"فرهنگنامه زنان ایرانی و پارسی‌گوی از آغاز تا مشروطه" تألیف محمدحسن رجبی (دوانی) وارد بازار نشر شد.

 در معرفی ناشر از این کتاب عنوان شده است: "فرهنگنامه زنان ایرانی و پارسی‌گوی از آغاز تا مشروطه" شرح اجمالی زندگانی بیش از 900 بانوی برجسته و نامدار است که از عصر مادها تا دوره مشروطیت، در قلمرو جغرافیای فرهنگی ایران، منشأ آثار علمی، دینی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی بوده‌اند. بسیاری از آنان ایرانی‌اند و در سرزمین اصلی ایران زیسته‌اند، بسیاری نیز غیرایرانی بوده و در خارج از مرزهای سیاسی ایران زندگی می‌کرده‌اند، اما آثاری به زبان فارسی پدید آورده‌اند. برخی هم مولد و موطنشان نامعلوم است، اما پدر یا تبار ایرانی داشته‌اند، و تعداد انگشت‌شماری زنان غیرایرانی هستند که در ایران مدفون‌اند و نزد مردم ایران از قداست و احترام ویژه‌ای برخوردارند.

نویسنده در این کتاب کوشیده است تا شرح حال مختصر ولی موثق و نسبتاً جامعی از بانوان نام‌آور فرهنگ ایرانی ارائه دهد. بدین منظور در نگارش آن‌ها از کتاب‌های فارسی و غیر فارسی زیادی استفاده کرده است. در مواردی هم که شرح حال‌های موثق و معتبری در برخی کتاب‌های دانشنامه‌ای یا غیر دانشنامه‌ای یافت شده، نگارنده ترجیح داده از تألیف مجدد خودداری کرده و از همان‌ها عیناً یا با ویرایش و تلخیص و با ذکر مأخذ استفاده کند.

مسلمانان در پرداختن به زندگینامه زنان چهار شیوه مختلف داشته‌اند. نخست اینکه در زندگینامه‌هایی که نوشته‌اند زنان را با مردان با هم آورده‌اند و برای آنان جایی ویژه در کتاب در نظر نگرفته‌اند. در شیوه دوم برخ از نویسندگان در فرهنگ زندگینامه‌ای خود، شرح احوال زنان را در بخش جداگانه و غالباً ذر پایان کتاب آورده‌اند. کهن‌ترین کتابی که در آن از این روش پیروی شده، الطبقات الکبیر نوشته ابن سعد زُهَری است.

در شیوه سوم از میان زندگینامه‌نویسان، کسانی نیز اگرچه برای زنان کتاب جداگانه‌ای پرداخته‌اند ولی تنها به زنان خاصی نظر داشته‌اند و تنها زندگی‌نامه زنانی را در کتاب خود آورده‌اند که دارای ویژگی مشترک بوده‌اند مانند کتاب " اشعار النساء" نوشته محمد بن عمران مرزبانی. آخرین دسته از فرهنگ‌های زندگینامه‌ای زنان، فرهنگ‌هایی هستند که زنان را در برمی‌گیرند و در واقع زندگینامه‌هایی از این دست، زندگینامه‌های عمومی زنان بدون در نظر گرفتن طبقه ایشان است.

در پایان کتاب پیوستی هم آمده که حاوی اطلاعات مختصر از اماکنی است که به نام بانوان نامگذاری شده است؛ همچون آرامگاه‌ها، امامزاده‌ها، زیارتگاه‌ها، بازارها، برج‌ها، بقعه‌ها، پل‌ها و غیره. چون وجه انتساب این اماکن به آنان، بیانگر وجود بانوان شاخصی بوده که در زمان خود شهرت داشته یا بعد از مرگ اشتهار یافته‌اند اما از زندگی آنان اطلاعات روشنی در دست نیست، لذا این اماکن خود مستقلاً مدخل شده‌اند.

چاپ نخست کتاب " فرهنگنامه زنان ایرانی و پارسی گوی از آغاز تا مشروطه" در 402 صفحه و با قیمت 21 هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

مشتاقان برای تهیه این کتاب به صورت تک‌جلدی، مجموعه و خرید کلی می‌توانند به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-۰۲۱ ماراجعه کنند.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir امکان‌پذیر است.