روز پنج شنبه در آئینی با حضور مردم، مسئولان و سعدی پژوهان آرامگاه این شاعر بزرگ کشورمان گلباران شد.
در این آیین مردم و سعدی پژوهان با شاخه های گل آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی را گلباران کرده و اشعار سعدی را در سر مزار او خواندند.
این آیین هر ساله در روز یکم اردیبهشت ماه برگزار می شود که امسال به دلیل تقارن روز بزرگداشت سعدی با میلاد حضرت علی(ع) در روز پنج شنبه دوم در آرامگاه این شاعر بزرگ کشورمان برگزار شد.
بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز پنج شنبه دوم اردیبهشت ماه به مناسبت ولادت حضرت علی(ع) و روز بزرگداشت سعدی شیرازی، بازدید از آرامگاه این شاعر پر آوازه برای همگان رایگان است.
یکم اردیبهشت ماه درتقویم ملی ایران به عنوان روز بزرگداشت سعدی نامگذاری شده است.
ابومحمد مصلِح الدین بن عبدالله نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین در سال 568 یا به برخی از روایت ها در 588 خورشیدی تولد یافت. آوازه این شاعر و نویسنده پارسی گوی ایران زمین بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین ، گیرا وقوی اوست.
جایگاه این شاعر نام آور سده هفتم هجری نزد اهل ادب تا بدان جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده اند. آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به این سه اثر کلیات سعدی می گویند.
شیخ اجل سعدی به سیاحت و جهانگردی علاقه بسیاری داشت و به شهرهای خاور نزدیک و خاور میانه، هندوستان، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی 30 سال به طول انجامید.
همان گونه که در تاریخ تولد این فخر ادبیات ایران زمین اختلاف نظر وجود دارد در مورد تاریخ وفات وی نیز دیدگاه ها متفاوت است و به استناد آنچه دراین مورد موجود است این ادیب بی بدیل ادبیات پارسی درسال 671خورشیدی چشم از جهان فرو بست.