن

«سیمون سیلوا»، بازیگر درجه B هالیوود که با حضور مداوم جلوی دوربین های عکاسان در جشنواره کن به «بانوی فسیتوال» شهرت یافته بود، سال ۱۹۵۴ در سواحل کن در حالی که نیمه برهنه بود در کنار «رابرت میچام» تعدادی عکس جنجالی گرفت که برگزارکنندگان جشنواره کن پس از انتشار این عکس ها به قدری خشمگین شدند که از او خواستند که هرچه زودتر این جشنواره را ترک کند.

* اعطاء نخل طلا به ساخته «فدریکو فلینی» و اعتراض کلیسای کاتولیک

سال ۱۹۶۰ میلادی کمدی درام «دولچه ویتا»(زندگی شیرین) ساخته «فدریکو فلینی» برنده جایزه نخل طلای کن شد.


این فیلم بالاخص توجه ویژه به آن خشم کلیسای کاتولیک را برانگیخت. به عقیده این کلیسا در این فیلم تصویری سطحی و غیراخلاقی از شهر رم و مردمش ارائه شده که از نظر آنها کاملا محکوم است، آنها خواستار عدم اکران این فیلم شدند.

اکران این فیلم برای چند دهه در چند کشور جهان ممنوع بود.

*راه یابی فیلم «ویریدیانا» ساخته «لوئیس بونوئل» به جشنواره کن، اعتراض کلیسای کاتولیک و خشم مقامات اسپانیا

سال ۱۹۶۱، تنها یک سال پس از جنجال به خاطر فیلم «فدریکو فلینی»، قضیه ای مشابه در ابعادی گسترده تر درباره فیلم «ویریدیانا» ساخته «لوئیس بونوئل» اتفاق افتاد.

این فیلم که داستان مرد همسر مرده ای است که خواهر زاده خود را مورد سوء استفاده جنسی قرار می دهد، به شدت خشم کلیسای کاتولیک و مقامات کشور اسپانیا را برانگیخت.

کلیسای کاتولیک به برگزارکنندگان جشنواره کن اعتراض کرد و مقامات کشور اسپانیا و در رأس آن «ژنرال فرانسیسکو فرانکو»، دیکتاتور این کشور، تمام تلاش خود را برای خروج این فیلم از جشنواره فیلم کن کردند ولی در نهایت این فیلم نه تنها از جشنواره خارج نشد بلکه جایزه نخل طلا نیز به آن اعطاء شد.

اگر چه خود مقامات سینمایی اسپانیا فیلمنامه فیلم «ویریدیانا» را تأیید کرده بودند ولی محصول نهایی را ندیده بودند تا زمانی که این فیلم برای شرکت در رقابت ها کن داوطلب شد.

* شروع جنبش دانشجویی _ کارگری، همراهی فیلمسازان مطرح سینمای جهان از این جنبش و تعطیلی جشنواره


سال ۱۹۶۸ جنبشی دانشجویی کارگری در کن به وقوع پیوست که عده ای از فیلمسازان مطرح سینما چون «فرانسیس تروفو» و «ژان لوک گدار» نیز آن را همراهی می کردند.


از راست به چپ رومن پولانسکی، لوئی مال، فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار و کلود للوش

دقایقی پیش از آنکه فیلم «کارلوس سائورا» ی اسپانیایی در این دوره از رقابت های کن به نمایش درآید، «تروفو»، «گدار» و عده ای دیگر از پرده های سالن نمایش آویزان شدند، در این میان «جرالدین چاپلین»، بازیگر نقش اول فیلم «سائورا» نیز به آنها پیوست ولی «گدار» که از نیت او آگاه نبود با مشتی توی صورتش از او استقبال کرد، در نهایت جشنواره کن تعطیل شد.

*نمایش فیلم غیراخلاقی «برون بانی» در بخش مسابقه جشنواره و نکوهش منتقدان


سال ۲۰۰۳ فیلم «برون بانی» ساخته «وینسنت گالو»، در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد که حاوی صحنه های غیراخلاقی غیرمتداولی بود که تعجب همه را به خاطر راه یابی چنین فیلمی به بخش مسابقه جشنواره برانگیخت.

بسیاری نسبت به نمایش چنین فیلمی در جشنواره کن به شدت اعتراض کردند و حتی «راجر ایبرت»، آن را بدترین فیلم تاریخ رقابت های کن دانست.

*پیروزی جنجال برانگیز «مایکل مور» در رقابت های کن و دفاع تارانتینو از این فیلم

سال ۲۰۰۴ مستند «فارنهایت ۱۱/۹» ساخته «مایکل مور» برنده جایزه نخل طلا شد و حضار بیش از یک دقیقه به صورت ایستاده «مور» را تشویق کردند.


ریاست هیأت داوران این دوره از رقابت ها را «کوئنتین تارانتینو» به عهده داشت، منتقدان تصمیم گرفتند که این جایزه را یک مانور سیاسی معرفی کنند، حتی «ژیل ژاکوب»، رئیس جشنواره کن، اعلام کرد که به نظر او دلایل برای اعطاء نخل طلا به این فیلم کافی و قانع کننده نیست ولی تارانتینو همچنان پس از گذشته چند سال از این اتفاق بر انتخاب خود پافشاری می کند.

*عدم حضور حتی یک فیلمساز زن در بخش مسابقه جشنواره ۲۰۱۲ و انتشار نامه سرگشاده فیلمسازان زن در روزنامه لموند

اگر چه بی توجهی به زنان در جشنواره های سینمایی جهان از جمله جشنواره کن تازگی نداشت ولی سال ۲۰۱۲، زمانی که ۱۹ فیلم بخش مسابقه معرفی شدند و نام هیچ فیلمساز زنی در این میان وجود نداشت، عده ای از آنها طی نامه سر گشاده ای که در روزنامه لموند منتشر شد، نسبت به این مسئله اعتراض کردند.

آنها در این نامه ضمن محکوم کردن این مطلب عنوان کردند: هرگز به دختران اجازه ندهید که فکر کنند که یک روز می توانند این جسارت را داشته باشند که برای صعود از پله های سن اهدای جوایز در جشنواره های مطرح جهان، فیلم بسازند مگر آنکه بازوی یک شاهزاده افسانه ای را گرفته باشند.

امسال نیز تنها «والریا برونی تدچی»، تنها فیلمساز زنی است که با فیلم «قلعه ای در ایتالیا» به بخش مسابقه شصت و ششمین جشنواره فیلم کن راه یافته است.

شصت و ششمین جشنواره فیلم کن ۴ روز پیش افتتاح شده و ۶ روز دیگر نیز به کار خود پایان خواهد داد.