ترافیک اکران در ماه‌های منتهی به جشنواره فیلم فجر پیشینه‌ای طولانی دارد و فقط به پاییز ۹۴ محدود نمی‌شود.

تعویض پیاپی فیلم‌های روی پرده و کمبود سالن سینما باعثشده حتی ناراضی‌ترین تهیه‌کنندگان و فیلمسازان هم به اکران آثار خود رضایت بدهند و برای کشاندن تماشاگران به سالن‌های تاریک در فرصت یک تا ۲هفته تلاش کنند. به گزارش همشهری، مرور جدول اکران در روزهای پایانی دومین‌ماه پاییز حاکی از نمایش همزمان ۱۱فیلم است که با تصمیم شورای صنفی، از امروز ۳فیلم تازه به نمایش درمی‌آید.

یکی از این فیلم‌ها «ناهید» آیدا پناهنده است که به جای «ارغوان» کیوان علیمحمدی و امید بنکدار روی پرده می‌رود. هر چند فروش ارغوان به کف نرسیده بود اما شورای صنفی به‌دلیل یک تخلف عجیب(تبلیغ برخی بازیگران به نفع فیلم!) تصمیم گرفت پس از ۲۰روز به نمایش آن پایان دهد. ناهید پیش از این در چند رویداد جهانی ازجمله جشنواره کن به نمایش درآمده و پژمان بازغی و ساره بیات بازیگران آن هستند.

سرانجام انتظار گروه سازنده «شیفت شب» به پایان رسید و تازه‌ترین ساخته نیکی کریمی در مقام کارگردان از امروز در گروه سینما آزادی روی پرده رفت؛ فیلمی که تبلیغات آن در فضای مجازی و واقعی از مدت‌ها قبل آغاز شده و کار به دادن جایزه‌هایی چون گوشی‌های چند میلیونی هم رسیده بود! کریمی همزمان با فیلم جدید خود، «چهارشنبه ۱۹اردیبهشت» وحید جلیلوند را هم در مقام بازیگر روی پرده دارد.

این فیلم تحسین‌شده در ۱۹روز اکران در ۱۶سینمای تهران ۳۱۰میلیون تومان و ۱۰روز اکران در ۲۰سینمای شهرستان ۶۵میلیون تومان فروخته است. با پایان نمایش عمومی «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» شهرام مسلخی، سیروس الوند با «این سیب هم برای تو» به سینماها آمده است. نخستین نمایش فیلم تازه سینماگر کهنه‌کار در جشنواره فجر سال گذشته بود که با برخورد سرد مردم و منتقدان مواجه شد. «پدر آن دیگری» یدالله صمدی که ۳هفته از اکرانش می‌گذرد، در ۲۴سینمای تهران ۲۷۰میلیون تومان فروخته و سهم آن از ۱۰روز نمایش در ۱۰سینمای شهرستان ۴۰میلیون تومان است.

یک انیمیشن پرفروش

در هیاهوی اکران پاییزی، قرعه شگفتی‌سازی به نام یک انیمیشن ایرانی خورده که فروش روزانه آن در گیشه صدرنشین است. «شاهزاده روم» به کارگردانی هادی محمدیان در ۱۲روز اکران به لطف پخش مستمر تیزرهای تلویزیونی و تبلیغات شهری بدون داشتن سرگروه در ۱۵سینما به مرز فروش ۲۷۷میلیون تومانی رسیده است. ضمن اینکه کیفیت فیلم و داستان آن در جذب مخاطبان بسیار مؤثر بوده است. این را مقایسه کنید با «بازگشت لوک خوش‌شانس» مجید کاشی‌فروشان که در یک هفته در ۱۰سینما فقط ۲۰میلیون تومان فروخته است.

تراکم چهارشنبه‌های سینمایی

این روزها همه راه‌ها در سینما به چهارشنبه ختم می‌شود؛ از تازه شدن اکران در روزهای چهارشنبه تا نمایش همزمان ۲فیلم با نام چهارشنبه‌ای! «چهارشنبه خون به پا می‌شود» حماسه پارسا در ۱۶سینمای پایتخت ۴۵میلیون تومان فروخته است. «جامه‌دران» حمیدرضا قطبی هم در ۶روز اکران در ۱۷سالن تهران در آستانه ۱۰۰میلیونی شدن است.

رکوردشکنی نماینده ایران در اسکار

«محمد رسول‌الله(ص)» مجید مجیدی که تعدادی از سینماهای خود را از دست داده، پس از ۷۷روز اکران در سراسر ایران به فروش ۱۳میلیارد تومانی رسید. نکته تازه درباره نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۶انتشار خبری در گوشی از تلاش گروه موسوم به «سینماگران مستقل ایران» برای تحریم آن در عرصه‌های بین‌المللی به شیوه نامه‌پراکنی است.

محمدمهدی حیدریان، مدیر تولید محمد(ص) با اشاره به اینکه چندان در جریان این ماجرا نیست، به همشهری می‌گوید: حتی اگر برخی فیلمسازان در خارج از مرزهای ایران برای تحریم فیلم مجیدی نامه نوشته باشند، این تلاش‌ها محکوم به شکست است. اکران محمد(ص) تأثیر خود را گذاشته و قطعا سینماگران شریف ایرانی درگیر این بازی‌ها نمی‌شوند.