کارگردان: جی جی آبرامز، که از پروژه دوباره استارت خورده سفر ستاره ای(star trek) کنار کشیده، سراغ مجموعه ای آمده که بنظر مثل خانه خودش می ماند.

آبرامز پیش از این پشت دوربین سوپر ۸ و ماموریت غیرممکن ۳ نشسته، و تهیه کنندگی دشت شبدر را به عهده داشته است. در تلویزیون هم خالق " گمشده " و " لقب " بوده.

نویسنده: جی جی آبرامز و لارنس کاسدان. کاسدان در نوشتن امپراطوری ضربه میزند و بازگشت جدای همکاری کرده، و در نوشتن مهاجمین صندوقچه گمشده هم دستی داشته. کاسدان The Big chill، سیلواردو و وایات ارپ را هم کارگردانی کرده است.

بازیگران: جان بویگا، دیزی ریدلی، آدام درایور، اسکار آیزاک، اندی سرکیس، دامنال گلیسن، لوپیتا دیونگو، مکس فان سیدو، گوییندولین کریستی، ایکو اواییس، سایمون پگ، هریسون فورد، کری فیشر، مارک همیل، آنتونی دنیلز، کنی بیکر، پیتر میهیو، وارویک دیویس.

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در راه است / هر آنچه می‌خواهید درباره «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» بدانید

تاریخ اکران انگلستان: ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵

قصه(تا به اینجا): هنوز حتی یک سیناپس بی مزه رسمی هم از فیلم وجود ندارد. جزییات شخصیت ها اگرچه موثرترند ولی در مجموع همه چیزی که میدانیم این است که داستان به سی سال بعد از بازگشت جدای مربوط است، وقتی که کهکشان دورِ دورهنوز روی صلح به خودش ندیده.

First Order از خاکستر امپراطوری متولد شده و شورشی ها به مقاومتX - wing تبدیل شده اند و جایی در میان آن ها هم شوالیه های مرموز رِن قرار دارند.

First Order اگرچه مجهز به Stormtrooper ها، جنگنده های TIE، Star destroyer و دیگر تجهیزات جنگی امپراطوری هستند ولی الزاما شباهت مستقیمی به امپراطوری ای که در پایان بازگشت جدای خلع شده بود ندارند.

آبرامز آشکار کرده که " قصه از مکالمه ای درمورد اینکه چه میشد اگر نازی ها همه به آرژانتین فرار میکردند و بعد دوباره با کمک هم دست به کار میشدند شکل گرفت.

First Order میتواند به عنوان گروهی که امپراطوری را تحسین میکرده وجود داشته باشد؟ می شود دستاورد های امپراطوری ناتمام حساب بیاید؟ و امکانش هست که ویدر شهید دانسته شود؟ اصلا نیازی هست تا معلوم شود چه کارهایی انجام نشده بود؟ "

به عنوان نکته کنایی این را داشته باشید که باوجود رمان های متعدد مجزا و غیر رسمی ای که درباره دنیای جنگ های ستاره ای منتشر شده، هیچ کدام از این خطوط روایی یا شخصیت ها به پرده سینما راه پیدا نکرده اند. پس انتظار نداشته باشید آدمیرال تراون یا مارا جید سر و کله شان پیدا شود.

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در راه است / هر آنچه می‌خواهید درباره «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» بدانید

موسیقی: البته که جان ویلیامز متن ارکسترال کار را نوشته است.

فیلمبرداری: در استودیوی پاین وود انگلستان، RAF گرین هام، و اسکاتلند فیلمبرداری شده، سه روزی در جزایر اسکلینگ مایکل خارج از خلیج کانتی کری ایرلند ادامه پیدا کرده و لوکیشن هایی هم در ابوظبی، نیومکزیکو، آتشفشان کرافلا در آیسلند داشته است.

بعلاوه اینکه کارهایی هم در استودیوی بد روباتِ جی جی آبرامز واقع در سانتا مونیکا روی فیلم انجام گرفته است.

جان بویگا در نقش فین: موزسِ حمله به بلوک(محله) نقش Storm trooperای از First Order را بازی میکند اگرچه تا موقعی که ما ببینیمش رابطه اش با این دار و دسته را زیر سوال خواهد برد.

بویگا گفته که " وقتی فین را برای اولین بار میبینیم جانش به شدت در خطر است و واکنشی که به این خطر دارد زندگی اش را تغییر می دهد و او را به دنیای جنگ های ستاره ای پرتاب می کند آن هم به شکلی کاملا منحصر بفرد. "

دیزی ریدلی در نقش ری: ری ولگردی در سیاره قراضه و دور افتاده جاکو است. ریدلی تازه وارد(در تلفات و آقای سلفریج بازی کرده و توی Inbetweeners ۲ هم بوده که البته صحنه هایش حذف شده اند) گفته: " ری کاملا اتکای نفس دارد و خودش از پس همه کاری بر می آید تا آنکه شخصیتی دیگر را ملاقات می کند و ماجراجویی هایش شروع می شوند. " می شود با اطمینان خوبی حدس زد که آن شخصیت فین خواهد بود.

آدام درایور در نقش کالو رن: شمایل شنلپوشی که در تریلر با آن شمشیر صلیبی دیده بودیدش. رن از Dark side استفاده می کند و به طرزی وسواس گونه دنباله روی دارثویدر است، به نحوی که خودش را شبیه ارباب سیثسی سال مرده درآورده آن هم با ماسکی تقریبا آشنا.

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در راه است / هر آنچه می‌خواهید درباره «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» بدانید

آبرامز به EW گفته: " فیلم نحوه شکلگیری ماسک را توضیح می دهد ولی طراحی اش قرار بوده تا ادای دینی به ماسک ویدر باشد. رن دقیقا می داند پیش از او چه اتفاقی افتاده و این بخشی از قصه فیلم است. "

آبرامز در جایی دیگر توضیح داده: " او به نوعی لوک اسکای واکر Dark Side شناخته می شود، مردی که از هیچ برخواسته و در نهایت تاثیر زیادی روی کهکشان دورِ دور می گذارد.

همانطور که در بهترین قصه ها، و بدون شک در بهترین های جنگ های ستاره ای، دیده اید این یکی هم قصه فردی معمولی است که رشد می کند و به بزرگی می رسد.

بنظرم چیزی که باعثمی شود رن منحصربفرد باشد این است که هنوز مثل دارت ویدر شکل نگرفته و فکر میکنم که نیرو دو بخش مختلف دارد و در هر دو طرف فرد خودش را به عنوان قهرمان داستانش قلمداد می کند و فکر کنم چنین اتفاق اینجا افتاده است. "

ریشه های رن مرموز است: کایلو رن اسمی است که او بعدها در زندگی برای خودش انتخاب کرد و پدر و مادرش بنحوی بخشی از سه گانه اصلی بوده اند. آبرامز که سعی کرده خیلی کم در این باره توضیح دهد گفته: " کاراکتری است که اسم کایلو رن را بعد از پیوستن به دسته ای به نام شوالیه های رن انتخاب کرده است. این یک آدم بدِ سبیل بپیچانِ تیپیکال نیست و پیچیده تر از این ها است. "

اسکار ایزاک در نقش پو دمرون: توصیف خود آیزاک از پوی خلبان مقاومت X - wing " بهترین خلبان همه کهکشان " است. قصه او وقتی از " ملکه بخصوصی " ماموریتی میگیرد آغاز می شود.

ملکه ای که حدس میزنیم لیا باشد. در این ماموریت با فین برخورد میکند و به قول آیزاک سرنوشتشان برای همیشه به هم گره میخورد. ظاهرا فین مقدمه شروع قصه خیلی از کاراکترها است.

اندی سرکیس در نقش رهبر عالی مقام اسنوک: چیز چندانی نمیدانیم. باخبریم که این شخصیت فرعی مهمی است و این صدای سرکیس است که در تریلر درباره " تاریکی و روشنایی " و احساس " یک بیداری " حرف میزند.

نام " رهبر عالی مقام " بنظر مربوط به امپراطوری میرسد و این را می رساند که احتمالا او رهبری First Order را بر عهده دارد. آیا او معادل امپراطور در سه گاه اصلی است؟

دامنال گلیسون در نقش ژنرال هاکس: رهبر پایگاه استارکیلر، مقر اصلی نیروهای نظامی First Order. گلیسون در کامیکان گفته بود: " من شیطانی ام. یعنی انگلیسی ام و برای همین… آره "
گوییندولین کریستیدر نقش کاپیتان فازما: برینِ بازی تاج و تخت یک Chrome Trooper(استورم تروپری درخشان با یک شنل) برای First Order است.

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در راه است / هر آنچه می‌خواهید درباره «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» بدانید

لوپیتا نیونگو در نقش ماز کانتا: یک شخصیت فرعی ولی مهم دیگر که احتمالا همان کسی است که در تریلر Light Saber ای به دست کس دیگری می دهد. میگویند او دزدی کاخ نشین است و محل زندگی بیابانی اش احتمال اهل جاکو بودنش را تقویت می کند.

بازیگران افسانه ای: چندتایی از اعضای قدیمی گروه بازیگری تریلوژی اصلی نقش هایشان را دوباره زنده کرده اند: هریسون فورد در نقش هان سولو. کری فیشر در نقش پرنسس لیا. مارک همیل در نقش لوک اسکای واکر. آنتونی دنیلز در نقش C۳PO. کنی بیکر در نقش R۲D۲.

پیتر میهیو در نقش چوباکا. وارویک دیویس در نقش… یکنفر که ما هم نمیدانیم. جورج لوکاس بازگشت هان، لیا و لوک را در مارچ ۲۰۱۳ اعلام کرده بود، کمی قبل از اینکه معامله ها به سرانجام برسد و کمی بعد از خریداری تعجب آور لوکاس فیلمز توسط دیرنی.

میزان درگیری شخصیت های کلاسیک در فیلم نامشخص است و انتظار می رود که آن ها نقش های مکملی را در ماجراجویی های تازه واردها بازی کنند.

همیل پیشتر گفته بود: " فیلم جدید درباره نسل تازه ای از شخصیت ها است، فکر میکنم این مهمترین چیز است. این فصل جدید و رویکردی تازه به روایت است. اول بگم که انتظار نداشتم اصلا دوباره جزیی از فیلم باشم.

همین. و بعد وقتی جورج لوکاس گفت که میخواهد باز هم سراغ داستان برگردد حدس زدم که قصه ما نخواهد بود چون ما شروع، وسط و پایان خودمان را داشته ایم. این باید بچه هایمان و نسل جدید باشد و مایی که همان کاری را بکنیم که پیتر کوشینگ و الک گینس در سری اولیه انجام داده بودند. "

جنبه تکنیکال: جی جی ابرامز و فیلمبردارش دن میندل ترجیج دادند تا برخلاف فرمت دیجیتال جرج لوکاس در سری دوم، نیرو بیدار میشود را ۳۵ میلیمتری فیلمبرداری کنند تا بیشتر زیبایی شناسی سری اصلی را منتقل سازند.

آبرامز البته جزو حامی های جلوه های ویژه میدانی است، برای همین فیلم پر از مدل هایی در اندازه های واقعی و جادوی مهندسی است. روباتی که مثلا در تریلر میبینیم – که اسمش هم BB۸ است – به جای یک انیمیشن CG یک پراپ واقعی است.