روز گذشته رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که پیگیری پرونده پزشکی عباس کیارستمی در کوتاه مدت ممکن نیست، یکی از مهم‌ترین دلایل درگذشت این کارگردان پرآوازه را سفر او به فرانسه عنوان کرد. حامد بهداد بازیگر سینما امروز در واکنش به گفته‌های نوبخت یادداشتی نوشته و در آن به این موضوع اشاره کرده که کیارستمی به دلیل «شرحه شرحه شدن» بدست پزشکان ایرانی تصمیم گرفت به فرانسه سفر کند.

 

دنبال مقصر سفر به فرانسه هستید؟ در لواسان خفته است!

 

دیروز علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که کمیته 30 نفره‌ای به همراه یکی از اعضای مجلس شورای اسلانی در سازمان نظام پزشکی، پیگیری روند درمانی مرحوم کیارستمی را به عهده دارند. او همچنین گفته بود: «به دنبال آن هستیم که چه کسی به وی اجازه این سفر را داد زیرا در هر حال از نظر علمی صلاح نبود که یک بیمار با آن سوابق جراحی، متحمل سفر چند ساعته شود و این مهم از نظر پزشکی قابل قبول نیست و لذا هرکس به مرحوم کیارستمی اجازه سفر به کشور فرانسه را داد با وی دوستی نکرد.»

بعد از انتشار سخنان نوبخت، سازمان نظام پزشکی هم با انتشار بیانیه‌ای رسما حمایت خود را از پزشکان اعلام کرد. این درحالی است که پرونده پزشکی عباس کیارستمی در این سازمان بررسی می‌شود و سازمان نظام پزشکی باید مقصران احتمالی را معرفی کند.

 حامد بهداد امروز با انتشار یادداشتی به گفته‌های علی نوبخت واکنش نشان داد. او در این یادداشت آورده است: «آقاى نوبخت سلام. شنیده‌ام دنبال کسى هستید که به آقاى کیارستمى اجازه سفر به فرانسه را داده؟ روشن نساختید دنبال جزئیات هستید یا مقصر، اما اگر دنبال مقصرید من نشانى‌اش را دارم: او در مزارى زیبا واقع در لواسان ، جایی به نام ترک مزرعه خفته است. قبلاً دوستِ ما بود. خانه‌اش آنجا است. نگهبانى دارد مزرعه، که اگر از او بپرسید خانه دوست کجاست؟ خواهد گفت کجاست. بر در آن خانه نوشته‌اند عباس کیارستمى. مقصر آنجا خفته. به خاطر دارم  ایشان آن خانه را سه یا چهار ماه پیش از آنکه در بیمارستان جم بستری شوند، خریدند. اصولاً ایشان از کسى اجازه نمی‌گرفت. سینماگر  مستقل شنیده‌اید؟ ایشان مستقل بود. فروردین ٩٥ براى عمل ساده و پیش پا افتاده پولیپ روده، با پای خودش می‌رود بیمارستان جم. هر چه اطرافیان گفتند به فرانسه بروید اجازه دخالت نداد. گفت همینجا: ایران. چیزی که او را از دیگران جدا می‌کرد، ایمان و اعتمادش به اینجا بود. پس از چهار عمل جراحى و شرحه شرحه شدنش در طولِ سه ماه مدام، جان به لب و بى‌اعتماد شد. گفت فرانسه. ایشان مستقل بود. خود ایشان به خود جواز رفتن به فرانسه را داده است. ایشان از کسى اجازه نمى‌گرفت. البته حالا دیگر در آن خانه خفته است و شاید خوابى می‌بیند. خوابى و در خواب جایی شبیه به بیمارستانى که  در آن عمل شده. آنجا دیگر شبیه به قبل نیست. شکلى دیگر است. نقشه‌ها عوض شده و نقش‌ها تغییر کرده؛ حالا مردمِ شاد، بلیط فیلم در دست، از هر سو براى تماشاى فیلم‌هایش مى‌آیند. در یکى تالار: نمایشِ  طعم گیلاس. در یکى سرا: مسافر. در  یکى دیگر: زیر درختان زیتون... ناگهان باد او را خواهد برد. باد که می‌برد مى‌بیند سر در بیمارستان جَم نوشته‌اند: سینما؛سینما جَم. آقاى نوبخت اگر دنبالِ مقصرید، مقصر دارد خواب می‌بیند. بیدارش نکنید! پس از چهل روز باور می‌کند. مى‌رود سوى دیگر هیچ...»

به نظر می‌رسد تا زمانی که رسیدگی به پرونده عباس کیارستمی به سرانجام نرسد، واکنش به درمان او در ایران ادامه خواهد داشت.